VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připadají si jak pokusní králíci

Českolipsko - Novou zkoušku z dospělosti si studenti zkusí na podzim nanečisto i na Českolipsku

27.8.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ota Bartovský

Po letech dohadů, odsouvání a nejasností, se v polovině srpna konečně rozhodlo, že státní maturita bude. A tak budoucí studenti čtvrtých ročníků středních škol už v květnu 2011 absolvují novou formu zkoušky z dospělosti. Té se studenti ovšem obávají, nové formě maturitní zkoušky pořádně nerozumí a většina z nich stále zaujímá odmítavý postoj.

„Myslím si, že státní maturita je k ničemu. Nechápu systém, proč by studenti gymnázií měli mít stejnou maturitu jako třeba studenti odborných učilišť, nebo naopak,“ svěřila se Marina Balajková z Nového Boru.

Nová maturitní zkouška se skládá ze dvou částí – společné, jejíž podoba je pro všechna školská zařízení stejná, a profilové, kterou sestavuje ředitel konkrétní školy. Aby student u zkoušky z dospělosti uspěl, musí úspěšně složit obě z výše uvedených částí.

Obsahem státní části maturity jsou dva povinné předměty: Český jazyk a literatura, matematika, nebo cizí jazyk a maximálně tři nepovinné zkoušky, které si student vybere z předem dané nabídky. Naopak nabídku profilové, tedy školní části maturity, určuje ředitel školy a ta se skládá z dvou až tří povinných a maximálně dvou nepovinných předmětů.

U společné maturitní části si dále student může zvolit mezi dvěma obtížnostmi – mezi základní a vyšší. Základní obtížnost ověřuje povinné minimum dovedností a znalostí, které by měl ovládat každý maturant bez ohledu na typ školy. Vyšší obtížnost je už úroveň výběrová, a tak by u této student rozhodně neměl počítat s tím, že si vystačí jen se znalostmi, které mu poskytla škola.

Generálka v říjnu

„Na stránkách věnovaných nové maturitě jsem si stáhnul ilustrační testy jak základní úrovně, tak i té vyšší. Musím ale říct, že vyšší úroveň mi přišla dost těžká a naopak nižší úroveň jak pro primitivy. To podle mě není správné,“ svěřil se Jakub Honzík, který maturoval loni.
Pomocí při výběru úrovně obtížnosti a volbě předmětů by studentům měl být projekt MAG´10, tedy Maturitní generálka, která proběhne už v polovině letošního října.

V jejím průběhu budou mít studenti možnost nejen ověřit své znalosti a možnosti, ale i seznámit se blíže s průběhem státní maturitní zkoušky. Ovšem nenechte se mýlit, nejen studenti, ale i učitelský sbor může být z nové formy maturitní zkoušky lehce nervózní, a tak je generálka určitě vhodná i pro ně.

„U nás ve škole se do maturitní generálky přihlásily všechny čtvrté ročníky. Domnívám se, že je naprosto v pořádku vyzkoušet si novou maturitu nanečisto, protože alespoň všichni a nejen studenti, uvidíme, jak to bude fungovat,“ uvedl Jaroslav Polívka, zástupce ředitele SOŠ a SOU v České Lípě.

Státní maturita je pro všechny velkou novinkou a zároveň strašákem, bylo však jasné, že jednou jsme se jí dočkat museli, když už se o ní tolik a dlouze diskutovalo.

„Naši studenti mají pocit, že jsou tak trochu pokusnými králíky, mají dojem, že na státní maturitu nejsou připraveni. Proto je dobré, že si ji mohou vyzkoušet. Dokonce jsou i tací, kteří si chtějí raději vyzkoušet těžší variantu, aby zjistili, zda na ni mají, či naopak budou později muset zvolit variantu základní,“ řekl Martin Kabrna, zástupce ředitele Obchodní akademie v České Lípě.

Autor: Adéla Vachtová

27.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na roční hostování přišel do Lípy z AC Sparta Praha futsal Patrik Mažári, který již u českolipského klubu působil v minulé sezoně.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Uzavřené a rozkopané je v těchto dnech náměstí Míru v Novém Boru.

KRÁTCE: Náměstí v Boru mění tvář, Doksy rozšířily kamerový systém

Přehled TOP zpráv za minulý týden

Českolipsko – Přečtěte si výběr toho, co se dělo ve Vašem městě a okolí minulý týden.

Porážku Boru zajistil jediný hráč

Hrobce /FOTOGALERIE/ - O prohře Nového Boru na půdě SK Hrobce rozhodly dvě chyby.

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

Do Lípy míří noví doktoři. Hlavně na chirurgii

Česká Lípa - Českolipskou nemocnici posílí jedenáct nových doktorů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení