VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijďte si ověřit, zda vám nedochází dech, zvou lékaři

Česká Lípa – Plicní oddělení českolipské nemocnice se ve středu připojí k celorepublikové akci Den otevřených ordinací plicních lékařů.

16.9.2017
SDÍLEJ:

Mezi základní vyšetření při podezření na IPF patří rentgen plic.Foto: pop

Častá dušnost, kašel a únava. Kromě obyčejné virózy může mít stejné příznaky i IPF. Na zákeřnost nemoci upozornit Světový týden idiopatické plicní fibrózy, ke kterému se ve středu 20. října připojí i Nemocnice s poliklinikou v České Lípě.

Nenápadně začínající plicní nemoci v Česku ročně podlehnou desítky pacientů. Poškozuje plicní sklípky, plíce tuhnou a nemocný se nemůže nadechnout. „Při tomto onemocnění dochází k postupné přestavbě jemné struktury plicní tkáně v husté vazivo. Na vzniku onemocnění se může podílet jak genetika, tak zevní vlivy,“ říká lékařka plicního oddělení českolipské nemocnice Vanda Anderleová.

Rizikovou skupinou jsou lidé nad 45 let věku, častěji postihuje muže, kuřáky. Každý, kdo do této skupiny spadá, si může nechat nejen ve středu své plíce zkontrolovat odborným lékařem na plicním oddělení českolipské nemocnice, které poskytuje v současné době péči více než stovce pacientů, kteří trpí tímto onemocněním.

BEZ VČASNÉ LÉČBY NEMOC ZABÍJÍ DO TŘÍ LET

Pokud je onemocnění diagnostikováno včas, dostává pacient až roky života k dobru a zároveň šanci, že se dočká transplantace plic. Bez včasné léčby nemoc zabíjí do tří let. „Velká část pacientů nepovažuje zpočátku pokašlávání a zadýchávání za příznak těžké nemoci, ale za projev stárnutí, ztráty kondice či následek kouření a návštěvu odborníka oddalují. Průběh nemoci lze přitom zpomalit nebo zastavit včasným nasazením léčby,“ upozorňuje profesorka Martina Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Českolipská ambulance provádí základní vyšetření v rámci diagnostiky onemocnění, rentgen plic, CT plic a posouzení dechových funkcí v rámci stupně postižení plicní tkáně. Spolupracuje s plicním oddělením nemocnice v Ústí nad Labem, kde je specializované centrum pro léčbu těchto nemocí. „Idiopatická plicní fibróza patří mezi vzácnější onemocnění a lékaři se s ní v běžné praxi nesetkávají příliš často. Pacienti, u kterých je podezření na IPF, se proto odesílají do specializovaných center, která mají zkušenosti s komplexní diagnostikou a mají přístup k novým léčivým přípravkům zpomalujícím průběh onemocnění,“ dodává Anderleová.

Autor: Petra Hámová

16.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Meteorologická družice desítky let chátrá. Její budoucnost je nejistá.
5

Novákova družice v Lípě je stále zralá akorát do šrotu

Jiří Šorm.

Cyklistickou Časovku jednotlivců v České Lípě ovládl Jiří Šorm

Kdo vystřídá Mimoň? O titul letos zabojují tři nádraží z Českolipska

Českolipsko – Již pojedenácté se rozhodne o nejhezčím nádraží České republiky. Vítězem může být Česká Lípa, Doksy nebo i Velký Valtinov.

Kam o víkendu za sportem na Českolipsku

Česká Lípa - Přinášíme sportovní tipy pro fanoušky na oba víkendové dny.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

City Cross Run ladí detaily

Česká Lípa – Pořadatelé druhého ročníku zážitkového běhu v České Lípě se poučili z podnětů loňských účastníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení