Politiku nulové tolerance si na ustavujícím zasedání v Ralsku vyzkoušeli zastupitelé z řad sociálních demokratů, SNK ED a Solidarity. Volbu vedení města ale neovlivnili. Starostou nadále zůstává Miloš Tita (nez.), novou místostarostkou se stala Šárka Kalvová (KSČM). Na nově zřízený post 2. neuvolněného místostarosty se přesunul Václav Bilický (KSČM).

Jednička ČSSD Miroslav Králík nastínil hned při schvalování samotného programu jednání, jaký postup opozice zamýšlí. Požadoval vyškrtnout volbu předsedů některých komisí a jejich členů. Neúspěšně.

Bez diskuse a protinávrhu se neobešel ani hned další návrh na volbu neuvolněného místostarosty. Ota Váradi (SNK ED) argumentoval ekonomickým hlediskem. V jeho názoru ho podpořil Jindřich Šolc (SNK ED): „Za poslední rok se rozšířil počet úředníků a město na tom není ekonomicky dobře. Bylo by to plýtvání penězi.“

A svou troškou do mlýna přispěl i Miroslav Králík: „Je více úředníků a úřad by si zasloužil, aby jej řídil tajemník a nikoliv neuvolněný místostarosta.“

Vše rozhodl jeden hlas

Jejich námitky neprošly přes hlasování zastupitelů KSČM, Iniciativy nezávislých a TOP 09. Ti navrhli na post starosty dosavadního představitele města Miloše Titu (nez.), opozice nominovala Miroslava Králíka. V tajné volbě poměrem osm ku sedmi prošel Miloš Tita.

Miloš Tita: „Konečně jsme v plusu.“

Na ralské radnici strávil uplynulých čtrnáct měsíců poté, co zastupitelé odvolali bývalé vedení města kvůli špatnému hospodaření.
Před rokem jste naskočil do rozjetého vlaku. Je něco, co vás zaskočilo?
Práce v zastupitelstvu nikoho nenaučí, jak řídit úřad. Obtížnější to bylo o to, že chyběly některé dokumenty, s některými se pro změnu zase nakládalo všelijak. To bylo nutné dát do pořádku. Současně s tím jsme řešili problémy s Lenoxou nebo dluhy města, které vznikly při čerpání státních dotací.
Před volbami se hodně mluvilo o tom, že je město zadlužené. Jak je to?
Rozpočet je zatížený splátkovým kalendářem na šest milionů, které musíme vracet právě za chyby předcházejícího vedení při čerpání státní dotace. Rovněž splácíme úvěr, který si před lety město vzalo na rekonstrukci panelových domů. Na druhou stranu se situace podstatně zlepšila díky příjmům z daně z nemovitosti a pronájmu městského majetku. Jsme tak po dlouhé době mírně v plusu.
J aké jsou vaše priority pro další čtyři roky?
Určitě dokončení smíšené cyklostezky Ploužnice - Mimoń. Ale hlavně se budeme snažit získat investory, aby se snížila vysoká nezaměstnanost. S tím souvisí i pokračování spolupráce s úřadem práce a využívání pracovníků na veřejně prospěšné práce. Sami chceme zvednout počet pracovníků na úklid veřejných prostranství, které zaměstnává úřad, ze současných tří až na deset.

Miroslav Králík byl kandidátem rovněž na post místostarosty. O jeden hlas úspěšnější ale byla Šárka Kalvová (KSČM), která tak vystřídá ve funkci Václava Bilického (KSČM). Ten ale zůstává i nadále ve vedení města. Osmi hlasy se stal druhým, neuvolněným místostarostou. Jeho protihráčem na návrh Jindřicha Šolce byl Ota Váradi.

Zastupitelé rovněž volili radní. Kromě Miloše Tity, Šárky Kalvové a Václava Bilického do rady města usedne František Procházka (KSČM) a Miloslav Tůma (TOP 09). U volby posledně jmenovaného opoziční zastupitelé ukázali svoji politiku nulové tolerance, když si namísto hlasování mezi sebou nezávazně povídali.

Odměny zaujaly i opozici

Zmíněný postup si ještě několikrát zopakovali, a kvůli tomu tak budou na příštím zasedání zastupitelé volit předsedy a členy některých výborů znovu. Výjimku udělali při schvalování stanovení odměn za práci ve výborech. „Je vidět, jak to vítězná strana myslí s vůlí voličů. K velké škodě obyvatel rozdělila zastupitele na opozici a koalici,“ neodpustil si v závěrečné diskusi Miroslav Králík.

„Zastupitele rozdělila hlavně vyostřená předvolební kampaň. Doufám, že se zase spojíme a budeme spolupracovat,“ reagoval Jaroslav Sluka (nez.).

Pro mnohé bylo překvapující vidět na stejné lodi Víta Veselého (ČSSD) a bývalého starostu Jindřicha Šolce (SNK ED). Toho před čtrnácti měsíci zastupitelé odvolali kvůli pochybením v hospodaření. Na ně poukazoval právě i Vít Veselý, který rovněž inicioval podání trestního oznámení na Jindřicha Šolce.

Začali se respektovat

„Vzájemně se respektujeme. Jsme partneři a v tuto chvíli bereme Jindřicha Šolce jako bývalého zkušeného starostu a využíváme jeho znalostí v chodu městského úřadu. Naším prvotním zájmem je vytvoření funkčního a vyváženého zastupitelstva a také budoucí projekt obnovy Ralska,“ vysvětlil nečekané současné spojení Vít Veselý.

Šárka Kalvová: „Musíme se posunout.“

Poslední čtyři roky získávala zkušenosti s komunální politikou jako zastupitelka. Nyní je první ženou, která usedne na radnici do křesla místostarostky.
Co vás čeká jako první?
Pracuji jako učitelka na základní škole v Mimoni a musím nejdříve vyřešit předání mé třídy nástupkyni. S chodem úřadu se tak blíže seznámím až příští týden, zatím budu pomyslně sedět na dvou židlích.
Co bude vaší prioritou v nové funkci?
Chci pokračovat v práci, kterou začali Miloš Tita a Václav Bilický. Díky nim se konečně nejen oficiálně, ale i skutečně stávají součástí města i ostatní části jako je Náhlov nebo Boreček. Jako zastupitelka jsem se věnovala sociální oblasti a ráda bych v tom pokračovala a dotáhla započaté věci do konce.
Vztahy v Ralsku jsou poněkud vyhrocené. Ani vás neminuly verbální útoky poté, co koalice oznámila vaši kandidaturu. Jste připravená i na tuto stránku vaší nové práce?
Tyto útoky jsou pro mě osobně citlivé, budu se muset proti nim víc obrnit. Nemám ráda pomluvy za zády, proto může každý, kdo bude s něčím nespokojený přijít a vyříkáme si to. Vzájemná komunikace je důležitá a pomáhá najít cestu ven z problémů.
Máte nějaké osobní přání?
Poslední roky se tu jen řeší problémy a kdo všechno a co udělal špatně. Po středečním zasedání si myslím, že je načase se posunout a konečně začít pracovat jako tým, aby se situace a vztahy ve městě konečně uklidnily. Hlasy od voličů jsme nedostali proto, abychom se mezi sebou hádali.

Připomeňme, že vítězem voleb v Ralsku byla KSČM (25,64%), která obsadila čtyři křesla v zastupitelstvu. Druhé ČSSD (19,84%) připadly tři křesla. Stejný počet obsadila SNK ED (17,72%). Po dvou zastupitelích má Iniciativa nezávislých Ralsko (15.61%) a TOP 09 (11,06%). Poslední mandát pak získala Suverenita – blok Jany Bobošíkové (6,51%).