Starou Pražskou Stezku, vedoucí z Lužického Budyšína do Prahy přes část Českolipska, propaguje zahradní trpaslík, který je považován za strážce prostoru mezi dvěmi kulturami, spolu s historickými německými traktory či maringotkou připomínající zahradní domek.

Karavana již navštívila Cvikov, Sloup v Čechách, Prácheň, náměstí Míru v Novém Boru, Českou Lípu a Zákupy, kam zavítala v úterý dopoledne. Na jednodenní zastávce si na parkoviště pod místní zámek přišel převzít od pořadatelé propagační jízdy malého bílého trpaslíka starosta Zákup Radek Lípa. Ten podle svých slov dosud neměl o této prastaré stezce ani potuchy. Jeden z traktorů pak na parkoviště a v ulicích Zákup vodou, počítačem řízenými tryskami, psal všechna města a obce, jimiž stezka v minulosti vedla.

Čtvrteční zastávkou jsou Staré Splavy, v dalších dnech se karavana vydá do Bezdězu a Dubé.

Akce je doprovodným projektem k 3. Saské zemské výstavě "Via Regia – 800 let pohybu a setkávání". „Projekt Bohemica se týká revitalizace historické obchodní cesty mezi Lužicí a Čechy,“ říká Claudia Matoušek ze společnosti obART, která jízdu pořádá. „Jedná se o neziskový projekt, jehož předmětem je moderní propa¬gace staré obchodní stezky a seznámení s ní, ale také přeshraniční kultura a komunikace mezi sousedy.“

Ceská Stezka / Stará Pražská Stezka

- Obchodní stezka významná pro rozvoj zeme -

Česká stezka, která přechází na českém území ve stezku zvanou Stará Pražská, jež vedla z Budyšína v Horní Lužici do Prahy a byla důležitým nadregionálním obchodním spojením severu s jihem. V Lužické hraniční listině z roku 1241 o ní najdeme první zmínku, přičemž v souvislosti s rozvojem německých zemí a osídlování ve směru na jih můžeme podle dobových topografických údajů vycházet z toho, že stezka byla využívána již v 11. století.

O někdejším nadregionálním významu České stezky, kterou je možné vnímat za prvé napojením obchodní cesty Via regia v Budyšíně a za druhé spojením obchodních cest s úseků Baltského moře směřujících na jih a zařazováním husté sítě obchodních solných cest v prostoru spadajícím pod město Halle nad Sálou. Svědší hrady s ochranou, celní i odpočinkovou funkcí, úvozy, hraniční přechody, brody i archeologické nálezy jsou význačné odznaky této obchodní stezky. Důležitými stanicemi České stezky a Staré Pražské jsou města Budyšín, Rumburk, Česká Lípa, Mělník a Praha.

Česká stezka a její pokračování Stará Pražská jsou za prvé důležitým kulturním svědectvím někdejšího obchodu se zbožím spojujícího země na trase vedoucí z oblasti Horní Lužice směrem na jih. Za druhé poukazuje tato stezka na infrastrukturní výstavbu země a osad směrem na jih a na nadregionální kulturní, myšlenkovou a ideovou výměnu spojenou s výměnou zboží.

Zdroj: www.bohemica.info