VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po památkách regionu pojedou na kole

Českolipsko - Po zbrusu nové cyklostezce, která povede z Nového Boru do Bílého Kostela nad Nisou, si lidé zajezdí už za pět let

11.1.2012 5
SDÍLEJ:

Nejen silnice I. třídy I/13 (červeně) bude do budoucna spojovat Nový Bor a Bílý kostel. Do pěti let by na trase měla vzniknout nová cyklostezka. Bude měřit 35 kilometrů a cyklisté po ní projedou například Cvikovem nebo Jablonným v Podještědí. Foto: Deník

Rybníky v okolí Cvikova, baziliku Minor v Jablonném v Podještědí nebo třeba Minimuzeum máslování v Bílém Kostele nad Nisou. To všechno si budou moci lidé prohlédnout na chystané, třicet pět kilometrů dlouhé Cyklostezce sv. Zdislavy.

Obce, které bude trasa protínat, se spojily, aby získaly na výstavbu potřebné finanční prostředky. Vzniknout by stezka měla během pěti let a její existence nepotěší jen cyklisty, ale pomůže také k rozvoji dalšího turistického ruchu v regionu.

„Nová cyklostezka bude začínat v Novém Boru a pokračovat bude přes Svor, Cvikov, Kunratice, Jablonné v Podještědí, Rynoltice až do Bílého Kostela nad Nisou nedaleko Liberce. Tam by se měla napojit na další stezky, které vedou až do Německa,“ řekl místostarosta Jablonného v Podještědí Jiří Rýdl.

Využijí starou železniční trať

Nová stezka bude z velké části využívat starou nepoužívanou železniční trať, která výše zmíněná města spojuje. Na příznivce aktivního trávení volného času na ní čeká celkem mírný terén bez častých výrazných stoupání.

Účelem cyklostezky bude především směrovat milovníky jízdy na kole mimo hlavní tah silnice I/13, která vede z Nového Boru na Liberec, a přivést je do obcí a městeček okolí ní. „Je škoda, že lidé jedoucí po hlavní silnici ani nevědí, co za krásy můžou objevovat, když z ní sjedou. Já sám ještě nyní žasnu, kolik nádherných památek, přírodních jevů a zákoutí mezi Novým Borem a Bílým Kostelem je,“ podotkl Pavel Landa, cyklistický nadšenec, z jehož hlavy nápad na novou cyklostezku vzešel.

Byl to on, kdo jako první přišel s myšlenkou, aby se při stavbě cyklostezky využila bývalá železniční trať. Inspiraci načerpal v Rakousku, nemusel však chodit ani tak daleko podle stejného modelu vznikla část cyklostezky Varhany z České Lípy do Kamenického Šenova.

Přilákají do obcí turisty

Obrovským přínosem pro obce a města, jimiž se bude Cyklostezka sv. Zdislavy vinout, je příliv nových turistů. Ti se pravděpodobně budou zastavovat v místních hospůdkách a restauracích, navštěvovat tamní památky a obdivovat přírodní krásy. Obce tak dostanou jedinečnou šanci upoutat pozornost přijíždějících na to, co je u nich nejhezčí. Také by se mohly zvýšit tržby zdejším obchodníkům a provozovatelům občerstvoven či ubytovatelům.

„Přál bych si, aby v každé obci nové cyklostezky vznikla skupina místních, kteří se o ni budou starat. Bylo by dobré, aby měli lidé k trase vztah,“ podotkl Pavel Landa.

V nejbližších měsících by měl oficiálně vzniknout svazek obcí Cyklostezky sv. Zdislavy, prostřednictvím kterého chtějí představitelé měst získat formou dotací na novou trasu potřebné peníze.

Potřebují peníze na projekt

Žádost chtějí odeslat například do Cíle 3 nebo Státního fondu dopravní infrastruktury. Předpokladem je, že jeden kilometr stezky bude stát asi jeden milion korun, očekávané náklady na celou trasu se tak pohybují mezi 35 až 40 miliony korun.

„Letos chceme hlavně získat peníze na vypracování projektu. V současnosti totiž máme jen studii budoucí stezky. Dalším úkolem bude sehnat prostředky na to, aby svazek obcí mohl začít pořádně fungovat. Potom se chceme rozkoukat a začít shánět peníze na samotnou realizaci ,“ doplnil Pavel Landa.

Autor: Kristýna Brožová

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení