VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porucha polykání je stále podceňovaná diagnóza

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Mluvit, číst, psát, polykat. Dovednosti, kterým většina nevěnuje ani myšlenku, nebývají pro lidi po cévní mozkové příhodě samozřejmostí. Právě jim i řadě dalších pacientů pomáhá v českolipské nemocnici klinická logopedka Jana Vacková.

27.4.2017
SDÍLEJ:

Pacientům zejména po cévní mozkové příhodě pomáhá v českolipské nemocnici klinická logopedka Jana Vacková. Foto: Deník/Petra Hámová

Co si můžeme pod pojmem klinické logopedie představit?
Je to v podstatě terapie s pacientem, kde se soustředíme na nápravu motorických řečových a také jazykových poruch. Ty nejčastěji vznikají právě poškozením mozku v důsledku cévních mozkových poruch, nádorů, traumat nebo degenerativních onemocnění.

S jakými pacienty přicházíte nejčastěji do styku?
Logopedickou péči poskytuji napříč celou nemocnicí. Nejčastěji se jedná o pacienty z neurologie a z oddělení následné péče.

Jak samotná terapie probíhá?
Zajišťuji komplexní péči, jak tedy diagnostiku, tak samotnou terapii. Má práce pokrývá zejména motoriku mluvidel, svalových skupin podílejících se na dýchání, mluvení a příjmu potravy. Dále se starám obecně o všechny komunikační modality jako je řeč, schopnost a dovednost číst, psát a počítat, nácvik psaní i o ostatní funkce podílející se na řečové komunikaci, tedy zrakovou, sluchovou percepce, psychické funkce jako je například paměť a pozornost.

Jak pacientovi co nejrychleji pomoci? Kdy se s terapiemi začíná?
Péči u dospělých lidí s neurogenními poruchami komunikace je nutné zahájit co nejdříve, ideálně již na oddělení jednotky intenzivní péče. Logoped zde provádí komplexní vyšetření řeči, nejen mluvení, ale i čtení a psaní, a zjišťuje, co je třeba zlepšit a jakých metod k tomu využít.

V tomto ohledu je často zmiňován pojem dysfagie, co znamená a v čem spočívá?
Jde o poruchu polykání. Objevuje se u více než poloviny pacientů po cévní mozkové příhodě. Je to podceňovaná diagnóza, která v případě aspirační pneumonie (akutní zánět plic vzniklý v důsledku vdechnutí tekutin, částic nebo výměšků do dolních dýchacích cest pozn. red.), může způsobit i smrt. Logopedická terapie je tedy zaměřena primárně na stimulaci svalů, které se podílejí na polykání, nácvik koordinace dechu, technik, vhodné polohy a způsobu polykání.

Co musí člověk splnit, aby se práci logopeda mohl věnovat?
Po absolvování příslušného magisterského studia musí získat úvazek v rezortu ministerstva zdravotnictví, přičemž musí absolvovat náročnou přípravu formou postgraduálního vzdělávání. Nakonec musí logoped složit závěrečnou atestační zkoušku, za podobných pravidel a podmínek, jako je tomu u lékařů. Českolipskou nemocnici jsem si za své pracovní místo vybrala nejen z důvodu, že se zde mohu profesně realizovat, ale zároveň i vzdělávat. Nemocnice s poliklinikou v České Lípě je totiž zároveň vzdělávací zařízení v tomto oboru, působí zde odborný garant, uznávaná kapacita v oboru klinické logopedie, Karel Neubauer.

Autor: Petra Hámová

27.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adam Černý, Barbora Hanzlíčková, Eliška Nosková a Tereza Rybínová v dílně ZŠ Horní Police.Adam Černý, Barbora Hanzlíčková, Eliška Nosková a Tereza Rybínová v v kabinetu pana učitele se svými experimentálními výrobky a vlastnoručně tvořeným erbem.

Mladí vědci z Horní Police jsou nejlepší¨v zemi

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Tipy pro vás: Kam vyrazit o víkendu

Českolipsko - Jablonné zve na pouť a slavnosti, do Zákup dorazí císař.  

Staročeské trhy začínají již dnes. Ty příští ale může ohrozit EET

Turnov - /PROGRAM/ Robert Křesťan a Druhá tráva, Buty či Monkey Business. Ale především desítky stánků se zapomenutými řemeslya staročeskými specialitami. To jsou Staročeské trhy v Turnově. Konají se tradičně poslední květnový víkend. Ale snad ne naposled.

Na zabezpečení stád před vlky je možné získat dotaci

Českolipsko - V posledních týdnech přibývá případů napadení domácích zvířat, zejména ovcí, velkými šelmami, pravděpodobně vlky. Výjimkou není ani Českolipsko, kde se smečka vlků pohybuje od roku 2014.

Chtěl levné zlato, ale narazil na podvodníka

Jablonec n. N., Trutnov - Kilo zlata jen za deset tisíc korun! S tak výhodnou investicí počítal čtyřicetiletý muž z Trutnovska, který se rozhodl využít bazarovou nabídku přes internet. Že jde o neúměrně nízkou částku, jej nezarazilo. A rozhodl se nakupovat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies