VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polák: Úvěr si brát nemusíme

Žandov - V minulých letech v Žandově šetřili. Peníze navíc se jim nyní hodí, chtějí hodně investovat

29.11.2011
SDÍLEJ:

Rozpočet Žandova na příští rok již schválili zastupitelé.Foto: Deník

Tepleji by mohly mít děti, které volný čas tráví v umělecké škole v Žandově. V příštím roce totiž místní chtějí zateplit fasádu budovy a vyměnit okna. Kromě většího komfortu v ZUŠ by se nejen děti měly také cítit ve městě bezpečněji. Příští rok nainstalují do ulic dva semafory, které hlídají rychlost projíždějících aut.

Občané také jistě ocení zamýšlené opravy některých chodníků či hřbitovní zdi. Co dalšího nového se bude v roce 2012 v Žandově stavět nebo kolik peněz přispěje město na kulturu, rozhodli před pár dny zdejší zastupitelé při schvalování rozpočtu.

Mají našetřenou rezervu

„Chtěli jsme rozpočet schválit v předstihu, abychom se vyhnuli riziku rozpočtového provizoria, to by nebylo dobré. Bez větších problémů jsme ho tak odklepli už nyní,“ řekl starosta Žandova Zbyněk Polák.

V předchozích letech se ve městě hospodařilo tak, že nyní mají Žandovští rezervu okolo 18 milionů korun. Peníze si ale schovávají zejména na případné dorovnání děr v rozpočtu. A nejinak tomu bude i pro příští rok. Zastupitelé sice schválili schodkový rozpočet, ale rozdíl mezi příjmy a výdaji dorovnali penězi z výsledku hospodaření předchozích let.

Připravují velké investice

„Na příští rok počítáme s příjmy přes devatenáct milionů korun, výdaje se pohybují okolo dvaceti osmi milionů. Rozdíl devíti milionů kryjeme z peněz, které jsme našetřili v předchozích letech. Rozpočet je tedy vyrovnaný, žádné úvěry na krytí výdajů si brát nemusíme,“ upřesnil Zbyněk Polák.

Aby v Žandově zvýšili šanci, že získají do městské kasy peníze z dotací, mají v něm již nyní vyčleněné částky, kterými by se případně podíleli na financování projektů. Největší investicí pro příští rok by mělo být zateplení fasády a výměna oken u zdejší základní umělecké školy. V objektu dochází k velkým tepelným ztrátám, plánované zateplení také pomůže prodloužit životnost budovy. Hned v lednu chtějí místní podat žádost do Státního fondu životního prostředí.

„Na zateplení základní umělecké školy máme vyčleněných přes tři miliony korun. Ty by měly pokrýt zhruba polovinu nákladů, zbytek chceme získat z dotace. Pokud ji ale nezískáme, opravy nejspíš odsuneme a peníze vrátíme do rezerv,“ podotkl starosta.

Realizace visí na dotacích

V Žandově počítají rovněž s pokračováním výstavby kanalizace. Ta by se měla tentokrát týkat obyvatel bydlících v Potoční ulici. Stavba by měla spolknout z městské kasy zhruba tři miliony. I v tomto případě ale bude záležet nakolik budou představitelé radnice úspěšní v žádosti o dotaci.

„Pokud ji nezískáme, neznamená to automaticky, že projekt nezrealizujeme, dopředu totiž nikdy nevíme, jakou cenu se nám podaří vysoutěžit,“ zdůraznil Zbyněk Polák.

Ve městě bude bezpečněji

Další velkou investicí, kterou místní bez ohledu na peníze zvenčí chtějí realizovat na jaře roku 2012, je úprava silnice v ulici Mlýnská, kde letos Žandovští dokončili část kanalizace.

Bezpečnost chodců by měly zvýšit dva nové semafory. Jeden z nich najde své místo na začátku města ve směru od Děčína, druhý bude chránit děti poblíž zdejší mateřské školky. Na tyto akce si už v rozpočtu v Žandově vyčlenili potřebné finanční prostředky.

„Chceme také opravit některé staré chodníky ve městě. A do rozpočtu jsme rovněž zařadili částku na opravu hřbitovní zdi,“ dodal Zbyněk Polák.

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie - ilustrační snímek

Zloději na festivalu vykrádali stany i kapsy návštěvníků

Košťálov/Libštát - Cvikov

I. A třída: Týmům z Českolipska úvodní kolo nevyšlo

Nápor žadatelů o pasy a občanky nepolevuje. Tvoří se fronty

Česká Lípa - Jen během července přijaly pracovnice správního odboru Městského úřadu v České Lípě 1 494 žádostí na vystavení nového občanského průkazu nebo pasu.

Doksy můžou litovat svých zahozených šancí v Semilech

Semily /FOTOGALERIE/ - Fotbalisté Doks vstoupili do podzimní části krajského přeboru prohraným zápasem v Semilech.

Lovecký zámeček v Lípě dostane novou fasádu

Česká Lípa - Unikátní památka, tzv. Červený dům v České Lípě, by se mohla v budoucnu otevřít veřejnosti.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení