VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 150 lety se v Jablonném narodil politik Vinzenz Kraus

Jablonné v Podještědí /ČESKOLIPSKÁ VÝROČÍ/ - Rodné město nikdy úplně neopustil a nikdy na něj nezapomínal. Byl připravený mu pomáhat.

20.10.2015
SDÍLEJ:

VINZENZ KRAUS (1865 - 1926), významná postava Jablonného.Foto: Wikipedie

Na sklonku svého života se dokonce nadchnul pro „kuriózní" oslavy 1000 let Jablonného, od kterých si sliboval lepší postavení svého města, nastartování turistického ruchu i lepší výdělky živnostníkům.

Ačkoliv věděl, že se tisícileté výročí opírá o nespolehlivý údaj v kronice Václava Hájka z Libočan, stejně o oslavy připadající na rok 1926 horentně stál. I to vypovídá o vztahu významného československého politika německé národnosti Vinzenze Krause (1865 - 1926) k jeho rodišti.

V Německém Jablonném, dnešním Jablonném v Podještědí, se narodil 19. října 1865, od jeho narození uplynulo v pondělí rovných 150 let.

Kraus se vyučil v Jablonném u svého otce koželuha. Jako tovaryš pak odešel na zkušenou do Německa a poté absolvoval tříletou vojenskou službu.

Po jejím skončení se vrátil do Jablonného, převzal otcův podnik a vytvořil z něj významný závod na zpracování surových kůží a výrobu kostní moučky. V roce 1901 se stal starostou Jablonného a díky opakovaným zvolením v této funkci vydržel až do svého úmrtí.

Aktivity za rozbití Československa

Do velké politiky vstoupil v roce 1917, kdy se stal poslancem vídeňského parlamentu. V něm se sice bil za zlepšení kritického zásobování severních Čech, v době vzniku Československa stál ale striktně na německé straně.

Byl dokonce jmenován členem zemské vlády provincie Deutschböhmen, která se vytvořila v Liberci (se sídlem v hotelu Zlatý lev) den po pražském vyhlášení Československa republikou. Aktivity této vlády směřovaly k rozbití československého státu a k začlenění do nové velké země Německé Rakousko.

I přesto, že se podílel na činnosti proti republice, byl Kraus později amnestován a v roce 1920 se stal československým politikem, když coby poslanec za Německou národní stranu začal působit v Národním shromáždění.

Je logické, že i tady hájil německé zájmy. Hned v červnu 1920 například vystoupil proti tomu, že drtivá většina úředníků ve významných úřadech jsou Češi.

„Když jsme před několika týdny přišli do poslanecké sněmovny, byli jsme překvapeni národním složením úřednického sboru a zaměstnanců v tomto zákonodárném shromáždění. Avšak nejen zde, nýbrž i ve všech jiných úřadech, které byly nově zřízeny, shledali jsme, že Československá republika při zřízení a složení sboru úřednického si počínala prostě tak, jakoby v tomto státě nebydlelo a nežilo vůbec ještě tři a půl milionu Němců," čílil se na půdě zákonodárného sboru Vinzenz Kraus.

„Československá většina odvolává se vždy neprávem na to, že s ní bylo také tak nakládáno za starého Rakouska, jako nyní s Němci v tomto státě. Jestliže se toto říká, neodpovídá to nijak skutečnostem, neboť všichni víme docela zřejmě, že za starého Rakouska měli Čechové v každém jednotlivém ministerstvu zastoupení důstojné svého národa, že jim byly velmi důležité resorty a oddělení přiděleny, že zastupovali místa sekčních šéfů, dvorních radů a podobných," řekl dále Kraus podle zápisu, který se dochoval v archivu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Vinzenz Kraus zemřel v Jablonném v Podještědí 25. března 1926.

Autor: Michael Polák

20.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení