VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osmkrát díky. Ocenění získali pěstouni i myslivec

Česká Lípa - Romana Žatecká předala Poděkování starostky osmi lidem za přínos pro město Česká Lípa.

13.12.2015
SDÍLEJ:

Laureáti letošního Poděkování starostky převzali ocenění v prostorách českolipské vily Hrdlička v Děčínské ulici.Foto: Deník/Petra Hámová

Věnují se dětem i handicapovaným, mají zásluhy na snižování kriminality nebo tvoří kostýmy pro ochotníky. Osmi občanům České Lípy včera předala Romana Žatecká ocenění Poděkování starostky. Vybírala z čtyřiadvaceti kandidátů, které navrhla veřejnost.

Slavnostní akt, který má v Lípě už šestnáctiletou tradici, se letos poprvé uskutečnil v době adventu. „Nechtěla jsem ocenění předávat v rámci letních slavností, jako tomu bývalo v uplynulých letech. Bylo mi líto, aby tak významná událost zapadla mezi lunaparkem a stánkovým prodejem slavností. Poděkování si podle mne zaslouží svůj vlastní termín a doba adventu je k tomu jako stvořená," uvedla starostka Žatecká.

Novinkou bylo nejen místo konání, pro které radnice vybrala reprezentativní prostory vily Hrdlička v Děčínské ulici, ale také „scénář" podvečera. Pozvánku na slavnostní vyhlášení letos dostali všichni navržení kandidáti a jména vítězů tak byla do poslední chvíle tajemstvím.

Jako první převzala ocenění, nově v podobě šperku ve tvaru lipového listu, za dlouhodobou práci v oblasti kultury Renata Grolmusová, scénografka, výtvarnice a kostymérka divadelního klubu Jirásek, která letos slaví významné životní jubileum.

Se slzami dojetí v očích přijímali poděkování manželé Pavla a Miroslav Boškovi, pěstouni a dlouhodobí spolupracovníci českolipské Farní charity, kteří své zkušenosti předávají ostatním pěstounům.

Za práci s mládeží si ocenění přezval Josef Polák, předseda a zakladatel klubu Shotokan Sport Centrum Česká Lípa, který se 25 let věnuje trénování malých karatistů a z toho jedenáct let zajišťuje také chod skupiny ze sociálně slabých rodin.

V oblasti sportu starostka ocenila dlouholetého člena TJ Lokomotiva a úspěšného hráče stolního tenisu Jiřího Reichla.

Ocenění za projev lidskosti zamířilo také do sportovní oblasti. Převzala jej Dana Michutová, která trénuje s handicapovanými klienty Denních a pobytových služeb Česká Lípa a podílela se na úspěchu Petra Čvančary, dvojnásobného medailisty ze Speciální letní olympiády v Los Angeles.

Pro vítězství v nové kategorii Nositel tradic českého řemesla si přišel myslivec a kynolog Karel Steiner. Poprvé starostka rovněž udělila poděkování za celoživotní práci v oboru, které náleží policistovi Martinu Voskovi.

Během slavnostního aktu laureáti získali také květinu a symbolický šek na 10 000 korun. „Je to ocenění za to, co vykonali ve prospěch našeho města a jeho občanů, za což všem nominovaným i oceněným právem náleží projev veřejné úcty a obdivu. Bez podobných lidí by byl náš českolipský život mnohem chudší. Chyběla by v něm řada nadšenců do kultury, sportu, charity i dobré skutky pro druhé," prohlásila starostka Žatecká. „Je to vyjádření naší hrdosti na město, kde žije a pracuje řada zajímavých a činorodých lidí, kterých si vážíme."

Poděkování v podobě drobného dárku dostali všichni nominovaní. Speciální poděkování starostka udělila muži, který minulý týden pomohl seniorce na sídlišti Špičák, kterou přepadl lupič.

Vizitky oceněných

Renata Grolmusová

Za dlouhodobou práci v oblasti kultury převzala poděkování Renata Grolmusová, scénografka, výtvarnice a kostymérka divadelního klubu Jirásek, která letos slaví významné životní jubileum. Českolipská rodačka Renata Grolmusová je absolventkou Střední umělecké sklářské školy v Kamenickém Šenově a po celý život tuto noblesní dámu provázejí její výtvarné vlohy.

Před rokem 1989 pracovala v propagaci, a tak se dostala k Jiráskovu divadlu, kde působila jako jeho aranžérka. Tuto profesi dávno odvál čas, ale divadlu a místnímu ochotnickému souboru zůstala věrná i po té, co se v roce 1990 pustila do podnikání.

Spolupráci s divadelním souborem Jirásek zahájila v roce 1985, kdy vytvořila kouzelnou scénografii a kostýmní návrhy k inscenaci Klapkovy úpravy hry W. Shakespeara Jak se vám líbí Jak se vám líbí? A hned přišly první ovace. Hlavní cena z celostátní přehlídky amatérského divadla Jiráskův Hronov a nezůstala jediná. V průběhu dlouholeté práce pro soubor přišla další a další ocenění.

Navíc řada exponátů ze scénografií, které vytvořila, jsou trvalou součástí muzea českého amatérského divadla v Milíně a metody její práce slouží jako učební materiál studentům na DAMU. Její výtvarnou kreativitu a obrazotvornost můžete obdivovat i v jejích obrazech a keramice, a pokud chcete vidět její nejnovější dílo scénografa a kostymérky, zajděte k Jiráskovcům na Marata, jejich nejnovější představení v režii Václava Klapky.

Jiří Reichl

V oblasti sportu starostka ocenila dlouholetého člena TJ Lokomotiva a úspěšného hráče stolního tenisu Jiřího Reichla. Jako hráč stolního tenisu byl u všech největších úspěchů svého oddílu, kterým byla a je Lokomotiva. Jeho jméno bylo vždy mezi nejlepšími hráči Lokomotivy, jak v divizi, třetí i druhé lize a byl rovněž členem družstva, které hrálo v České Lípě jeden rok dokonce první ligu. V současnosti hraje krajský přebor 1. třídy.

Ve svých 72 letech je ve skvělé kondici a jeho úspěšnost dosahuje 74 %. Je tak nejlepším hráčem družstva. Mimo hraní byl i dlouholetým funkcionářem oddílu, kde více jak třicet let vykonával funkci pokladníka. V letošním roce se Jiřímu Reichlovi dostalo velké pocty, když byl výkonným výborem Krajského svazu stolního tenisu vyhlášen osobností stolního tenisu našeho kraje a jako první byl uveden do síně slávy Libereckého kraje.

Martin Voska

Poprvé starostka rovněž udělila poděkování za celoživotní práci v oboru, které náleží policistovi Martinu Voskovi. Příslušníkem Policie České republiky je od roku 1992. První dva roky své policejní služby vykonával na obvodním oddělení v České Lípě a od roku 1994 pracuje u hlídkové služby v České Lípě. Zde prošel všemi pozicemi a vzhledem k jeho velice dobrým služebním znalostem a dosaženým výsledkům, byl 1. listopadu 2010 ustanoven do funkce vedoucího hlídkové služby.

Patří k policistům, kteří jsou pro své podřízené velkým vzorem. Je zodpovědný a své služební povinnosti plní bez ohledu na osobní volno. Ani jako vedoucí však nesedí pouze v kanceláři, ale často v rámci zásahů hlídkové služby vyráží se svými kolegy i nadále do terénu. Má tak nemalou zásluhu na tom, že na území města Česká Lípa už několik let klesá pouliční kriminalita. Příkladná je rovněž jeho spolupráce s městskou policií. Ta je nezbytná pro společné zásahy v terénu, pro předávání informací i pro bezpečnostní akce prováděné na území města.

Karel Steiner

Pro vítězství v nové kategorii Nositel tradic českého řemesla si přišel myslivec a kynolog Karel Steiner.Nominaci na ocenění Karla Steinera zaslal ředitel českolipských městských lesů. Ocenění by si zasloužil hned v několika kategoriích. Za to jaký je to člověk, by mohl získat například poděkování v oblasti lidskosti. Za své dlouholeté angažmá v kapele Bigband by mohl být zase oceněn v oblasti kultury. Letos mu ale náleží poděkování za jeho celoživotní aktivity v oblasti myslivosti a kynologie. Díky tomu je nositelem jedné z nejstarších českých tradic, která je součástí našeho kulturního dědictví.

Působí nejenom jako dlouholetý člen Okresní myslivecké jednoty v České Lípě, ale také jako zkušební komisař při zkouškách adeptů o lovecký lístek a status mysliveckého hospodáře. Své odborné znalosti prokazuje také v kynologii, a proto se s ním v roli zkušebního komisaře potkají myslivci také u zkoušek loveckých psů. V myslivosti zúročuje i svoje hudební nadání jako trubač, který perfektně ovládá lesní roh. Pracuje také s mládeží, které ochotně předává své bohaté zkušenosti.

Josef Polák

Za práci s mládeží si ocenění přezval Josef Polák, předseda a zakladatel klubu Shotokan Sport Centrum Česká Lípa.„Tato cena nejlépe vystihuje činnost a práci trenéra a hlavně člověka Josefa Poláka," napsal v nominaci Jan Jakubíček.

Karatista, držitel 5. danu, předseda klubu Shotokan Sport Centrum Česká Lípa a předseda Libereckého svazu karate se 25 let věnuje trénování dětí a nezapomíná přitom ani na děti ze sociálně slabých rodin.

Je příkladem toho, jak se má pracovat s dětmi, do jejichž dětství se promítají zhoršené sociální podmínky rodiny, ve které vyrůstají. Osobně tyto rodiny navštěvuje a konzultuje s nimi i tréninky a závody svých svěřenců a tím je motivuje, aby děti vyměnily ulici za sport. „Náš hlavní trenér se nestará jen o blaho našich těl, ale i duší," míní Jan Jakubíček.

Pavla a Miroslav Bošovi

Se slzami dojetí v očích přijímali poděkování manželé Pavla a Miroslav Boškovi, pěstouni a dlouhodobí spolupracovníci českolipské Farní charity, kteří své zkušenosti předávají ostatním pěstounům. V rodině Pavly Bošové a Miroslava Boše má pomoc bližnímu svému své trvalé místo. Jako aktivní pěstouni vychovali ke svým dvěma synům také dvě děvčata, která u nich před lety našla nový domov. Dnes jsou už všechny děti dospělé, starší z děvčat Gabriela se vyučila, mladší Jana úspěšně studuje střední školu a dlouhodobě se věnuje hudbě a zpěvu.

Paní Bošová se několik let, kromě pěstounství, věnovala také dětem ve Farní charitě a nyní se spolu s manželem angažuje v organizaci KROK. Pan Boš je kazatelem Jednoty bratrské a jako takový právě ve farní charitě poskytoval duchovní služby potřebným a z jeho iniciativy vznikla i zmíněná organizace Krok. V rámci ní například pomáhají jako doprovázející organizace ostatním pěstounům. K dalším aktivitám patří Mateřské centrum Zahrádka, přednášky Cestománie, airsoftový klub, společné výlety a další a další zajímavé programy, které Krok nabízí a pořádá.

Dana Michutová

Ocenění za projev lidskosti zamířilo také do sportovní oblasti. Převzala jej Dana Michutová, která trénuje s handicapovanými klienty Denních a pobytových služeb Česká Lípa.Od roku 2012 pracuje jako sociální pracovnice v Denních a pobytových službách, kde se zaujetím sobě vlastním povýšila sportování na profesionální úroveň. S podporou svých kolegů a správnou motivací rodin dokázala, že několik talentovaných sportovců mohlo navzdory svému vážnému zdravotnímu postižení svůj sportovní um a talent prokázat na závodní úrovni i v mezinárodní konkurenci. Nejvýznamnějším úspěchem byla příprava sportovce Petra Čvančary na Speciální letní olympiádu v Los Angeles, kde letos v létě vybojoval její svěřenec stříbrnou medaili ve skoku do dálky a bronzovou ve vrhu koulí.

Sama je sportovkyní tělem i duší a sport používá jako terapii, která léčí duši, posiluje sebevědomí a dává nový smysl života lidem, kteří potřebují mnohem větší péči a podporu od svého okolí. Svěřenci Dany Michutové proto nedají na svoji trenérku dopustit. Vědí, že jejich Dana je nesmlouvavá, ale jedině díky této zarputilosti se pak všichni společně radují z medailí. A ani zdaleka nejde pouze o ty Petrovy z Ameriky.

Autor: Petra Hámová

13.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení