VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři dnes mají větší šanci na umístění v domovech

Českolipsko - Nekonečně dlouhé seznamy čekatelů na umístění v domovech jsou mnohdy minulostí. Některé mají i volná místa.

11.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

V životě člověka může nastat chvíle, kdy už není schopen se o sebe sám postarat, případně nemá nikoho blízkého, kdo by mu situaci ulehčil. V tu chvíli se může obrátit na některou z pobytových služeb, které jsou schopny zajistit mu důstojný život. Získat místo v domově pro seniory, nebo v některém z domovů s pečovatelskou službou, dnes může být nesrovnatelně rychlejší než před několika lety.

Šedesát pět žádostí o umístění evidovali na počátku roku 2009 v Domově pro seniory v Doksech.

„Nové klienty nepřijímáme již druhým rokem. Výjimku tvoří pouze akutní případy," sdělila tehdy Věra Zemanová, sociální pracovnice dokského domu pro seniory. Dnes je zde situace docela jiná. „Aktuálně máme obsazeno 44 lůžek, takže máme čtyři volná," říká ředitelka domova Ilona Jakoubková.

Jiná situace je v místním domě s pečovatelskou službou, kde zároveň sídlí terénní pracovníci sociálních služeb, kteří poskytují asistenci obyvatelům přidružených obcí i klientům domova. Zde evidují 57 žádostí na přidělení jednoho z dvaceti malých bytů.

„Klienty vybíráme na základě kritérií, mezi něž patří posudek lékaře, aktuální rodinná situace a roli hraje také to, jestli je žadatel z Doks," říká referentka sociálních věcí města Doksy Blanka Krajníková.

V domě s pečovatelskou službou v České Lípě mají několik míst volných.

Na seznam pro jistotu

„Loni jsem se naposledy rozloučila s manželem, který mi byl celý život oporou. Zatím se o sebe zvládám postarat sama a pomáhají mi i naše děti, ale už jsem se pro jistotu přihlásila do domova. Abych byla v pořadí," říká dvaaosmdesátiletá paní Věra z Nového Boru, která je jednou ze zhruba 130 žadatelů o umístění v domě s pečovatelskou službou v Novém Boru.

„Devadesát procent jsou žadatelé, kteří si žádosti dávají do budoucna, kdyby se jim zhoršil zdravotní stav," říká ředitel novoborského DsPS Daniel Nerad s tím, že od uvolnění místa trvá proces schválení zhruba dva měsíce.

„My jim říkáme, že pořadí žádostí nemá žádný vliv, ale oni si přejí být v nějakém seznamu, pro případ, že to budou potřebovat," doplňuje Blanka Krajníková z Doks. U institucí zřizovaných z veřejných prostředků je dnes pravidlem, že o umístění rozhodují rady obcí a krajů na základě aktuálních potřeb a stavu budoucího klienta.

Domácí péče

Všeobecným trendem je snaha sociálních pracovníků udržet seniory, méně samostatné spoluobčany, co nejdéle v domácím prostředí. Terénní sociální služby v dnešní době provozují i relativně malé obce, které mají méně jak tisíc obyvatel. Často se zapojují také rodinní příslušníci. Někdy však bývá problém opustit opečovávanou osobu jen na den, natož při týdenní dovolené.

„Nabízíme takzvanou odlehčovací službu, kdy k nám může dotyčného rodina umístit na kratší dobu, kdy potřebují něco zařídit nebo aktuálně odjet na dovolenou. Klient se následně vrací zpět do domácího prostředí," říká ředitelka soukromého Senior centra v Novém Boru Andrea Málková. V novoborském zařízení nabízejí také trvalou pobytovou službu, ale jejich hlavním cílem je udržet klienty co nejdéle doma. „Ještě než jsme otevřeli, žádalo o umístění mnoho žadatelů. Zhruba třicet procent z nich se nám doposud daří udržet doma," dodává Málková.

Autor: Jiří Jelínek

11.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení