VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro Havla chtějí občanství

Nový Bor - Zesnulý bývalý prezident Václav Havel by se mohl stát čestným občanem Nového Boru.

18.1.2012 54
SDÍLEJ:

Václav Havel.Foto: archiv VLP

Souhlas s udělením občanství již Dagmar Havlová udělila. Impuls vzešel od členů místního občanského sdružení Spolek Boráci Borákům. Jeho prezident Pavel Danys chce, aby o návrhu rozhodovali zastupitelé již příští týden. Představitelé radnice se ale o jejich aktivitě dozvěděli až od médií.

„S potěšením jsem přijala zprávu o Vaší snaze udělit mému manželovi čestné občanství města Nový Bor a velmi ráda s tímto počinem vyslovuji svůj souhlas,“ odpověděla Dagmar Havlová na žádost, která přišla z Nového Boru.

„Velmi si vážíme toho, co Václav Havel udělal pro odstranění totalitního režimu a nastolení demokratického vývoje v naší republice. Abychom vyjádřili náš vděk, tak jsme podali návrh na udělení čestného občanství in memoriam našeho sklářského města Nového Boru,“ vysvětlili prezident Spolku Boráci Borákům Pavel Danys a jeho kancléř Aleš Zvěřina.

Zda jejich návrh posvětí novoborští zastupitelé již příští týden, není jasné. Bod do programu jednání nebyl zařazený, protože s žádostí o udělení čestného občanství žádný z členů spolku na radnici do úterý nedorazil. „O udělení čestného občanství panu Václavu Havlovi slyším poprvé,“ reagovala místostarostka Stanislava Silná na informaci o návrhu Spolku Boráci Borákům.

Podle starosty Jaromíra Dvořáka obvykle takové žádosti nejprve posoudí výbor pro kulturu a občanské záležitosti, poté přijde řada na radní a konečné slovo mají zastupitelé. „Návrh Spolku Boráci Borákům ale klasickou procedurou neprošel, ani jsme o něm nevěděli. Proto jsme ho ani nemohli zařadit do programu jednání 25. ledna,“ vysvětlil Dvořák.

„Dosud jsme neobdrželi od pana Danyse potřebné podklady, mimo jiné právě písemný oficiální souhlas paní Dagmar Havlové. Nemohli jsme proto projednávání udělení čestného občanství Václavu Havlovi ani zahájit,“ uvedla Alena Forgáčová z novoborského odboru školství, kultury a sportu, jenž se v rámci svých kompetencí zabývá návrhy na čestné občanství.

V souvislosti s tím Jaromír Dvořák nevylučuje, že některý ze zastupitelů návrh členů spolku předloží jako mimořádný bod přímo na jednání.

„Každý zastupitel či občan má právo vznést svůj návrh na zastupitelstvu. To tvoří jednadvacet lidí a na nich bude, zda zařazení do programu a následně udělení čestného občanství odsouhlasí. Velmi si vážím bývalého prezidenta Václava Havla a vzhledem k jeho osobnosti by měl být jeho odkaz následován se vší vážností a návrh na udělení čestného občanství by měl být na zastupitelstvu projednán důstojně,“ dodala Silná.

GLOSA RADMILY POKORNÉ

Důstojnost oceňovaných

Nový Bor může trumfnout svoji pověst mačetového města tím, že neudělí čestné občanství Václavu Havlovi. Ne kvůli tomu, že by si jeho odkazu místní zastupitelé nevážili. Ale proto, že si nechtějí nechat diktovat, co mají dělat. Už jednou se dostali do situace, kdy třikrát projednávali a třikrát zamítli udělení čestného občanství Františku Arnoštovi. Měli k tomu své důvody, které ale bylo nutné přetřásat veřejně. Vznikla tak velice trapná situace, kdy se naprosto zbytečně veřejně dehonestovala osobnost člověka, který již nežije. Václav Havel je bezpochyby osobnost, která si ocenění a naši úctu zaslouží. Zasazoval se o prosazení demokracie v našem státě. Avšak to, že jednotlivec diktuje orgánům samosprávy, co mají dělat, není demokratický postup. Kvůli takovým neřízeným střelám Nový Bor riskuje, že si utrhne mezinárodní ostudu. Ale ne vlastní vinou.

Autor: Radmila Pokorná

18.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 54
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté a celníci při pátečních kontrolách u Máchova jezera.
10

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Holany se v úvodním kole I. B třídy představí na hřišti ve Vesci.

Holany se pyšní silným kádrem

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Hygiena na táborech je v pořádku. Přibylo klíšťat

Liberecký kraj - Hygienické kontroly na letních táborech v Libereckém kraji pokračují. K 16. srpnu mají hygienici nahlášeno celkem 171 táborů s 245 běhy. Celkem jich zkontrolovali 77.

Kam o víkendu za fotbalem

Českolipsko - Startují krajské a okresní fotbalové soutěže. I. B třída nabídne derby rezervy Doks s nováčkem ze Žandova.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

Českolipsko – Celní správa, dopravní i říční policie a toxi tým se o víkendu zaměří na návštěvníky festivalu Mácháč. Nebudou chybět ani hlídky se samopaly. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení