Malý, sotva metrový potůček ohrožuje obyvatele domu v Jablonném v Podještědí. Ani ne před půl rokem je postihla blesková povodeň, tehdy měli v domě vody po kolena. Josef Šimon, téměř osmdesátiletý důchodce, se nyní obává, že se stejná situace může kdykoliv zopakovat. Potok, který teče tři metry za jeho domem, má tak zanesené koryto, že na větší vodu příliš místa nezbývá.

Bydlím tu čtyřicet let, letošní záplava nám zničila, co mohla,“ vzpomíná. Pojišťovna škody na malém roubeném domku vyčíslila na čtvrt milionu. „Šest týdnů jsme opravovali, spali jsme na matraci v kuchyni, polovinu zaplatila pojišťovna, padly naše úspory a ještě jsme si museli vypůjčit. Teď se bojíme, že by nás potůček mohl vyplavit znovu,“ říká Josef Šimon.

Projekt mají, chybějí peníze

Potůček kdysi sloužil jako náhon ke mlýnu. Dnes je jeho koryto zanesené půl metrem bahna, kolem rostou nejrůznější náletové stromy, rákosí a křoví, voda se téměř nepohybuje. Tato strouha patří městu. To ale nemá peníze na její vyčištění.

„Projekt na vyčištění a úpravu potůčku už máme. Žádali jsme také o dotační peníze, získat se je ale nepodařilo,“ uvedla starostka Vlasta Dozorcová.
Podle jejího názoru za zanášení potoka mohou sami občané. „Zjistili jsme, že si na něm lidé udělali hrázky, aby mohli čerpat vodu na zalévání.“

Jablonné v Podještědí získalo prostředky na protipovodňové opatření, konkrétně na odbahnění Markvartického rybníka. „Na jaře se bude rybník vypouštět, práce pak potrvají do roku 2011,“ upřesnila starostka. V potůčku bývala dříve tak čistá voda, že v něm hospodyňky mohly máchat prádlo. Dnes už tu žijí jen komáři a vodní rostliny.

Potok zůstává pro okolní domy hrozbou. Nejhorší záplavu zažil Josef Šimon letos začátkem července. Prudký přívalový liják ho zastihl v kůlně, voda jej od domu odřízla. Zničila vybavení domu. Těsně po povodni mu pomáhali dobrovolní hasiči z Jablonného. Už tehdy upozorňoval na zabahněný potok. Činí tak už léta.