VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpůrci průmyslové zóny ve Cvikově vyhráli

Cvikov - Průmyslová zóna ve Cvikově nebude. Zato zde bude stát vytoužený supermarket.

3.9.2008 21
SDÍLEJ:

Hala pro 300 zaměstnanců, kterou plánovala ve Cvikově postavit společnost SCA Packaging Foto: SCA Packaging

Průmyslová zóna pro stovky zaměstnanců ve Cvikově nevyroste. Definitivní ne řekli správci CHKO Lužické hory, na jejímž okraji se výstavba plánovala.
Odpůrci průmyslové výroby ve Cvikově se tak mohou radovat. „Výstavbu jsme nezakázali úplně. Pouze nechceme, aby zde vyrostly obří haly, které vůbec nezapadnou do zdejší krajiny. Proti menším výrobnám nenamítáme nic. To jsme také sdělili radnici i investorům,“ zopakoval své tvrzení z března letošního roku vedoucí správy CHKO Lužické hory Tomáš Besta. Jeho slova potvrzuje i fakt, že jednomu ze třech investorů stavbu výrobny povolili.
Tímto investorem je společnost MS Praha, která zde plánuje vybudování výrobní haly se skladovacími prostory a administrativním zázemím společnosti. „Budeme zde vyrábět komponenty stabilních hasících zařízení a zaměstnáme přibližně dvacet pracovníků nejen na dělnických pozicích. Zahájení výstavby plánujeme na druhé pololetí příštího roku,“ sdělil zástupce společnosti MS Praha Michal Janko.
Dvě větší společnosti, které zde chtěly zaměstnávat stovky lidí, mají ale smůlu. Jejich projekty správcům CHKO do oka nepadly. Tomu se diví především ve společnosti SCA Packaging.
„Vůbec jsem stanovisko CHKO nepochopil. Hala, kterou jsme zde chtěli vybudovat, je projektovaná tak, aby do zdejší přírody zapadla. Není nijak vysoká a má sešikmenou střechu stejně jako ta, kterou provozujeme v Sázavě. Oproti zdejšímu prostředí vedle hlavní silnice a čerpací stanice je tam prostředí daleko hezčí a přesto ho naše hala nijak nezhoršuje,“ stěžuje si ředitel divize společnosti SCA Packaging Tomáš Januš.

„Brali jsme svůj záměr ve Cvikově naprosto vážně a dělali jsme vše pro to, aby zde naše výrobna vyrostla. I kvůli tomu jsme zvolili dražší projekt haly se šikmou střechou, která, jak jsme doufali, nenarazí na odpor ochránců přírody. Bohužel náš záměr nevyšel a narazili jsme podle nás na naprosto nesmyslný odpor. Další ústupky už ale dělat nemůžeme a projekt výrobny ve Cvikově tak pro nás definitivně končí,“ dodává. Společnost SCA Packaging zde chtěla zaměstnat dvě až tři stovky lidí.
Práci pro další tři stovky lidí tu měla naplánovanou ve své výrobní hale i společnost Nectec Automotive.
Ani ona však na podmínky CHKO přistoupit nemůže. „Od začátku jednání se starostou obce vypadalo vše dobře. Informoval nás o tom, že zde výstavbě nic nebrání. Cena byla přijatelná, potenciálních zaměstnanců dostatek a i dopravní obslužnost je tu dobrá. Po roce jednání však veškerá práce i vložené finanční prostředky přicházejí vniveč,“ říká David Tománek, ředitel společnosti Nectec Automotive.
„Nevím, kde se stala chyba, že nás o problému nikdo neinformoval. Zda na straně města či na straně CHKO. Jisté je jen jedno. Výrobní haly třicet na třicet metrů, tak jak je navrhuje CHKO, jsou pro nás naprosto nepřijatelné a jednání o výstavbě ve Cvikově tak považuji za ukončené,“ dodal.

Supermarket bude

Průmyslová zóna ve Cvikově tedy nebude. Zato zde vyroste dlouho očekávaný supermarket, a to i přesto, že i on bude stát na území CHKO a navíc se v jeho projektu objevila plochá střecha, která nikterak nezapadá do zdejší krajiny. „Pracovníkům CHKO jsme předložili projekty a nyní čekáme na jejich oficiální stanovisko,“ sdělil Tomáš Dubec, jednatel liberecké společnosti Stavokombinát invest, která výstavbu supermarketu zajišťuje.
„Projekt je zatím ve fázi technické přípravy a vyřizování potřebných povolení. Pokud vše půjde dobře, chtěli bychom stavbu zahájit v příštím roce,“ dodal s tím, že o konečné podobě supermarketu jsou připravení jednat. Velké ústupky od nich ale nikdo očekávat nemůže.
Například sedlová střecha místo střechy ploché by se investorovi výrazně prodražila. Navíc o konečné podobě budovy podle slov Tomáše Dubce nerozhoduje přímo společnost Stavokombinát, ale především investor, který bude supermarket provozovat. Ten také určuje, jak by měla budova vypadat a zda do jeho plánu zapadá střecha taková nebo jiná.
V tomto případě však správa CHKO tak tvrdá ve svém rozhodování nebude. „Budeme s investorem jednat o možné změně vnějšího vzhledu budovy, tak aby sem více zapadla. Ani v případě neúspěchu ale nechceme výstavbě supermarketu bránit. Supermarket je rozhodně důležitější než průmyslové haly a my nechceme, aby nás lidé chápali jako někoho, kdo za každou cenu brání rozvoji města,“ odůvodňuje vedoucí Správy CHKO Lužické hory Tomáš Besta

Autor: Petr Jeník

3.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení