VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odešel Radovan Novotný, duše kulturního dění v Novém Boru

Nový Bor - Město Nový Bor zasáhla smutná zpráva. V úterý 4. července podlehl dlouhé těžké nemoci Radovan Novotný, významná osobnost novoborské kultury.

13.7.2017
SDÍLEJ:

V úterý 4. července podlehl dlouhé těžké nemoci Radovan Novotný, významná osobnost novoborské kultury. Foto: MěÚ Nový Bor

Ke kultuře a zejména k filmu tíhl od mládí. Vystudoval Čimelickou filmovou školu, pracoval v České televizi a v kulturním středisku v Praze. Pomáhal začínajícím umělcům, sám se věnoval amatérskému filmu. Se zkušenostmi z velkoměsta se pustil do organizování kulturních akcí v Novém Boru. Nejdříve jen v městském kině, posléze se stal jednatelem společnosti Kultura Nový Bor.

Organizoval koncerty, výstavy, ale hlavně skvělé, i mezi filmovými tvůrci proslulé premiéry filmů. Na ně dokázal přitáhnout do města skla významné osobnosti herecké i tvůrčí. Před téměř 16 lety založil Novoborskou akademii spojených kinematografií, na níž provozovatelé kin z celé republiky společně se zástupci distribučních společností udělují ceny nejlepším českým filmům, hercům a režisérům. Byl členem představenstva Asociace provozovatelů kin i členem pracovní skupiny Ministerstva kultury pro koordinaci digitalizace českých kin.

Bojoval o zachování novoborského městského kina, když přesvědčil zastupitele o nutné investici do digitalizace, na nohy postavil místní letní kino a také stál u zrodu Česko-brazilských dnů a karnevalového masopustu, které se již staly tradičními. Jeho tvůrčí podpis nesly městské slavnosti a řada dalších akcí.

„Svoji“ kulturu neřídil jen z kanceláře. Nebylo mu cizí kvůli vysněné akci udělat nemožné, osobně pozvat zajímavé hosty ze zahraničí. Stejně tak se neostýchal a nestranil návštěvníků. Byl s nimi v těsném kontaktu. Všímal si života ve městě a reagoval na přání jeho obyvatel, naslouchal jim.

Byl tím, kdo pro novoborskou kulturu dýchal. A byl především člověkem, který neváhal komukoliv pomoci. Dokázal s velkým šarmem překonávat ty největší překážky. Byl příkladem lidskosti se srdcem na dlani. Neznal slovo „nelze“, vždy dokázal, že pílí a odhodlaností lze vše, co si člověk vysní. Město Nový Bor letos na jaře Radovanovi Novotnému udělilo městskou Cenu Ď.

Autor: Radmila Pokorná

13.7.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Meteorologická družice desítky let chátrá. Její budoucnost je nejistá.
5

Novákova družice v Lípě je stále zralá akorát do šrotu

Jiří Šorm.

Cyklistickou Časovku jednotlivců v České Lípě ovládl Jiří Šorm

Kdo vystřídá Mimoň? O titul letos zabojují tři nádraží z Českolipska

Českolipsko – Již pojedenácté se rozhodne o nejhezčím nádraží České republiky. Vítězem může být Česká Lípa, Doksy nebo i Velký Valtinov.

Kam o víkendu za sportem na Českolipsku

Česká Lípa - Přinášíme sportovní tipy pro fanoušky na oba víkendové dny.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

City Cross Run ladí detaily

Česká Lípa – Pořadatelé druhého ročníku zážitkového běhu v České Lípě se poučili z podnětů loňských účastníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení