VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodně 2013: Největší škody budou na zahradách a sklepích

Českolipsko - V Pertolticích vytopila velká voda dva domy, v Brništi a Velkém Grunově žádné obydlí přímo neohrozila, zato zahrady bral potok útokem

4.6.2013
SDÍLEJ:

Rozbouřený Panenský potok napáchal největší škody na zahradách, garážích a sklepech.Foto: Deník/Vít Černý

Sčítáním škod se obce, které se v neděli a v pondělí praly s velkou vodou, zatím podrobně nezabývají. „Ale předpokládáme, že škody by naštěstí neměly být velké," říká Ivan Pastorek, starosta Brniště.

„Voda přímo neohrozila žádné obydlí v obci, v nejhorších případech se zastavila na zápraží domů, měli jsme tu jen několik zatopených sklepů. Ale Panenský potok je u nás stále na druhém stupni povodňové pohotovosti, takže nějaký definitivní souhrn škod ještě nemáme."

V Pertolticích pod Ralskem, které stejně jako Brniště leží podél Panenského potoka, budou celkové škody možná o něco větší než v Brništi, ale i tak by nemělo jít o zásadní pohromu. „Měli jsme tu zatopené dva domy a největší škody voda napáchala především na zahradách a přidružených stavbách jako jsou garáže, kůlny nebo sklepy," říká Věra Kolínská, starostka Pertoltic pod Ralskem.

Zahrady a garáže

Ve Stráži pod Ralskem budou největší škody také především na zahradách a garážích, protože Ploučnice tady už od sobotního večera ohrožovala především část města, kde je zahrádkářská kolonie i areál s řadovými garážemi.

„Strach nemám. Už jsme tu na velkou vodu zvyklí. Jde o to, se na to dobře připravit. A uklidit, co se dá," říkal novinářům v sobotu večer jeden ze strážských zahrádkářů, jehož rekreační „zóna" hraničí přímo s řekou. „Před třemi lety sahala voda až do půlky okna naší chatky. Teď to snad tak zlé nebude," věřil.

Ve Stráži v pondělí předseda krizového štábu ve spolupráci s povodňovou komisí rozhodl o odstranění nefunkčního mostu přes Ploučnici v ulici Dubnická. Jde o ulici, která byla uzavřená kvůli padání kamenů ze stráně.

Škody začal sčítat i Liberecký kraj. Podle hejtmana Martin Půty by první výsledky měly být ve středu. „Škody ale budou výrazně nižší než při záplavách v roce 2010," konstatoval. Tehdy přesáhly v Libereckém kraji osm miliard korun.

Letošní povodeň poškodila například hlavní silnici 9 u Nového Boru nebo část kolejí na trati z Liberce do České Lípy. Voda v úseku Křižany - Rynoltice strhla 57 pražců. Minimálně dva měsíce tam místo vlaků budou od Liberce do Jablonného v Podještědí jezdit náhradní autobusy.

Třetí povodňový stupeň byl v minulých dnech v Libereckém kraji na Smědé, Ploučnici, Panenském potoce, Jizeře a potoku Jeřice. Na žádném toku ale nedosáhl stav ohrožení hodnot extrémní povodně. Voda zalila většinou jen louky a zahrady, největší problémy působila Smědá ve Višňové. Situaci v obci při letošních záplavách zhoršila nedokončená protipovodňová hráz, která bránila odtoku vody a čerpadla ji nestačila odvádět do řeky.

Hasiči v kraji nasadili 66 jednotek s 378 hasiči. „Měli jsme oficiálně 114 zásahů, ve skutečnosti jich ale bylo více, řada z nich byly vícečetné," uvedl krajský ředitel hasičů Roman Hlinovský. Podle něj chtějí do čtvrtka připravit speciální plně vybavenou a soběstačnou jednotku, která bude pomáhat s odstraňováním škod v jiných částech země.

Liberecký kraj se v úterý nakonec rozhodl nežádat o odvolání stavu nouze, což bylo původně v plánu. Podle hejtmana Martina Půty by to vneslo jen zmatek při uplatňování škod. „Obce by složitě musely dokazovat, kdy škoda vznikla. Toky jsou navíc stále relativně vysoko a nevíme, co přesně může v dalších dnech nastat," vysvětlil hejtman změnu postoje kraje.

Autor: Michael Polák, ČTK

4.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na roční hostování přišel do Lípy z AC Sparta Praha futsal Patrik Mažári, který již u českolipského klubu působil v minulé sezoně.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Uzavřené a rozkopané je v těchto dnech náměstí Míru v Novém Boru.

KRÁTCE: Náměstí v Boru mění tvář, Doksy rozšířily kamerový systém

Přehled TOP zpráv za minulý týden

Českolipsko – Přečtěte si výběr toho, co se dělo ve Vašem městě a okolí minulý týden.

Porážku Boru zajistil jediný hráč

Hrobce /FOTOGALERIE/ - O prohře Nového Boru na půdě SK Hrobce rozhodly dvě chyby.

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

Do Lípy míří noví doktoři. Hlavně na chirurgii

Česká Lípa - Českolipskou nemocnici posílí jedenáct nových doktorů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení