VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věřící zachránili kapli

Nový Bor - Nově opravený Kostel Svatého Ducha v Arnultovicích, v povědomí místních známý jako kaple u hřbitova, slavnostně otevřou a vysvětí 8. května. Kapli od roku 2006 vlastní Církev československá husitská, náboženská obec Nový Bor.

25.4.2008
SDÍLEJ:

Opravený kostel Svatého Ducha v Novém BoruFoto: Deník/Petr Jeník

„Náklady na rekonstrukci dosáhly 700 tisíc korun, ale bez sponzorů a nezištné pomoci našich věřících by byly podstatně vyšší,“ předpokládá novoborská farářka CČSH Eliška Raymanová. „Hodně nám pomohl také místní sbor Českobratrské církve evangelické.
Na sklonku 19. století nechali kapli u hřbitova v Arnultovicích postavit příslušníci starokatolické církve jako modlitebnu. Poněvadž objekt patřil městu Nový Bor, zvažovali zastupitelé už od počátku devadesátých let, jak jej co nejlépe využít. V listopadu 2006 vyšlo zastupitelstvo vstříc žádosti, kterou podala Církev československá husitská, náboženská obec Nový Bor – kaple ve Štursově ulici byla na základě rozhodnutí zastupitelstva bezúplatně převedena na církev jako vypořádání hospodářské smlouvy z roku 1976, a to za nemovitosti, které naopak v té době převedla církev na město.
Ačkoliv kaple v Arnultovicích není vedena na seznamu chráněných památek, a přestože neměli noví majitelé objektu svázané ruce přísnými požadavky památkářů, opravili interiér citlivě, aby korespondoval s původní modlitebnou. „Řemeslníci pracovali v kapli intenzivně po sedm měsíců, střídali se tu instalatéři, tesaři, zedníci, truhláři atd., hodně prací jsme si dělali svépomocí,“ zdůrazňuje farářka. „Střešní krytina sice zůstala původní, ale část krovů musela být vyměněna, nechali jsme udělat dřevěné ochozy, dřevěné kazetové stropy. Stěny jsou vymalované, dveře a zábradlí kůru natřené. Všechna okna jsou zrestaurovaná do původního stavu a technologií, která se používala na konci 19. století,“ upozorňuje Eliška Raymanová.
V hlavní kostelní lodi se budou konat bohoslužby Československé husitské církve a Českobratrské církve evangelické a kromě toho může být využívaná jako koncertní sál. Levá část kostela bude sloužit jako modlitebna, klubovna či přednášková místnost. V pravé části je momentálně nevyužívaný farní úřad, ale bývá tu prý kostelník, který kapli hlídá.
Farářka předpokládá, že se v kapli budou odehrávat křty, svatby i pohřby.
„Chtěli bychom, aby kostel sloužil také jako pohřební obřadní síň bez ohledu na náboženskou příslušnost pozůstalých. Pro rozloučení se zesnulými by ji mohli využívat i ateisté,“ předpokládá Eliška Raymanová. „Ne všichni, kteří nemají na pohřeb, jsou cynici. Těmto lidem umožníme, aby se v kapli rozloučili se svými blízkými zdarma a důstojně.“
Kostel Svatého Ducha v Arnultovicích bude slavnostně vysvěcen za účasti biskupa Královéhradecké diecéze Církve československé husitské Štěpána Kláska a seniora Libereckého seniorátu Českobratrské církve evangelické Tomáše Matějovského.

25.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Meteorologická družice desítky let chátrá. Její budoucnost je nejistá.
5

Novákova družice v Lípě je stále zralá akorát do šrotu

Jiří Šorm.

Cyklistickou Časovku jednotlivců v České Lípě ovládl Jiří Šorm

Kdo vystřídá Mimoň? O titul letos zabojují tři nádraží z Českolipska

Českolipsko – Již pojedenácté se rozhodne o nejhezčím nádraží České republiky. Vítězem může být Česká Lípa, Doksy nebo i Velký Valtinov.

Kam o víkendu za sportem na Českolipsku

Česká Lípa - Přinášíme sportovní tipy pro fanoušky na oba víkendové dny.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

City Cross Run ladí detaily

Česká Lípa – Pořadatelé druhého ročníku zážitkového běhu v České Lípě se poučili z podnětů loňských účastníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení