VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpady přesunuli do Svébořic

Ralsko – Středisko na zpracování odpadů a s tím spojená skládka zřejmě vyroste ve Svébořicích v Ralsku. Zdejší zastupitelé podpořili záměr společnosti Logika Ralsko, která o umístění skládky v katastru města usiluje již osm let. Po loňském zamítnutí obě strany nyní došly ke kompromisu.

4.4.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Logika Ralsko se snaží realizovat výstavby technologického střediska na zpracování plastů, biologických a inertních odpadů a s nimi spojenou skládku již od roku 2003, kdy uzavřela s tehdejším vedením radnice smlouvu.

„Na jejím základě jsme po doporučení obce odkoupili za dva miliony korun pozemky a objekty v lokalitě bývalého vojenského letiště, další jeden a půl milionu jsme investovali do plánované dopravní spojky, kterou si stanovila obec jako podmínku,“ předeslal zástupce Logiky Ralsko Jiří Horáček s tím, že rovněž v uplynulých letech získali patřičná povolení od úřadů.

To vše ale před rokem padlo, když zastupitelé řekli jasné ne, protože se odpad měl zpracovávat v takřka bezprostřední blízkosti obydlí na Hradčanech. Ovšem celý záměr úplně odmítnout nemohou, protože je svazuje již zmíněná smlouva s investorem, která je stále platná.

Mají kompromis

„Vytipovali jsme proto jiné lokality a Svébořice se jeví jako nejvhodnější varianta, která vyhovuje i investorovi,“ vysvětlil Miloš Tita a doplnil, že některé části osm let staré smlouvy jsou dnes nepřijatelné.

To se týká například výstavby dopravní spojky z prostoru letiště, na níž by Logika Ralsko přispěla podle původního požadavku města deseti miliony korun. Ale celá stavba by přišla na tři sta milionů a dalších dvě stě milionů by bylo zapotřebí na dekontaminaci území a takový objem peněz město nemá.

Protože investor stojí o to záměr dotáhnout do konce už i kvůli doposud vynaloženým investicím, je podle Jiřího Horáčka připraven jednat s městem o nové smlouvě. Za to žádá, aby mu město dalo záruky a jeho plány podpořilo.

Protože by se odpady měly v Ralsku zpracovávat zhruba třicet let, zajímalo Víta Veselého, zda společnost počítá s kompenzacemi pro místní obyvatele ve formě snížené platby za komunální odpad. „To je součástí naší nabídky. Stejně jako platí, že v případě realizace bude mít společnost sídlo v Ralsku a tím daňový příjem,“ řekl Horáček.

„Jsem velký příznivec projektu, našim obyvatelům přinese výhody,“ reagoval Vít Veselý. Ota Váradi navrhl, aby o záměru a změně lokality skládky nejdříve jednali s veřejností. „Předejdeme tomu, že něco schválíme a pak nebudou lidé souhlasit s tím, že tu budou jezdit kamiony a bude tu skládka,“ vysvětlil Váradi.

„Nesouhlasím s veřejným slyšením. V podstatě se to nedotkne nikoho ze dvou tisíc obyvatel, nebo kolik nás je. Nevidím důvod, proč by se k tomu měli vyjadřovat například obyvatelé Kuřívod,“ oponoval Miroslav Králík s tím, že pro něj je podstatnější, aby mělo město jasně určené rekreační či průmyslové plochy kvůli pozdějším investicím.

Aby zastupitelé dodrželi platnou smlouvu, schválili vytipovanou lokalitu. Zda se ale ve Svébořicích bude skutečně zpracovávat odpad, záleží na výsledku povolení patřičných úřadů.

Autor: Radmila Pokorná

4.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Věřím, že já pro vás komik z Prahy nejsem a nebudu, odpověděla Michaela Marksová

Liberecký kraj – Přinášíme výběr dotazů, které jste včera kladli v online rozhovoru Michaele Marksové.

OBRAZEM: Běžci za nový úsměv podpořili pacienty s rozštěpem

Česká Lípa - Pro dobrou věc běželi jako o život. Českolipský městský park ožil v sobotu odpoledne akcí, která nese název Běh za novým úsměvem.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení