VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie opět upozorňuje na úskalí alkoholu za řídítky

Jablonné v Podještědí - Série prázdninových akcí zaměřených na cyklisty začala tento víkend na Malevilu při příležitosti velkého závodu. Přes léto proběhne dalších dvacet obdobných setkání po celé republice.

20.6.2016
SDÍLEJ:

Ředitel služby dopravní policie ČR Tomáš Lerch a Zuzana Pidrmanová, koordinátorka prevence Policejního prezidia ČR na akci v Jablonném.Foto: Deník/Jiří Jelínek

Sobotní cyklistický závod Malevil Cup Author v Heřmanicích u Jablonného v Podještědí se stal startovacím místem pro prázdninové kolo projektu „Řídím, piju nealko pivo", při kterém jsou návštěvníci hromadných akcí upozorňováni na nulovou toleranci alkoholu v dechu i při jízdě na kole.

„Policie se dlouhodobě věnuje prevenci v oblasti cyklistiky, ať už z hlediska bezpečnosti, ale i požívání alkoholu před jízdou. Chtěli bychom využít nejen standardní dopravněbezpečnostní akce na silnicích a cyklostezkách, ale i tyto velké srazy a akce, kde je v jednu chvíli koncentrováno velké množství cyklistů. Od dětí, přes lidi v produktivním věku, až po seniory," říká ředitel služby dopravní policie ČR Tomáš Lerch.

Policisté tak mají šanci nenásilnou formou oslovit velké množství lidí, na něž působí běžné akce v silničním provozu spíše represivním dojmem. K jednotlivým stánkům umístěným v areálech akcí dojdou návštěvníci dobrovolně a mohou si vyzkoušet takzvané „opilé brýle", s nimiž si mohou vyzkoušet opilost nanečisto, dozvědět se drtivé statistiky nehodovosti, poučit se o pravidlech silničního provozu a pro nejmenší je na místě připraveno mobilní dopravní hřiště, které jim ukáže důležitost dopravního značení.

Dlouhodobý projekt

Více jak pětiletá spolupráce s Českým svazem pivovarů a sladoven byla primárně zaměřena na řidiče motorových vozidel, ale po loňském alarmujícím zvýšení počtu dopravních nehod cyklistů, ve kterých figuroval alkohol, se rozšířila i na cyklisty. Mezi řidiči bylo v loňském roce podle policejních statistik zhruba pět procent viníků dopravních nehod pod vlivem alkoholu, opilých cyklistů, kteří způsobili nehodu byla pak téměř třetina.

„Chceme hlavně vysvětlovat a upozorňovat, že na kole má alkohol velmi negativní vliv, protože kombinace únavy, pěkného počasí a i malého množství alkoholu může způsobit i vážné nehody," podotýká Tomáš Lerch s tím, že vzhledem ke zranitelnosti cyklistů má i malá nehoda často dalekosáhlé následky pro samotného účastníka.

V jedné stopě

Občanské sdružení V jedné stopě oslovilo Policii ČR ke spolupráci a dohromady se snaží poukázat na nešvary účastníků silničního provozu

„Spolupráce s projektem V jedné stopě je letos první a propojením s navazujícím projektem Řídím, piju nealko a Na kole jen s přilbou jsme celý záměr hezky ucelili," říká Zuzana Pidrmanová, koordinátorka prevence Policejního prezidia ČR.

V loňském roce se stalo okolo dvou a půl tisíc dopravních nehod s účastí cyklistů, přičemž 60 % z nich zavinili cyklisté sami. V největší míře se jednalo o nezvládnutí kola. Následky nehod jdou ruku v ruce s používáním ochranných prvků mezi cyklisty, především se jedná o přilby. Podle policistů se osvěta kladně projevuje v častějším používání přileb, přesto mnoho lidí stále ochrannou pokrývku hlavy odmítá. Ze zákona ostatně není po dovršení plnoletosti povinná.

„Samostatnou kapitolou jsou senioři, kteří dnes žijí velmi aktivně, ale jejich smysly jsou již zpravidla omezené, což bývá v provozu velice nebezpečné, navíc celý život nenosili na kolo přilbu a většinou na tom nehodlají nic měnit" říká Tomáš Lerch.

Elektrokola jsou fenomén, který se na českých silnicích zabydluje stále více, jezdí jich tu zhruba třicet tisíc. Pomoc při výšlapech do kopců je neocenitelná, ale schopnost elektrokola dosáhnout značné rychlosti, v kombinaci s vyšší hmotností stroje s sebou nese i větší riziko nezvládnutí řízení.

„Jednali jsme o tom s Radou seniorů, její předseda to zlehčoval, ale po shlédnutí statistik sám uznal, že na tom něco je," dodává Tomáš Lerch.

Autor: Jiří Jelínek

20.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení