VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanci shodně tvrdí: Nespolupracovali jsme

Liberecký kraj - V registru vojenské kontrarozvědky se objevila jména tří poslanců z Libereckého kraje

1.8.2008
SDÍLEJ:

Poslanec Juraj Raninec vystoupil z klubu ODS, protože zásadně nesouhlasí se způsobem, jak se vedení klubu a většina členů vyrovnala s kauzou Morava.Foto: Deník

Tři poslanci z našeho kraje jsou vedení v registračních protokolech vojenské kontrarozvědky jako důvěrníci. Všichni popírají, že by na někoho donášeli a také uvádějí, že mají negativní lustrační osvědčení.
Poslanec Juraj Raninec (ODS) je podle protokolu evidovaný od října roku 1987 s poznámkou, že spolupráce byla ukončena odchodem do zálohy. „V té době jsem byl na vojně. To, že si mě nějaký důstojník armády napíše na nějaký seznam, mě nemůže poškodit. Poškodit by mě mohly jenom skutky, ale těmi jsem si jistý, nikdy jsem vědomě ani nevědomě nespolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou,“ vyjádřil se pro Deník Juraj Raninec, který je v současnosti na zahraniční dovolené.
„Po návratu se seznámím s materiály, které jsou k dispozici, a zvážím právní kroky,“ dodal poslanec s tím, že prostřednictvím svého asistenta požádal Archiv bezpečnostních složek, aby mu předali všechny dokumenty, v nichž se objeví jeho jméno. Dodal, že jakmile tyto materiály obdrží, okamžitě je zveřejní. Spis Juraje Ranince byl v rámci hromadné skartace v roce 1989 zničen.
Další z poslanců Tomáš Hasil (ODS) také jakoukoliv spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou popřel. „Nevím, jakým způsobem jsem se mohl dostat do evidence VKR. Na vojně jsem sloužil jako řadový voják a nevím o tom, že bych se zde setkal s někým od kontrarozvědky a navázal s ním jakýkoli vědomý kontakt.“
Záznam, který na něj VKR vedla, působí podle něj dojmem, že chtěl někdo splnit úkol a odškrtnout si položku na seznamu, o čemž mimo jiné svědčí stará adresa bydliště na návrhu, na které jsem už tři roky nebydlel. „Pro mne osobně je strašné zjištění, že fakt, že někdy někdo někde napíše, že s vámi bude mluvit a aniž byste o něčem takovém věděli, může ovlivnit váš život ještě po letech,“ dodal Hasil s tím, že zvažuje, zda a jakým způsobem se bude proti této záležitosti bránit. Tomáš Hasil už dokonce svůj spis zveřejnil.
Pavel Ploc (ČSSD) má dokonce dvě negativní lustrační osvědčení, hodlá ale požádat ministerstvo vnitra o nové. Hodlá také proti Archivu bezpečnostních složek podniknout právní kroky, neboť se zveřejněním záznamů o kontaktech s kontrarozvědkou cítí poškozen.
„V době mé registrace ve svazcích jsem byl vojákem základní služby a devatenáctiletým reprezentantem. Po prostudování mého svazku mohu odpovědně prohlásit, že se jedná o účelové, až absurdní informace a hodnocení o mně a mojí rodině a rodinných událostech, jako například o mé svatbě. Ve spise, který mám k dispozici, není ani jeden případ, že bych předal nějaké informace o jiné osobě, které jí měly jakkoliv poškodit. Navíc jsem tam nalezl řadu informací, které jsem nikdy neřekl a ani jsem o nich s nikým nehovořil. S čistým svědomím mohu znovu prohlásit, že jsem vědomě ani nevědomě nespolupracoval s VKR a ani jsem jí nepředal žádné závažné údaje,“ říká Pavel Ploc.
Co znamená kategorie důvěrník vysvětluje mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl. „Kategorie důvěrník neusvědčuje dotyčného podle nálezu Ústavního soudu z vědomé spolupráce s StB. Totéž platí o kategoriích kandidát tajné spolupráce, kandidát agenta či kandidát informátora.“

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení