VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie: zákaz pro kamiony se nedá vymáhat

Českolipsko - Nová fakta o zákazu na silnici II/262 u Ploučnice: odmítá ho policie v České Lípě, Děčíně i Litoměřicích. I kvůli nedostatečnému značení.

13.1.2015 23
SDÍLEJ:

STOP! Silnice II/262 bude pro kamiony uzavřená od 22. do 6. hodiny.Foto: Deník

Dopravní inženýři a policisté ho odmítají. Úředníci z Ústí nad Labem i navzdory jejich negativnímu stanovisku přesto minulý týden rozhodli ve správním řízení o vyhlášení zákazu průjezdu kamionů v nočních hodinách na silnici II/262 podél Ploučnice mezi Českou Lípou a Děčínem.

Proti jsou policisté ze tří okresů

„Není zákonný důvod, proč by se měla nákladní doprava ze silnice mezi Českou Lípou a Děčínem vylučovat," říká Jan Gallo, dopravní inženýr z Dopravního inspektorátu PČR v České Lípě.

Inspektorát se k záměru zákazu kamionů vyjadřoval dvakrát v únoru a v březnu loňského roku. Negativní stanovisko zaujal hned napoprvé a záměr odmítl podruhé i poté, co byl přepracován.

„Náš nesouhlas není ojedinělým výkřikem. Negativní stanovisko k záměru vydaly také dopravní inspektoráty v okresech Děčín i Litoměřice. Postoj policie k záměru je jednotný," poukazuje Gallo.

Českolipští policisté se především obávají, že kamionová doprava, vykázaná ze silnice podél Ploučnice, zásadně negativně zhorší situaci na silnici I/9, procházející napříč Českou Lípou a kolem Nového Boru ke státní hranici. „Statistiky ukazují, že mezi Českou Lípou a Novým Borem dnes projíždí až patnáct tisíc aut za čtyřiadvacet hodin, což je hodnota jednoznačně překračující i kapacitu silnice I. třídy. Navíc část od čerpací stanice Shell k odbočce k letišti je nehodový úsek," upozornil dopravní inženýr českolipského Dopravního inspektorátu.

Všechny články k tématu ZDE

Je paradoxní, že úředníci Krajského úřadu v Ústí nad Labem zákaz u Ploučnice vyhlásili, když měli k dispozici negativní stanoviska od policistů ze všech tří dotčených okresů. „Stanovisko policie není podle současné legislativy závazné a správní orgán ho tak nemusí brát na zřetel," osvětlil Jan Gallo.

Má ale takové řešení vůbec váhu, pokud ho odmítá policie ve třech okresech? „Vyhlášený noční zákaz pro kamiony je v tuto chvíli jediným řešením, jak se se současnou situací vypořádat. Jiné, lepší řešení teď není," hájí vyhlášený zákaz Vladimír Mastník, radní pro dopravu Libereckého kraje. „Je to řešení na zkoušku. Po určité době ho a jeho důsledky vyhodnotíme a rozhodneme se, jak dál."

Co je tranzit? Dodávka fordu?

Českolipští policisté ovšem navíc upozorňují, že noční zákaz kamionů bude velmi složité nebo v podstatě nemožné postihovat. „Dle návrhu mají být na dopravní značení osazeny dodatkové tabulky s nápisem „Tranzit Děčín" a časovým údajem. Ale pojem „tranzit" není vůbec právně definovaný," upozorňuje Jan Gallo. „Teoreticky by se to mohlo vztahovat i na průjezd auta značky Ford Tranzit. Takto definovaný zákaz nebude postižitelný."

Policie už navíc v tuto chvíli nemá možnost, jak na vyhlášený zákaz zareagovat. Vyjadřovat se k němu mohou pouze účastníci řízení a těmi jsou dle dohody mezi Libereckým a Ústeckým krajem výhradně obce, ležící u silnice II/262 (policie je pouze dotčeným orgánem, nikoli účastníkem řízení).

Právě to, že bylo správní řízení apriori okleštěno jen na obce u Ploučnice, kritizují představitelé dalších měst a obcí, kterých se mohou důsledky zákazu u Ploučnice dotknout. Negativní stanovisko zaujaly už vloni Kravaře, své rozhořčení už v pátek zopakoval Kamenický Šenov a situace se nelíbí ani Novému Boru.

O nás bez nás, trápí starosty

„Musím se domnívat, že do určité míry je to rozhodnutí o nás bez nás. Ať chce kdo chce, ta doprava nás zasáhne. Z toho důvodu musím vyjádřit zklamání z toho, že Liberecký kraj toto (omezení účastníků správního řízení pouze na obce při silnici II/262 pozn. red.) dopustil," uvedl pro Deník starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Vedení dopravního inspektorátu PČR v České Lípě plánuje, že o situaci bude ještě jednat, a to především kvůli hrozbě souběhu nočního zákazu na silnici II/262 a uzavření průtahu na I/9.

„Už jsme obdrželi oznámení o zahájení stavebního řízení ve věci rekonstrukce mostu na I/9 v České Lípě a podle posledních informací, které máme, se předpokládá zahájení prací během měsíců dubna nebo května. Je tedy evidentní, že k souběhu obou omezení může reálně dojít," upozornil Jan Gallo.

Dopravní inspektorát přitom kvůli uzavření části I/9 počítal naopak s tím, že část dopravy přesměruje právě na silnici II/262. Větší část tranzitu by ale měla objíždět Českou Lípu přes Zákupy, Svojkov, křižovatku U sedmi trpaslíků, Pihel a tudy zpět na silnici I/9.

„Hlavním cílem bude zamezit pohybu nákladních aut Purkyňovou ulicí v České Lípě, vyjma zásobování," dodal za českolipský Dopravní inspektorát PČR Jan Gallo.

Autor: Michael Polák

13.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení