VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porucha polykání je stále podceňovaná diagnóza

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Mluvit, číst, psát, polykat. Dovednosti, kterým většina nevěnuje ani myšlenku, nebývají pro lidi po cévní mozkové příhodě samozřejmostí. Právě jim i řadě dalších pacientů pomáhá v českolipské nemocnici klinická logopedka Jana Vacková.

27.4.2017
SDÍLEJ:

Pacientům zejména po cévní mozkové příhodě pomáhá v českolipské nemocnici klinická logopedka Jana Vacková. Foto: Deník/Petra Hámová

Co si můžeme pod pojmem klinické logopedie představit?
Je to v podstatě terapie s pacientem, kde se soustředíme na nápravu motorických řečových a také jazykových poruch. Ty nejčastěji vznikají právě poškozením mozku v důsledku cévních mozkových poruch, nádorů, traumat nebo degenerativních onemocnění.

S jakými pacienty přicházíte nejčastěji do styku?
Logopedickou péči poskytuji napříč celou nemocnicí. Nejčastěji se jedná o pacienty z neurologie a z oddělení následné péče.

Jak samotná terapie probíhá?
Zajišťuji komplexní péči, jak tedy diagnostiku, tak samotnou terapii. Má práce pokrývá zejména motoriku mluvidel, svalových skupin podílejících se na dýchání, mluvení a příjmu potravy. Dále se starám obecně o všechny komunikační modality jako je řeč, schopnost a dovednost číst, psát a počítat, nácvik psaní i o ostatní funkce podílející se na řečové komunikaci, tedy zrakovou, sluchovou percepce, psychické funkce jako je například paměť a pozornost.

Jak pacientovi co nejrychleji pomoci? Kdy se s terapiemi začíná?
Péči u dospělých lidí s neurogenními poruchami komunikace je nutné zahájit co nejdříve, ideálně již na oddělení jednotky intenzivní péče. Logoped zde provádí komplexní vyšetření řeči, nejen mluvení, ale i čtení a psaní, a zjišťuje, co je třeba zlepšit a jakých metod k tomu využít.

V tomto ohledu je často zmiňován pojem dysfagie, co znamená a v čem spočívá?
Jde o poruchu polykání. Objevuje se u více než poloviny pacientů po cévní mozkové příhodě. Je to podceňovaná diagnóza, která v případě aspirační pneumonie (akutní zánět plic vzniklý v důsledku vdechnutí tekutin, částic nebo výměšků do dolních dýchacích cest pozn. red.), může způsobit i smrt. Logopedická terapie je tedy zaměřena primárně na stimulaci svalů, které se podílejí na polykání, nácvik koordinace dechu, technik, vhodné polohy a způsobu polykání.

Co musí člověk splnit, aby se práci logopeda mohl věnovat?
Po absolvování příslušného magisterského studia musí získat úvazek v rezortu ministerstva zdravotnictví, přičemž musí absolvovat náročnou přípravu formou postgraduálního vzdělávání. Nakonec musí logoped složit závěrečnou atestační zkoušku, za podobných pravidel a podmínek, jako je tomu u lékařů. Českolipskou nemocnici jsem si za své pracovní místo vybrala nejen z důvodu, že se zde mohu profesně realizovat, ale zároveň i vzdělávat. Nemocnice s poliklinikou v České Lípě je totiž zároveň vzdělávací zařízení v tomto oboru, působí zde odborný garant, uznávaná kapacita v oboru klinické logopedie, Karel Neubauer.

Autor: Petra Hámová

27.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V rumburské nemocnici hořelo.
7

V rumburské nemocnici hořelo, třicet pacientů bylo evakuováno

Krematorium zvířat Česká Lípa je jediným zvířecím krematoriem v Libereckém, Úteckém, Karlovarském či Královehradeckém kraji. Klientům nabízí hned několik možností, jak se s domácím mazlíčkem důstojně rozloučit.
4

Za kremací zvířat jezdí do Lípy stále více lidí

KRÁTCE: Na cyklostezce probíhají opravy. Zloději vykradli školu

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Jak bydlí Pat a Mat? Prozradí výstava v Mimoni

Mimoň - Jak to, že film se skládá ze spousty obrázků? A víte, kolik to dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky

Kateřina z Frýdlantu opět vyhrála i ve svém kraji

Frýdlant – Je tmavá, hořká a jmenuje se Kateřina. Řeč je o tmavém ležáku Albrechtu 12 Kateřina, s nímž Zámecký pivovar Frýdlant letos poprvé uspěl na Regionální potravině Libereckého kraje.

Mladí lidé šíří víru mimo jiné i mezi vězně

Českolipsko - Už 25 let navštěvuje české a moravské farnosti misijní Společenství Antiochia.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení