VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ombudsman řeší novou ředitelku na českolipském gymnáziu

Česká Lípa - Veřejný ochránce práv, ombudsman, by se měl zabývat okolnostmi, za kterých byla novou ředitelkou gymnázia v České Lípě vybrána a jmenována Lenka Řebíčková.

1.8.2012 5
SDÍLEJ:

Gymnázium Česká Lípa.Foto: www.gym-cl.cz

Dosavadní zástupkyně ředitele na českolipské průmyslové škole by právě dnes měla od odcházejícího ředitele gymnázia Stanislava Maye převzít kancelář a ředitelskou agendu. Ode dneška tak má českolipské gymnázium oficiálně novou „šéfovou". Způsobem, jakým byla vybrána, se ale ještě bude zabývat veřejný ochránce práv. Na něj se obrátili učitelé z gymnázia v polovině června. Ombudsman ale nemůže rozhodnutí Libereckého kraje o jmenování nové ředitelky zvrátit, může pouze poukázat na chyby, ke kterým došlo, a doporučit jejich odstranění. „Stejně už mám po tom všem pocit, že je to k ničemu," říká Hana Malíková, profesorka z gymnázia, která se konkurzu také účastnila.

„Nicméně se pořád hrozně těžko smiřujeme s tím, že ti nahoře jsou naprosto neomylní a nepostižitelní," říká Hana Malíková a vysvětluje: „Nejde vůbec o to, že konkurz nevyhrál někdo od nás ze školy, ale o to, jakým způsobem se o nás rozhodlo a jakou fraškou se konkurz stal."

Poslali stížnost na ministerstvo

Kantoři z gymplu se už v závěru května obrátili se svou stížností na ministerstvo vnitra. Upozorňovali především na to, že členem konkurzní komise byl také ředitel českolipské průmyslové školy Petr Veselý, tedy dlouholetý kolega Lenky Řebíčkové. Kantoři z gymplu ovšem ve své stížnosti poukazovali především na to, že podle vyhlášky může být členem konkurzní komise odborník podle druhu a typu školy. A průmyslová škola, kterou Veselý vede, není dle vyhlášky stejným typem školy jako gymnázium.

Ministerstvo vnitra si kvůli stížnosti kantorů vyžádalo konzultaci ministerstva školství, které ale v této konkrétní věci v podstatě vůbec nerozhodlo. Pouze konstatovalo, že „se může jen stěží vyjádřit", zda byl ředitel Veselý dle vyhlášky kompetentním členem konkurzní komise, či nikoliv. A ministerstvo vnitra tuto odpověď převzalo.

Navíc ještě v odpovědi přidalo jednu velmi pozoruhodnou věc. A sice, že zastává názor, že i v případě, kdy by složení komise bylo v rozporu s vyhláškou, nemůže to mít dopad na usnesení rady kraje.

Proč jsou vyhlášky, když se porušují

Právě kvůli ministerské „neodpovědi" a zvláštnímu výkladu o porušování vyhlášky se kantoři ještě dodatečně obrátili na ombudsmana. „Ministerstvo školství si mohlo, a tedy i mělo zjistit, zda je ředitel Veselý kompetentní. A pokud byla porušena vyhláška, je to přeci v jejich kompetenci. Kdo jiný by o tom měl rozhodnout? Jestliže nikdo, jak to vypadá ze stanovisek obou ministerstev, znamená to, že si mohou orgány samosprávy beztrestně porušovat vyhlášky. A pokud ano, proč se tedy vyhlášky vůbec vydávají?," ptají se učitelé z gymnázia v podnětu, který zaslali veřejnému ochránci práv.

Na pochybnosti mají právo

Deník se včera pokoušel kontaktovat ředitele českolipské průmyslovky Petra Veselého, ale na volání nereagoval.

Náměstek hejtmana a krajský radní pro školství Radek Cikl řekl, že o stížnosti učitelů na ministerstvo vnitra ví. „Sdruženou odpověď obou ministerstev jsme také dostali a ve všem nám v podstatě dala za pravdu," míní Cikl. „Učitelé měli pochybnosti, mají na to právo, ale teď už bychom měli nechat novou paní ředitelku pracovat a hodnotit ji až s odstupem."

Měli vítězku. A to stačilo

Ministerstva přesto jednu chybu v gymnaziálním konkurzu odhalila. Konkurzní komise totiž neurčila pořadí uchazečů na druhém a třetím místě, kteří měli stejně bodů a o jejich pořadí měl rozhodnout hlas předsedy komise což se ale nestalo. Jako by konkurzní komisi stačilo, že má vítězku a o další se nestarala. „To je v té věci nepodstatné," komentoval nález ministerstev náměstek Cikl.

Ačkoli se Lenka Řebíčková stává dnešním dnem oficiálně ředitelkou Gymnázia v České Lípě, s kantory z pedagogického sboru, jimž se nelíbí způsob, jakým byla vybrána, se zatím nesejde. Setkají se až poslední týden v srpnu poté, co novou ředitelku přijedou do funkce oficiálně uvést představitelé Libereckého kraje a krajského úřadu.

Autor:  Michael Polák

Autor: Redakce

1.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hygiena na táborech je v pořádku. Přibylo klíšťat

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

Českolipsko – Celní správa, dopravní i říční policie a toxi tým se o víkendu zaměří na návštěvníky festivalu Mácháč. Nebudou chybět ani hlídky se samopaly. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení