VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel nemocnice se omluvil

Česká Lípa - Lékaři v péči o Lucii Kalouskovou neudělali chybu. Ta byla v komunikaci

7.5.2010 17
SDÍLEJ:

Nemocnice s poliklinikou Česká LípaFoto: www.nemcl.cz

Personál českolipské nemocnice nepochybil v péči o Lucii Kalouskovou, která minulý týden přivedla na svět dceru Kristýnku do záchodové mísy. Na druhou stranu ředitel Nemocnice s Poliklinikou Česká Lípa Petr Chmátal připustil, že došlo ke komunikačnímu problému a za to se osobně omluvil Michalu Kalouskovi.

Po deseti dnech od nešťastného porodu se poprvé oba muži sešli tváří v tvář, aby si vyjasnili své postoje.

„Je mi líto, že jsme v osobním kontaktu až nyní. Bylo by ideální, pokud by k němu došlo ještě před medializací,“ předeslal Petr Chmátal.
Michal Kalousek opáčil, že podle něj se celá záležitost začala hýbat právě až díky médiím. „Do té doby s námi nikdo bohužel nekomunikoval,“ řekl Michal Kalousek.

Je to mé selhání

Nemocnice se ocitla v nepříjemném světle poté, co Michal Kalousek kvůli nestandardnímu průběhu porodu obvinil lékaře a porodní asistentky z hrubého zanedbání péče o jeho ženu i dceru. „Nemyslím, že bychom odváděli špatnou práci, ale nesu zodpovědnost za celou nemocnici a současné zostuzení považuji za své osobní selhání,“ komentoval ředitel Chmátal.

Podle něj je celá událost impulsem k tomu, aby se dosavadní mechanismus kontrol ještě více zpřísnil. Vysvětlil, že platí směrnice, které definují mimořádné události. Každou takovou automaticky přešetřuje tým odborných lékařů pod vedením MUDr. Jaroslava Tvrzníka.

K chybě nedošlo

Ten již předložil závěry šetření okolností porodu Lucie Kalouskové. Z časové osy jasně vyplývá, že rodička byla pod dohledem lékařů. Ti ji i dosud nenarozené miminko od půl druhé v noci až do rána pětkrát zkontrolovali. Po poslední prohlídce, ultrazvukovém vyšetření v devět hodin ráno, žena odešla na pokoj s tím, že blížícímu se porodu nic nenasvědčuje.

„Vzhledem k tomu, že během následujících patnácti minut porodila vše jednoznačně vede k tomu, že došlo k překotnému porodu,“ shrnul Petr Chmátal.

Svůj názor doložil citací z odborného článku uznávané kapacity docenta MUDr. Antonína Pařízka z Ústavu pro matku a dítě v Praze – Podolí: „Překotnými porody bývají tradičně zmiňované porody do záchodové mísy, nechtěné porody doma, v automobilu cestou do nemocnice. Avšak překotný porod může nastat i v porodnickém zařízení.“

„Nemůžu proto mluvit o tom, že bychom pochybili. Závazný a konečný ale pro nás bude závěr šetření externích odborníků. Teprve ten udělá definitivní tečku za celou kauzou,“ dodal ředitel Chmátal.

Slíbil otevřenost

Michalu Kalouskovi nabídl naprostou otevřenost a přislíbil mu, že bude moci kdykoliv nahlédnout do lékařských odborných posudků.
„S výsledkem jsem v tuto chvíli spokojený. Jsem rád, že nemocnice přiznala chybu v komunikaci, což mi vadilo ze všeho nejvíc. Zbytek necháme na odbornících,“ zhodnotil závěr hodinové společné schůzky Michal Kalousek.

Autor: Radmila Pokorná

7.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení