VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 130 lety se ve Cvikově narodil Karel Kreibich. Stál u zrodu KSČ

Cvikov - Sympatie k dělnické vrstvě a chuť bojovat za sociální spravedlnost měl už v krvi. Jeho rodiče byli Němci, kteří se otevřeně angažovali v sociálně demokratickém hnutí.

14.12.2013
SDÍLEJ:

Karel Kreibich.Foto: archiv

Karel Kreibich, jeden z nejvýznamnějších rodáků Cvikova na Českolipsku, se tu v německé rodině narodil 14. prosince roku 1883. Od jeho narození uplyne právě dnes 130 let.

Cvikov opustil Kreibich už jako „středoškolák". Do svých devatenácti let studoval vyšší obchodní školu v Ústí nad Labem a po jejím dokončení nastoupil jako úředník spořitelny v Jablonci nad Nisou.

Do Německé sociálně demokratické strany nastoupil už v roce 1902, ale výrazně se v ní začal prosazovat o čtyři roky později, když přesídlil do Liberce. „Byl redaktorem stranického listu Freigeist, vedoucím funkcionářem krajského vedení sociálně demokratické mládeže a členem krajského vedení sociální demokracie. Roku 1911 se stal redaktorem listu Vorwärts, v němž od roku 1913 působil jako šéfredaktor," připomíná jeho životopis, který vypracovali badatelé z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Program KSČ

Od roku 1915 bojoval v rakouské armádě až do konce bojů první světové války. Po návratu do Liberce se stal vedoucím funkcionářem levého křídla sociální demokracie, které se postupně zformovalo v takzvanou libereckou levici, zárodečnou formaci budoucí německé části KSČ.

Formování KSČ se účastnil velmi aktivně. Zabýval se zejména formulováním komunistického programu a věnoval se ožehavému tématu národnostní otázky. Od roku 1921 byl členem užšího výkonného výboru KSČ, o dva roky později zastával funkci jeho místopředsedy. Také byl poslancem Národního shromáždění a členem Exekutivy Kominterny (EKI).

Jak na půdě strany, tak v Kominterně aktivně vystupoval proti stále silnějším levým tendencím, proti bolševizaci, což vedlo k oslabování jeho pozice. Už na II. sjezdu strany v listopadu 1924 nebyl zvolen do žádného z vedoucích stranických orgánů.

Po Mnichovu odešel do exilu do Velké Británie, kde byl členem Státní rady československé. V letech 1943 1945 byl také členem exilového vedení KSČ v Anglii.

V roce 1945 se vrátil do Československa. Po únorovém převratu přednášel dějiny dělnického hnutí na Vysoké škole politických a hospodářských věd, v letech 1950 1952 působil ještě jako velvyslanec v SSSR. Poté byl odsunut z politického života. Pracoval jako publicista, především v časopise Aufbau und Frieden. „Kreibich byl jedním z mála významných komunistů, kteří se stavěli kriticky k nezákonnostem padesátých let, vystupoval např. proti antisemitismu politického procesu se Slánským a spol.

Od roku 1956 požadoval prošetření politických procesů. Dostal se kvůli tomu do konfliktu s Novotného vedením. Kreibichova manželka Charlotta byla vyloučena z KSČ," připomínají badatelé z ÚSTR.

Karel Kreibich se zabýval také historiografií na přelomu padesátých a šedesátých se kriticky vyjadřoval vůči oficiálnímu způsobu výkladu dějin dělnického hnutí a KSČ. Zemřel 2. srpna 1966 v Praze.

Autor: Michael Polák

14.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení