VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po kulturáku by k zemi měly jít další objekty po ruské armádě

Ralsko - Celkem 179 rozpadlých budov, pozůstatky po pobytu sovětských vojáků, má Liberecký kraj v bývalém vojenském prostoru Ralsko, dvaadvacet z nich jsou nebezpečné ruiny.

17.12.2016
SDÍLEJ:

Všechny objekty po sovětské armádě jsou v dezolátním stavu, zejména dva bývalé štáby, které se nacházejí v blízkosti centra Ploužnice, jsou pro okolí velice nebezpečné. Foto: KÚ LK

Tento týden končí demolice někdejšího kulturního domu v Ploužnici. K zemi šel kompletně celý trojlodní objekt se dvěma podlažími s kinosálem. Práce stály téměř dva a půl milionu korun.

„Další peníze musíme hledat na demolici obou bývalých štábů, na které má Krajská správa silnic, správce areálu, už připravené demoliční výměry. V tomto území nás čeká hodně práce, je potřeba k němu přistoupit systematicky, aby celkové řešení přispělo k jeho rozvoji. V budoucnu by prostor mohl plnit několik účelů, a to jak turistický, tak třeba rozvojový ve vztahu k jiným podnikatelským záměrům," říká statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová, která ve čtvrtek projela většinu území o rozloze 250 kilometrů čtverečních.

Zajímala se o technický stav krajských objektů a majetkové vztahy. Prohlédla si také budovu bývalé tělocvičny, betonové bunkry, okolí rybníků i letiště v Hradčanech. Okolo něj se nachází 42 hangárů, tzv. úlů. Všechny objekty v prostoru jsou od předání armády do vlastnictví státu bez zajištění a ostrahy. Jsou zarostlé náletovou zelení, některé jsou zasypány demolicí sutin, protože byly rozebrány a vykrádány. Na několika místech jsou černé skládky odpadů a starých pneumatik. Neméně poškozená je další část vojenského výcvikového prostoru – Svébořice, kde se nacházela střelnice.

„Na cestu Ralskem jsem se vydala, protože chci mít ucelený přehled o území. Zajímalo mě, v jakém stavu jsou naše objekty, a chtěla jsem si ujasnit majetkové vztahy. Některé pozemky patří vojenským lesům a statkům, další městu Ralsko, ale většina je Libereckého kraje. Všechny objekty jsou v dezolátním stavu a zejména dva bývalé štáby, které se nacházejí v blízkosti centra Ploužnice, jsou pro okolí velice nebezpečné. I přestože máme všechny budovy označené, že je do nich vstup zakázán, najdou se tací, kteří varování přehlížejí. Neuvědomují si, že hrozí jejich zřícení," dodává Jitka Volfová.

Na několika místech jsou černé skládky odpadů a starých pneumatik.

Statutární náměstkyně hejtmana si prohlédla majetek kraje v Ralsku.

Autor: Redakce

17.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení