VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oltáře i sochy svatých převážejí za hranice

Česká Lípa – Kradlo se, krade se a pravděpodobně se krást bude. Jsou-li terčem zlodějů předměty zvláštní historické hodnoty nebo sakrální předměty, pak už to není jen tak obyčejný lup.

20.4.2010
SDÍLEJ:

Tři historicky hodnotné předměty našli celníci během burzy v Zákupech u prodejců, kteří neměli patřičné povoleníFoto: Deník/Tomáš Cidlina

Začátkem měsíce celníci objevili na burze v Zákupech věci, které mají k obojímu více než blízko. Zadrželi dvě části dřevěného oltáře a dřevěnou sochu Panny Marie a při další kontrole pak byli překvapeni dalšími kousky. Prodejci nabízeli třeba část oltáře, která pravděpodobně pocházela s kaple sv. Anny v Bohušovicích nad Labem, barokní schránku na sochu a dřevořezbu Panny Marie.

Do Unie putují bez dokladů

„Předměty kulturní hodnoty sakrální povahy vyvážejí přes hranice České republiky do Evropské unie samozřejmě bez dokladů,“ objasňuje Miroslav Pröller z Celního úřadu. „Je to o to jednodušší, že od vstupu republiky do Unie v roce 2004 zboží na hranicích již nikdo nekontroluje.“

V rámci ochrany kulturního dědictví má ovšem i Celní správa své možnosti. Doplňuje Miroslav Pröller: „Celní správa má oprávnění kontrolovat předměty kulturní hodnoty sakrální povahy a archeologické nálezy při jejich prodeji. Znamená to i pouhé vystavení na burze či v obchodě.“ Předměty mají mít už při nabídce v České republice vystavené povolení k trvalému vývozu a je jedno, jestli dotyčnou věc kupuje cizinec či Čech.

Končí v zahradách a stodolách

„Svého času se kradly smírčí kříže či boží muka,“ prozradil tiskový mluvčí policie Milan Bradáč. „Většinou končily na zahradách a stodolách, případně jako interiérová ozdoba.“ Za poslední roky se počet krádeží starožitností, včetně zmíněných křížů či božích muk, snížil,“ říká policejní mluvčí.

„Pokud jsou odcizeny předměty historické nebo sakrální povahy, pak většinou končí za hranicemi, kde je kupní síla větší,“ upozorňuje Milan Bradáč.
Je velmi nepravděpodobné, že by končily třeba v Americe, ale trh je vcelku otevřený v okolních státech jako je třeba Rakousko, Německo nebo Polsko, kde předměty náboženské povahy mají skoro v každé domácnosti. Většina krádeží se odehrává, až na malé výjimky, v rámci organizované skupiny. V trojúhelníku zloděj – překupník – zájemce.

Starožitníci jsou opatrní

Dnes už minula doba, kdy se vcelku snadno daly zpeněžit předměty ukradené v kostele či nakradené starožitnosti. „Dnes k nám zloději s těmito předměty nechodí, moc dobře vědí, že když budou starožitnosti nabízet, musíme mít veškeré nacionále prodávajícího,“ upřesňuje starožitník Luboš Bosák a připomíná: „Nikdo si nedovolí přijmout do prodeje věc sakrální povahy, na kterou je třeba mít zvláštní povolení k prodeji.“

Burzy i internetové aukce

Dnešní zloději starožitností nabízí své zboží na burzách. Dalším nástrojem k prodeji je i internet a různé aukční servery. Tam je anonymita poměrně dost dobře zaručena. Příkladem je případ starožitné pušky, kterou zloději odnesli přímo ze starožitnictví. V nestřežený okamžik poberta pušku ukradl a nabídl ji za pár tisícikorun kupci z jižních Čech. Ten ji obratem vystavil na internetové aukci. Majitel ji po čase objevil a vše pak řešila policie.

Hodnota této historické zbraně daleko převyšovala částku, za kterou ji poberta prodal. Bohužel podle Pröllera jde toto zboží i přes některé nepoctivé starožitníky. Podle nich ovšem většina lapků své zboží neprodává v okruhu, kde bylo ukradeno.

„Podle výše škody pak pachateli hrozí až deset let vězení,“ podotýká Milan Bradáč a dodává jeden velmi zajímavý postřeh: „Pokud se prokáže úmysl spáchat čin krádeže předmětů historické hodnoty a sakrální povahy pak pachateli také hrozí trest ve vyšší sazbě odnětí svobody.“

Autor: Tomáš Mařas

20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Fena křížence Bettynka, která je nyní v útulku v Dobranově, bude mít možná už brzy nový domov. Malá Silvinka společně se svojí maminkou uvažují, že by si ji adoptovaly.

Útulek v Dobranově ukončil spolupráci s Českou Lípou

„Vnuci“ lákají peníze na seniorech

Liberecký kraj – Senioři jsou stále vděčným terčem podvodníků. Teď už jim volají i domů.

Holany se pyšní silným kádrem

Holany - Může si mnout ruce. Trenérovi Jiřímu Barvířovi se povedlo přesně to, o co usiloval během letní pauzy přivedl do Holan hned několik nových hráčů.

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Hygiena na táborech je v pořádku. Přibylo klíšťat

Liberecký kraj - Hygienické kontroly na letních táborech v Libereckém kraji pokračují. K 16. srpnu mají hygienici nahlášeno celkem 171 táborů s 245 běhy. Celkem jich zkontrolovali 77.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení