VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okolí Dubé inspiruje autory

Nový Bernštejn - Dubské Švýcarsko se stalo námětem dvou knih autorů, kteří tu žijí. Získali za ně ocenění

15.8.2011
SDÍLEJ:

Josef Valenta (vlevo) a Stanislav Dulík od občanského sdružení dostali regionální výrobky ze dřeva a také med s historickou etiketou od místních včelařů. „Máme v úmyslu dělat každý rok jinou, aby to bylo sběratelsky zajímavé,“ dodala Markéta Slezak.Foto: Deník/Eva Vlastníková

Tři ocenění za propagaci Dubského Švýcarska udělilo občanské sdružení nesoucí stejný název, které usiluje o revitalizaci regionu. Prvním z oceněných byl Fridrich Bernau in memoriam, který napsal knihu Politický okres Dubá, z níž jako z historického pramenu čerpají dodnes.

Další dva autoři přijeli na slavnostní setkání osobně. Jak uvedla zakladatelka sdružení Dubské Švýcarsko Markéta Slezak, práce obou se týká okolní krajiny.
Josef Valenta napsal knihu Scénologie krajiny. „Používá v ní autobiografické prvky, kdy putuje po krajině a dívá se na ni z různých pohledů. Ve čtenářích probouzí kreativní myšlení a kniha je určitě inspirativní,“ shrnula Markéta Slezak.

Sám autor dodal, že publikace je výstupem z vědecko výzkumného úkolu, který zpracovával v Ústavu pro výzkum scénické a dramatické tvorby při DAMU v Praze. Vysvětli, že scénologie se zabývá úkazy scénickými, čili čímkoliv co je určeno k tomu, aby to bylo ukazováno.

Počínaje tím, že někdo se na někoho nebo na něco dívá a konče divadelním uměním. „Děláme i nespecifickou, nedivadelní scénologii. V knize se dívám na Polomené hory, které jsou drsné, dramatické, a úhel pohledu vychází trochu od divadla, z teatrologických pozic a z toho, co krajina nabízí divadelního, dramatického, člověku, který do ní vstoupí, co to všechno s ním může dělat,“ přibližuje autor.

„To není jen dívání se na obrazy, ale mělo by tam fungovat jako u divadla vnitřně hmatové vnímání, kdy spoluprožíváme to, co vidíme, máme tendence na to fyzicky reagovat, stejně jako když se na obrazovce například objeví usmívající se tváře, usmějeme se také.“

Druhý oceněný je Stanislav Dulík, podle vlastních slov sběratel, který „jenom“ vydal knihu se starými pohlednicemi. Ty se, jak jinak, týkají Dubského Švýcarska.

Ukazují, co už nevidíme

„Na pohlednicích je zobrazená krajina, jak ji už nyní vidět nemůžeme,“ připomněla Markéta Slezak.

„Pohlednice zobrazují krajinu a vesničky v určité podobě a mým záměrem bylo ukázat starý a současný pohled. Ale uvědomil jsem si, že to už nejde,“ předeslal Stanislav Dulík.

Vysvětlil, že dříve fotografové používali jiné čočky, tedy jiný úhel záběru. „Hlavní problém ale je v tom, že dnes přijdete na stejné místo, zjistíte, že se nedá vyfotografovat, protože tam něco překáží. Nejen budovy, ale většinou bujná vegetace. Kdysi před sto lety naši předci krajinu obhospodařovali víc. Políčka sahala vysoko k lesům, dnes lesy sestupují níž, takže záměr nešel uskutečnit. Pak jsem přistoupil, že popíšu to, co sbírám, to je Dubské Švýcarsko.“

Stanislav Dulík také pohovořil o třetím oceněném, Fridrichu Bernauovi, vlastním jménem Přemyslu Bačkorovi. Byl to lidový písmák, zaměstnanec cukrovarů. Jezdil po Dubském Švýcarsku a pro sebe si zpracovával poznámky o tom, co se dověděl o dějinách kraje.

Z poznámek vznikla kniha Politický okres Dubá, která v němčině vyšla v roce 1888. „A protože byla velmi pečlivě zpracovaná, slouží jako historický pramen dodnes,“ dodal Stanislav Dulík.

Autor: Eva Vlastníková

15.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení