VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice měla diktovat, kteří strážníci mají dostat padáka

Česká Lípa - Příčinou současné války mezi radnicí a městskou policií je také šíření pomluv a urážek.

10.3.2015 9
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Tito strážníci musí skončit. Měli by dostat výtky za neplnění povinností. Tito mohou zůstat. Seznam konkrétních jmen, která mají zmizet z městské policie, byl možná jádrem sporu, který postavil proti sobě představitele města a radní Pavlu Procházkovou, která byla pověřena řízením městské policie a kterou se chystá vedení města za to, že se postavila na odpor, zítra odvolat.

Starostka České Lípy Romana Žatecká tvrdí, že vedení města personální záležitosti u městské policie neřešilo.

„Byli mi nadefinováni lidé, kteří mají městskou policii opustit a kteří mají zůstat," uvedla pro Deník uvolněná radní Pavla Procházková. Protože odmítla výtkami za neplnění povinností „likvidovat" strážníky na indexu, kteří se novému systému u městské policie přizpůsobili a své povinnosti si plnili, měla se kvůli tomu údajně dostat do křížku s vedením města.

Starostka Romana Žatecká to ale odmítá. „Vedení města radní Procházkovou neúkolovalo, řízení je v její kompetenci, proto i ona rozhodovala a rozhoduje, kdo má z městské policie odejít a kdo zůstat," uvedla pro Deník Žatecká a dodala: „Personální záležitosti jsme jmenovitě neřešili, protože ani nejsme seznámeni s tím, kdo je jak ve struktuře zařazen."

Ať už má v tomto sporu pravdu kterákoliv strana, ukazuje to, jaké důsledky má pro město i situaci u městské policie působení takzvané neoficiální městské policie, za kterou vystupuje Českolipan Karel Šiktanc.

Pomluvy, plivance a urážky hrají prim

Jeho upozorňování na nešvary u městské policie se v průběhu času zvrhlo v plivání a kydání špíny na všechny, kteří ho kritizují, kteří mu vadí, kříží plány nebo se kterými je ve sporu. Jako první to odnesl strážník Jiří Pachovský, který se se Šiktancem dodnes soudí, poslední obětí „stínového velitele městské policie" je zastupitel Petr Skokan, kterého Šiktanc uráží na facebookovém profilu, jenž založil, ale i v diskusích na internetu.

Kromě facebooku šíří Šiktanc své postřehy i prostřednictvím e-mailů, kterými zásobuje vedení města. Celou řadu zpráv nadšeně posílal i radní Pavle Procházkové do té doby, než se postavila radnici na odpor.

ČTĚTE TAKÉ: Výhrůžky i trestní oznámení. Válka mezi radnicí a strážníky v Lípě dál graduje

Vedení města vyšlo Šiktancovi vstříc, když stáhlo žalobu proti němu za poškození dobrého jména města. Podle starostky Romany Žatecké chce totiž radnice se Šiktancem nadále spolupracovat. „Stažení žaloby je výrazem toho, že chceme za spory udělat tlustou čáru a začít spolupráci (se Šiktancem) znovu," uvedla pro Deník Žatecká.

Podmínkou mimosoudní dohody je ale to, že Karel Šiktanc musí upustit od nepravdivého a hanlivého osočování strážníků.

Na to, že dohodu dodržuje, má podle starostky České Lípy dohlížet tisková mluvčí města Kristýna Brožová. „Dohled nad sociálními sítěmi má tisková mluvčí, která je každý den monitoruje a informuje vedení," objasnila starostka.

Nynější válku mezi radnicí a městskou policií pocítí kromě aktérů samotných také městská kasa. Už jenom kvůli tomu, aby odvolali bývalého ředitele Lubomíra Meryho a složitě převedli pravomoci k řízení městské policie radní Procházkové, museli si představitelé města najmout dalšího právníka, resp. právničku, specialistku na pracovně-právní vztahy.

Například včera za ní starostka Romana Žatecká musela odjet na jednání do Prahy (což představuje další náklady), aby advokátka, která už radila s odchodem Meryho, poradila i s odchodem radní Procházkové.

„Investice do kvalitní právní konzultace je určitě lepší, než investice do případných budoucích soudních sporů, které by nám mohly hrozit," vysvětlila Romana Žatecká.

Právní kontakty se radnici navíc budou nepochybně hodit, protože trestních oznámení i oznámení o přestupcích na adresu vedení města v posledních dnech raketově přibývá.

Strážníci městské policie podali například podnět k přestupkovému řízení za to, že starostka Žatecká a místostarosta Raninec neoprávněně vstupovali do pracoviště kamerového systému. A strážníci podali také trestní oznámení, které nechtějí blíže specifikovat, aby neohrozili vyšetřování.

Policie se už nyní také zabývá zamlčením informace o zdravotně závadné vodě ve Sportareálu.

Autor: Michael Polák

10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení