VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rytci vyrazili ze školních dílen za šenovskými památkami

Kamenický Šenov – Druhý den sympozia rytého skla prožívali jeho účastníci již plně pracovně – v dílnách kamenickošenovské sklářské školy. Ale vyrazili i na vzduch.

14.9.2017
SDÍLEJ:

Ioana Stelea - Rumunsko.Foto: Pavel Čech

Mezinárodní sympozium začal v Kamenickém Šenově v pondělí a potrvá až do neděle. Do práce se ve školních dílnách zapojily téměř dvě desítky výtvarníků a devět studentů, zastupujících nejen domácí scénu, ale i evropskou a americkou. Účastníky vybírala odborná komise složená z řad organizátorů i renomovaných umělců, sklářských výtvarníků a designérů. „Práce probíhají nejen v rytebně, ale i v brusírně, modelovně, kreslírně a prostoru určenému pro tisk vitrografií,“ říká ředitelka šenovského Sklářského muzea a jedna z členek komise Helena Braunová.

Pro účastníky sympozia připravil v úterý v podvečer občanský spolek SONOW výklad o šenovských památkách, včetně unikátního Starého hřbitova, na němž právě nyní pokračuje díky podpoře Českoněmeckého fondu budoucnosti a Spolku přátel Kamenického Šenova z Rheinbachu restaurování náhrobků významných sklářských rodů. Po zhlédnutí budovy staré sklářské školy, kostela a přilehlých hřbitovů, pokračovali účastníci vycházky po místních pamětihodnostech – kolem sklářského muzea k bývalé továrně Eliase Palmeho.

Do Kamenického Šenova přijeli autoři například z Bulharska, Rumunska Japonska, Francie, Itálie, Belgie, Lotyšska či již tradičně z Polska, Rakouska a Německa. „Účast na sympoziu je proto považována za vysoce prestižní záležitost,“ dodává Braunová. Vernisáž výstavy s výsledky práce proběhne v neděli ve Sklářském muzeu. Široké veřejnosti bude výstava zpřístupněna od úterý 19. září a potrvá do 31. října.

Nedílnou součástí a specifikem šenovského setkání je teoretické sympozium. Přináší odborné poznání českého i světového rytého skla a také informace ze zahraničí o odborném dění v tomto oboru v muzeích a výzkumných institucích. „Rovněž se dozvíme zajímavosti od samotných tvůrců skla, kteří bývají často ve svých zemích pedagogicky činní,“ podotýká Helena Braunová.

Organizátoři sympozia připravili kromě sekce určené profesionálům rovněž další sekce řemeslné, určené k propagaci rytého skla směrem k veřejnosti. V pátek odpoledne a v sobotu proběhne v KLVC (Kulturní, literární a vzdělávací centrum v sále nad knihovnou) veletrh ryteckého zboží a prezentace umělců v hodinových demonstracích. Na akci se významně podílí i místní sklářská škola, nejstarší škola svého druhu v Evropě, a to nejen tím, že účastníkům poskytla své prostory. Od čtvrtka do soboty se zde mohou zájemci o sklářské techniky účastnit workshopů. Na sobotu pak Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská (SUPŠS) připravila pro veřejnost slavnosti Skla a světla.

V sobotu se propojí Dny otevřených dveří SUPŠS a firmy Preciosa, dále Sklářské muzeum a 7. Mezinárodní sympozium rytého skla v centrum tradičního i moderního sklářství, s důrazem na královskou disciplínu - ryté sklo. Rovněž v sobotu vyrazí z náměstí TGM (od kašny) vláček k Preciose (křižovatka SEVEROSKLO A PRECIOSA).

Autor: Petra Hámová

14.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ester Ledecká miluje také vodní sporty, ovšem prkno při nich hraje nezastupitelnou roli. Nejen surf, ale i vodní monoski.
3

„Já jsem nemehlo, skoro nic neumím,“ tvrdí o sobě Ester

Meteorologická družice desítky let chátrá. Její budoucnost je nejistá.
5

Novákova družice v Lípě je stále zralá akorát do šrotu

Cyklistickou Časovku jednotlivců v České Lípě ovládl Jiří Šorm

Česká Lípa Celkem 107 cyklistů - silničářů na startu hlavní trati a další účastníci v dětských a mládežnických kategoriích. To je bilance Časovky jednotlivců v České Lípě, kterou pořádal Sportovní klub MS AUTO.

Kdo vystřídá Mimoň? O titul letos zabojují tři nádraží z Českolipska

Českolipsko – Již pojedenácté se rozhodne o nejhezčím nádraží České republiky. Vítězem může být Česká Lípa, Doksy nebo i Velký Valtinov.

Kam o víkendu za sportem na Českolipsku

Česká Lípa - Přinášíme sportovní tipy pro fanoušky na oba víkendové dny.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení