VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Raninec: Musel jsem odolávat nepřijatelným tlakům

Česká Lípa /ROZHOVOR/ – Noví poslanci zasednou do svých lavic poprvé 11. června. Ti stávající z ní právě odcházejí. Před čtyřmi lety poskočil díky preferenčním hlasům ze čtvrtého místa kandidátky ODS na místo první. Dnes sněmovnu opouští, v letošních volbách Juraj Raninec již nekandidoval.

2.6.2010 3
SDÍLEJ:

V letošních volbách Juraj Raninec již nekandidoval.Foto: Deník/Eva Vlastníková

Jak dlouho jste si balil své věci?
V kanceláři v Parlamentu jsem hodně věcí vyklidil už před avizovaným rozpuštěním poslanecké sněmovny na podzim loňského roku, takže teď jsem to zvládl za dva dny. Nejvíce tam bylo papírů do sběru. S vyklizením parlamentní ubytovny jsem byl hotový za jeden den. Nijak jsem se tam nezabydloval, měl jsem tam jen nejnutnější věci.

S kým jste se loučil těžko a s kým naopak lehce?
Při loučení nebyly žádné velké emoce, s lidmi, kteří za to stáli, budu v kontaktu nadále.

Do sněmovny jste šel jako nováček, po čtyřech letech ji opouštíte. Které zkušenosti si přinesete do běžného života?
Čtyři roky ve sněmovně byly pro mě školou života a nebývalou zkouškou charakteru v tom, že při řadě rozhodování jsem musel odolávat nepříjemným až nepřijatelným tlakům. Odcházím s čistým svědomím a to je pro mě důležité.

Co byste vzkázal nebo poradil novým poslancům?
„Nebát se a nekrást.“ Nebát se říkat nahlas věci, o kterých budou plně přesvědčeni, že jsou správné a nenechat se nikým a ničím zastrašit ani jinak ovlivnit.

Volby dopadly tak jak málokdo očekával. Co vás překvapilo nejvíc?
Nejvíce mě překvapilo, že voliči využitím preferenčních hlasů docela zamíchali kandidátkami. To mě opravdu těší, protože to i do budoucna dává naději, že voliči budou čím dál tím více ovlivňovat složení zastupitelských sborů a „kroužkováním“ ztíží cestu k moci lidem, kteří pro to nemají ani odborné ani morální předpoklady.

Zůstáváte členem ODS?
Členství v ODS bych ukončil v případě, že bych již nevěřil na možnost její vnitřní očisty a reformy. Volební výsledek je výrazným varováním od voličů, že pokud se ODS nechce ocitnout na okraji politického spektra, musí se nekompromisně zbavit „politiků“, kteří myslí jen na své osobní zájmy a plní pouze úkoly zadané různými lobbystickými skupinami.

ODS v Libereckém kraji ztratila téměř polovinu hlasů voličů. V čem vidíte příčinu?
Příčina je zřejmá, lídr kandidátky poslanec Zdeněk Mach ze Semil nepřesvědčil voliče a zároveň ze strachu, aby nepřišel nějaký další „Raninec“, který by ho přeskákal, tak všemožně bránil prezentaci (osobní kampani) všech dalších kandidátů. Jsem docela rád, že si voliči zvolili v Libereckém kraji jiné lídry, a to pana poslance Němečka a paní poslankyni Weberovou. V každém případě je výsledek katastrofální, protože ODS přišla v Libereckém kraji o polovinu poslaneckých křesel.

Autor: Eva Vlastníková

2.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Burian (Lípa - v modrém) v souboji se Štajnerem.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Beata Rajská se svoji novou kolekcí ve Vratislavicích nad Nisou

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Fotbalová I. B třída nezačala pro zástupce českolipského okresu nejlépe

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ - Neslavně zahájili novou sezonu v krajské fotbalové I. B třídě zástupci českolipského okresu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Liberecký kraj – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení