Jiří Dittrich je řadový policista. Při svých službách hlídkuje v ulicích města. Dennodenně se setkává se zraněnými při dopravních nehodách, požárech, bitkách nebo s diabetiky, kteří dostali záchvat. Mnohokrát byl na místě jako první a sám cítil, že by lidem mohl více pomoci. Proto neváhal, když Zdravotní záchranná služba Libereckého kraje uspořádala kurz pro policisty z hlídkové služby.

První pomůže

„Věnuji se tomu i ve volném čase, takže jsem do toho šel ihned. Setkat se s úsilím boje o život člověka, to je ta nejlepší příprava pro výkon služby,“ říká. Součástí kurzu jsou totiž i výjezdy se sanitkou a policisté si tak projdou vším, čím procházejí záchranáři.

„Snažíme se co nejvíce propojit součinnost složek integrovaného záchranného systému. Kdo přijede na místo nehody první, měl by umět dát první pomoc na co nejvyšší úrovni a je jedno, jestli to bude záchranář, či policista,“ vysvětluje ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. Dalším plusem je větší spolupráce složek. „Policisté získají více poznatků, jak při zásazích fungujeme a co potřebujeme. Nebudou pak vznikat nedorozumění, která by byla na úkor pacienta,“ pokračuje ředitel.

To si pochvaluje i Dittrich. „Tím, že jsme v té sanitce jezdili a poznali tu práci tak zblízka, posílilo i naše vzájemné vztahy. Prožili jsme spolu opravdu hodně,“ vzpomíná Dittrich. Sám při jednom výjezdu zachránil jednomu pacientovi život. „Musel jsem toho člověka oživovat a nakonec se to podařilo, taková zkušenost vám dá nesrovnatelně víc než nějaká teorie,“ říká. Policisté teď mohou mnohem účinněji poskytovat pomoc. „Snad každý den jezdí k ležícím lidem, o kterých nevědí, co jim je. Mohou být jen opilí, ale může to být i diabetik, nebo ten člověk může krvácet do hlavy. Něco jiného je si přečíst, jak to vypadá a něco jiného je to vidět na vlastní oči,“ poukazuje Mackovík.

Záchranka policistům navíc předala i tři kufry se zdravotnickým materiálem, které by jim při první pomoci měly pomoci. „Je tam vše, co je potřeba na tu základní pomoc. Co si budeme povídat, když přijedou s autolékárničkou, moc toho nezmůžou,“ vysvětluje ředitel záchranky.

Zatím jen v okrese

Nejprve o výcvik moc zájem nebyl, ale postupně jím prošlo na třicet policistů. „Nakonec se zúčastnili i ti, kteří zpočátku říkali, že do toho nikdy nepůjdou,“ popisuje vedoucí územního odboru liberecké policie Pavel Finkous.

Celý projekt zatím pilotně probíhá v libereckém okrese, ale postupem času by jej měli absolvovat policisté po celém kraji. A část z nich by mohla projít i kurzem u letecké záchranky, která má svá specifika a záchranáři by se mohli při složitých zásazích snáze s policisty dohadovat například o tom, kde v nepřehledném terénu přistát s vrtulníkem.