Sběrači lesních plodů by měli být obezřetní. Na borůvkách, brusinkách, jahodách i dalším lesním ovoci se totiž můžou vyskytovat vajíčka tasemnice liščí. Ty se tam dostanou s trusem zvířat.

Podle Jiřího Dubna, mluvčího Státní veterinární správy, je riziko nákazy sice minimální, ale ohrožení echinokokózou přesto existuje.

Vajíčka tohoto druhu tasemnice může obsahovat nejen trus lišek, ale i psů a koček. Poté, co člověk sní infikované plody a vajíčka se dostanou do okolí jater, vylíhnou se z nich larvy. Ty se okamžitě začnou množit a v játrech se vytvoří útvar, který je svou povahou podobný nádoru.

Tento druh tasemnice tak u člověka nežije ve střevech, ale právě v játrech nebo i ve svalech a mozku. V případě zanedbání léčby má nemoc téměř stoprocentní úmrtnost. Odstranit nádor lze však pouze chirurgicky, u postižených jedinců je tak operace nezbytná.

Rozpoznat začínající nákazu je přitom velmi obtížné, první vážné příznaky se můžou objevit třeba až po pěti či deseti letech. Patří mezi ně například výrazné zhubnutí, velké bolesti břicha nebo horečka.

Základní prevence je přitom velmi jednoduchá. Stačí nasbírané plody nekonzumovat hned v lese, ale nejdřív je umýt.

Vajíčka tasemnice liščí ještě spolehlivěji zničí tepelná úprava potravin minimálně na 60 stupňů Celsia. Dalším jednoduchým preventivním krokem je vystavit borůvky na nějakou dobu na sluníčko.

„Po několika hodinách na slunci riziko nákazy významně klesá, protože vajíčka tasemnice vyschnou,“ vysvětli Jiří Duben. Rizikovými plody jsou mimo jiné i houby, u nich je ale pro většinu lidí tepelná úprava naprostou samozřejmostí.

Na rozdíl od Německa a Švýcarska, kde je infikováno až osmdesát procent lišek, nikde na území naší republiky není důvod k panice. Pouze k obezřetnosti.

autorka Jana Černá