VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romské hlídky končí

Nový Bor - Na službu romských asistentů v Novém Boru zatím nejsou peníze. Město ale pracuje na řadě dalších preventivních opatření.

21.12.2011
SDÍLEJ:

Romští asistenti prevence kriminality mají přispět ke zlepšení pořádku na veřejných prostranstvích nebo v jednotlivých bytových domech.Foto: Deník

Romské hlídky budou dohlížet na pořádek v ulicích Nového Boru jen do Vánoc. Asistenty prevence kriminality místní radnice platila z programu Úsvit, v rámci kterého ale dostala od ministerstva vnitra peníze jen do konce letošního roku. Z vlastního rozpočtu město hlídky platit neplánuje, připravilo ale řadu dalších opatření, která mají zajistit bezpečnost v borských ulicích.

Příští rok se uvidí

Dva romští asistenti slouží v Novém Boru společně se strážníky městské policie od října. „Hlídky nám pomohly hlavně k lepší komunikaci s místní romskou komunitou. Posílali jsme je před školy, dohlížely na sběrny kovů, chodily řešit problémy na ubytovny, mluvily se skupinkami mladých v parku. Asistenti také pomáhali řešit problémy s vysokou absencí některých školáků a podobně,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Pokud ministerstvo vnitra příští rok vypíše nový dotační program na zajištění romských hlídek, město se podle starosty opět přihlásí. „V budoucnu by hlídku nemuseli tvořit jen zástupci romské menšiny, ale jedno místo bychom obsadili člověkem z majoritní společnosti,“ dodal starosta. Preventivní kontroly heren či výkupen kovů budou probíhat i nadále v režii policistů.

Službu romských asistentů od začátku někteří místní kritizovali a vystupovali proti ní i někteří Romové, kterým se například nelíbilo, že v ní působí významný představitel jedné ze tří hlavních romských rodin ve městě - Štefan Gorol. Ten by rád projekt dokončil, sám prý ale v hlídce být nemusí. „Mám zpracovanou koncepci, jak by to mělo vypadat. Členové hlídky by například měli projít podobným školením, jaké mají strážníci, aby se vyznali v zákonech. Měli by mít každý své číslo, aby je lidé mohli identifikovat. A pomohly by jim i minikamery na uniformě, jako má městská policie,” uvedl Gorol.

Vytvoření hlídky bylo reakcí na srpnový útok, kdy pětičlenná skupina Romů napadla mačetami hosty jednoho z místních barů. Brutálnímu útoku předcházel konflikt servírky, která po dvojici mladíků, jež chtěli hrát automaty, požadovala občanské průkazy. Výsledkem potyčky byli tři vážně zranění. Tři útočníci za to skončili ve vězení, další dva jsou stíháni jako uprchlí. Všem hrozí za pokus vraždy až výjimečný trest.

Krvavý incident vyvolal shromáždění místních lidí a inicioval vznik petice za lepší bezpečnost ve městě. Situace se na konci října opět vyhrotila poté, co mladiství Romové napadli místní mládež.

Zaměřeno na děti

Do města následně dorazili těžkooděnci a posílila i státní policie. Strážníci také začali intenzivněji kontrolovat problémová místa ve městě. Starosta rovněž navštívil všechny novoborské školy, kde apeloval na žáky, aby se vyhýbali konfliktům a v případě problémů volali strážníky.

Řada dalších preventivních opatření, ke kterým novoborská radnice přistoupila, směřuje právě na děti a mládež. „Společně s policisty chystáme besedy pro školáky i jejich rodiče a učitele. Připravujeme projekt pro vznik nízkoprahového centra, kde by děti nejen z romské komunity mohly trávit volný čas. Už nyní mohou školáci navštěvovat ADAklub v místním Domě dětí a mládeže Smetanka,“ vyjmenoval Jaromír Dvořák.

Tento týden také proběhla schůzka s výchovnými poradci místních škol, pracovníky Probační a mediační služby ČR, lékaři a policií, na které se mluvilo o vzájemné spolupráci institucí v případě jakýchkoli problémů.

Dalším důležitým krokem ke snížení kriminality a zajištění vyšší bezpečnosti ve městě je podle starosty nová vyhláška zakazující provoz automatů a videoterminálů, kterou zastupitelé schválili v polovině prosince.

(s využitím ČTK)

21.12.2011
SDÍLEJ:
Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun. První chodci se po novém mostku prošli v úterý odpoledne, kdy proběhlo slavnostní otevření za účasti desítek místních obyvatel.
20

Mají novou lávku, která se houpe

Lenka Dusilová.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Opilců za volantem přibývá

Liberecký kraj – Problémy s řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog neustávají. Jejich počet roste zvláště v létě.

Na severu Čech hrozí v pátek silné bouřky

Severní Čechy - Část Moravy čekají v pátek odpoledne vysoké teploty, které se mohou pohybovat mezi 31 až 34 stupni Celsia. Do Čech pak večer dorazí od západu silné bouře doprovázené poryvy větru a lokálně přívalovým deštěm.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Liberecký kraj - Krajský přebor jen ve dvanácti, I. B třídy opět ve čtrnácti účastnících. Takový je start krajských soutěžích, které řídí Liberecký krajský fotbalový svaz (LKFS).

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Liberecký kraj – Celkem 43 092 obyvatel Libereckého kraje starších 15 let čelí exekuci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení