VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řemeslo není ostuda! Česká Lípa podporuje šikovné ruce

Česká Lípa - V České Lípě vznikl projekt s názvem Rok šikovných rukou 2016 aneb Řemesel se nebojíme.

9.3.2016
SDÍLEJ:

V rámci projektu Šikovné ruce navštívili už loni českolipští deváťáci závod firmy Festool. Další stovky žáků zamířily například také do výroby firmy Johnson Controls.Foto: Eva Markgrafová

Na trhu práce chybí lidé, kteří se nebojí pracovat rukama. Jak tomuto problému předejít, řeší radnice v České Lípě.

„Možná by bylo někdy lépe, kdyby se rodiče dívali po tom, jestli jejich dítě nemá šikovné ruce, které by ho uživily," uvádí Romana Žatecká, starostka České Lípy. Jak zjistit, že dětem jde manuální práce a jak je k těmto pracím vrátit, by měl vyřešit nový projekt města Rok šikovných rukou 2016 aneb Řemesel se nebojíme.

„Idea celého projektu vznikla vloni z diskusí komise pro zaměstnanost, podnikání a dotační programy, kterou jako svůj poradní orgán jmenovala rada města," uvádí starostka. V této komisi zasedají zástupci významných českolipských zaměstnavatelů. Komise se jako host účastní také ředitelka českolipského úřadu práce. Celý projekt je zaměřen na školáky a předškoláky z Českolipska.

Zřídili dílny

K dnešnímu dni mají, kromě jedné základní školy, zařízené dílny všechny základní školy z České Lípy. „Chci, aby se děti vrátily k manuální práci. Nejen, aby si školy řekly máme dílny, tak budeme vařit, brousit a pak z toho bude omeleta nebo krabička. Jde mi o povznesení toho řemesla," informuje Žatecká. Dílny pomáhají vybavit firmy svým zbytkovým materiálem. Jedna z firem školám dokonce věnovala kufříky s nářadím.

Třeba na Základní škole Pátova obnovili dílnu a pracovní vyučování už v minulém školním roce. „Nečekali jsme na výzvu ministerstva nebo města," řekl ČTK ředitel školy Petr Jonáš, který sám v dílnách učí. Kvalifikovaní pedagogové v tomto oboru školám chybí. „Já vcelku manuálně zručný jsem, dělám leccos kolem domu, něco jsem tam vybudoval a tudíž se cítím na to základy dovedností předávat i dětem. Jsou to opravdu jen základy, protože děti přicházejí vcelku málo vybavené a bez větších zkušeností, takže bývám rád, že se nikdo nezranil, něco si neuříznul, nerozklepl palec kladívkem," poznamenal učitel.

Také návštěvy dětí ve firmách, které si stěžují na nedostatek zaměstnanců v technických profesích a řemeslech, probíhají už od loňského roku. „První exkurze pořádané v rámci projektu zprostředkovalo město u dvou místních zaměstnavatelů už vloni na podzim, kdy do firmy Festool vyrábějící elektronářadí zavítalo více než 300 deváťáků, a šití autopotahů ve společnosti Johnson Controls si prohlédlo bezmála 200 deváťáků," dodává místostarosta Alena Šafránková.

Nyní se chce město ale více zaměřit na děti ze 7. a 8. ročníků základních škol, u kterých se řeší budoucí výběr střední školy a tedy vzdělání jako takové.

Velká soutěž

Součástí projektu šikovných rukou je v první řadě velká soutěžní přehlídka manuálně vytvořených výrobků a předmětů, jejichž autory budou děti navštěvující místní mateřské a základní školy. „Součástí projektu je i materiální podpora soutěže i pracovního vyučování na základních školách a exkurze žáků u místních zaměstnavatelů," popisuje projekt Alena Šafránková.

Nápadům a materiálům k výrobě soutěžních exponátů se školám meze nekladou a na jejich odevzdání mají čas do 26. dubna. Soutěžící budou rozděleni do tří věkových kategorií a do každé bude moci škola přihlásit na přehlídku tři výrobky. Všechny soutěžní exponáty budou vystaveny v KD Crystal od 2. do 25. května, o nejkvalitnějším, nejhezčím, nejzajímavějším díle rozhodne odborná porota. Veřejnost pak bude moci svým hlasováním udělit i Cenu veřejnosti. Vyhlášení vítězů ve všech kategoriích plánuje město na oslavu Dne dětí 1. června.

Autor: Kateřina Charvátová

9.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českolipský deník.

KRÁTCE: Ve Cvikově bude o nedělích klid. V Lípě začne úklid silnic

Za východem na poslední, třetí nástupiště zatím cestující čeká nepřekonatelná zábrana.
2

Otevření podchodu do Dubice je v nedohlednu

Cizinecká policie zkontrolovala další firmu. Odhalila patnáct přestupků

Liberecký kraj - Policisté v Libereckém kraji stále častěji kontrolují nelegální zaměstnávání a pobyt cizinců. Ti v řadě podniků tvoří značnou část pracovníků. Poslední rozsáhlejší kontrola proběhla tento týden v IAC Group v Zákupech.

V Libereckém kraji zdražil od minulého týdne benzin

Liberec - V Libereckém kraji zdražil od minulého týdne jen benzin. Průměrná cena nejprodávanějšího Naturalu 95 se zvýšila o čtyři haléře a aktuálně se litr prodává po 31,23 Kč za litr.

Bitva proběhne i s polní kuchyní

Liberec – Vojáci v dobových uniformách, na Nerudově náměstí polní lazaret, před radnicí velitelský stan, areál ve Vesci napěchovaný diváky. Sdružení Archa 13 už finišuje přípravy na letošní rekonstrukci Bitvy u Liberce.

Motorkáře nečeká závod, ale učení, jak přežít

Sosnová - Kurzy bezpečné jízdy bude opět hostit autodrom v Sosnové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies