VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěstouni dostali více prostoru

Česká Lípa - Centrum pro podporu pěstounů v České Lípě se přestěhovalo do větších prostor. Kvalitnější zázemí prospěje i samotným dětem.

21.9.2016
SDÍLEJ:

Miroslav Boš v jednom z nových prostorů spolku.Foto: Deník/Jiří Jelínek

Každý, kdo se věnuje pěstounské péči o mladistvé, musí sepsat smlouvu s jednou z pověřených organizací. Ty jsou na Českolipsku celkem tři.

Dnes se zaměříme na jednu z nich, spolek který se jmenuje Krok pro všechny generace (dále jen Krok) a v České Lípě vznikl roku 2008 při sboru Jednoty bratrské. Ta sídlí v jedné z vil na Mariánské ulici a samotné poradenské centrum se nově přestěhovalo ze suterénu do rozlehlejších prostorů v prvním patře.

„Dříve jsme se dělili o prostory s Mateřským centrem Zahrádka, které zde rovněž sídlí," říká vedoucí podpory pěstounů Miroslav Boš s tím, že nyní mohou svým klientům poskytnout lepší zázemí pro vzájemnou spolupráci.

Jednou z činností spolku Krok je zajištění základní podpory dětem a samotným pěstounským rodinám. Pěstouni například musejí pravidelně docházet na vzdělávací semináře, spolek navíc úzce spolupracuje s psychology a dalšími odborníky v oblasti výchovy dětí.

Velmi často se stává, že vlastní rodiče dítěte mají zájem o kontakt s potomkem. Tato setkání se rovněž mohou dehrávat na půdě spolku.

Oddych

Krok nabízí pěstounům i pomoc při každodenní rutině, mimo jiné formou krátkodobé péče o děti. „Je to ve zkratce hlídání dětí, když si chtějí pěstouni například na pár hodin odpočinout nebo něco důležitého zařídit. Máme tu na to místnost, kde ty děti dokážeme zabavit," říká Boš. Navíc objekt, ve kterém Krok sídlí, disponuje nádhernou zahradou.

Pěstounské rodiny se v Kroku ocitnou v péči odborníků na slovo vzatých. Miroslav Boš jej provozuje společně s manželkou Pavlou, se kterou společně vychovali dvě vlastní děti a k tomu dvě dívky, jimž byli pěstouny. „S manželkou jsme byli pěstouny šestnáct let," podotýká Boš.

Hlavním cílem Kroku je zajistit dětem vyrůstání ve funkční a spokojené rodině, ale také udržování jejich vztahů s biologickými rodiči. Pomáhají řešit i případné krizové situace a jak už bylo zmíněno, přispívají k vyšší odbornosti samotných pěstounů. „S manželkou jsme zažili ještě starý systém, kdy nebyla povinnost se vzdělávat a byla větší tendence umísťovat děti do ústavní péče," říká Miroslav Boš s tím, že se vše změnilo v roce 2013 po novelizaci zákona, která preferuje právě umísťování dětí do rodin, byť alespoň na přechodnou dobu.

„Jednou z novinek, které přišly s novelizací zákona, je takzvaná přechodná péče. Jedná se o rodiny, které jsou prakticky zaměstnány jako profesionální pěstouni," říká Boš.

Funguje to tak, že poté, co je dítě odebráno biologickým rodičům, případně nevyhovujícím pěstounům, nejde do kojeneckého ústavu, či dětského domova, ale dočasně se jej ujmou právě zmínění přechodní pěstouni. Když se například po porodu matka zřekne svého dítěte, neumístí jej Orgán sociálně-právní ochrany dětí do kojeneckého ústavu, ale do rodiny. „Zde vidím veliký posun, protože ta miminka potřebují, aby někdo reagoval na jejich potřeby. Sám jsem to viděl u našich holek, kterým regulérní vstup do života chyběl," dodává Miroslav Boš.

Autor: Jiří Jelínek

21.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení