Přes pozitivní zprávy o vývoji nezaměstnanosti čeká Českolipsko další propad nezaměstnanosti. Výrobce vlakových souprav a tramvají Bombardier Transportation Czech Republic a.s. skončil již druhý rok ve ztrátě, to bylo přes 107 milionů korun. Je to však méně než předloni, kdy ztráta činila více než 165 milionů.

V letošním roce již firma očekává zisk, ze současných tisíc zaměstnanců se jich však chystá zhruba dvacet procent propustit. „Týká se to i kmenového personálu u méně kvalifikovaných profesí,“ řekl generální ředitel Jiří Maděra. Zároveň zdůraznil, že vysoce kvalifikovaných svářečů, do nichž firma dlouhodobě investuje, se propouštění vůbec netýká. „Naopak hledáme kvalitní a schopné lakýrníky,“ doplnil Bartosz Powietrzynski, personální manažer firmy.

Společnost Bombardier však musí obstát v konkurenci. A právě to je důvodem personální inventury, která se týká výhradně méně kvalifikovaných zaměstnanců. „Připravujeme analýzu, která ukáže, jak jsou pracovníci v pomocných provozech vytížení. Nechystáme hromadné propouštění, půjde o úpravu stavu zaměstnanců,“ upřesnil Bartosz Powietrzynski s tím, že firma letos ukončí jeden z projektů. „V příštích dvou letech očekáváme, že naše zakázky zůstanou na vysoké úrovni letošního roku.“

„Optimalizace pracovníků směřuje ke snížení nákladů, a tím naší vyšší konkurenceschopnosti v rámci koncernu. Pokud se nám bude dařit řídit naše náklady, máme o budoucnost postaráno,“ ujistil Jiří Maděra.

Zakázek mají dostatek

Výnosy firmy loni činily zhruba 1,7 miliardy korun, náklady však byly o více než 100 milionů vyšší. „Loni jsme měli dost zakázek, problémem pro nás byl ale nepříznivý vývoj české koruny,“ vysvětlil Maděra. O dostatku zakázek svědčí i fakt, že se od roku 2008, kdy ve firmě pracovalo zhruba 850 lidí, loni navýšil jejich počet asi na 1100. Z toho asi třetinu tvoří agenturní personál. V letošním roce se však počet zaměstnanců bude opět snižovat.

„Letos máme vysoké cíle týkající se zvýšení efektivity výroby, proto se s částí zaměstnanců v průběhu roku rozloučíme. Bude se to týkat z větší míry agenturního personálu, ale jeho část si chceme ponechat,“ řekl Maděra. Podle Maděry nepůjde o hromadné propouštění, zaměstnance bude firma propouštět průběžně. Do zisku by v letošním roce měl společnost posunout i fakt, že nechystá tolik investic jako v minulých letech, kdy investovala zhruba čtyři až pět milionů eur ročně.

Zakázky ale chybí Delphi Packard. Výrobce kabelových svazků pro automobily pokračuje ve snižování počtu zaměstnanců. Nejde jen o agenturní pracovníky. Ještě letos přijde o práci 700 lidí, tedy polovina všech zaměstnanců. Od začátku roku rozdala firma desítky výpovědí, další stovka zaměstnanců je dostala před koncem dubna. Důvodem je končící výroba pro automobily Audi a BMW. Informovala o tom liberecká příloha Mladé fronty Dnes.

Zakázky jsou nestabilní

„Lidé mají obavy, co bude dál. Vyrábíme ještě pro Roomster, což je projekt na tři roky. Pokud se neobjeví nová zakázka, není jisté, zda se firma udrží,“ řekl šéf odborového svazu KOVO Josef Středula. Firma se k počtu propouštěných nevyjádřila. Mluvčí Agnieszka Przymusinska jen potvrdila, že dochází k výrazné redukci počtu pracovníků: „Souvisí to s vysokou mírou nestability zakázek v automobilovém průmyslu. Propouštění se dotkne dělníků i managementu.“

Společnost je závislá hlavně na Škodě Auto, jíž dodává elektroinstalaci do osobních vozů. Výroba ale klesá. Loni v září se v podniku vyrobilo denně 930 kabelových svazků pro nové modely Octavia, letos jen 630 svazků, výroba pro Roomster klesla z 280 na 180 svazků. „Je to typická levná výroba, kterou firmy stěhují tam, kde je cena práce levnější,“ podotkl Josef Středula.

Českolipsko se přitom ještě nevypořádalo s dopady loňského krachu novoborské sklárny Crystalex, který připravil o práci na 1300 lidí. Region je v Libereckém kraji oblastí s nejvyšší nezaměstnaností, na konci dubna bylo bez práce 6964 lidí a míra nezaměstnanosti dosahovala 12,6 procenta. Na každé volné místo připadá 20 nezaměstnaných.

I proto se snaží úřad práce lidem propouštěným z Delphi Packard co nejvíce pomoci. Přímo ve firmě zřídil kontaktní místo a hledá lidem novou práci ještě ve výpovědní lhůtě. „V několika případech jsme našli nové pozice. Někteří lidé se ani na úřadě práce neobjeví,“ řekla mluvčí českolipského úřadu práce Marcela Ottová