VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šenovské děti chtějí více přechodů

Kamenický Šenov/ Dopravní studii s vlastními návrhy, jak zlepšit dopravní bezpečnost u Základní školy v Kamenickém Šenově, předali žáci ve čtvrtek zástupcům města, policie a oboru dopravy Libereckého kraje.

23.10.2009
SDÍLEJ:

Pod vedením dnes už bývalé vychovatelky Ireny Rozšafné vypracovaly děti plakáty s nejnebezpečnějšími místy, které posloužily jako podklady pro vypracování profesionálního projektu úprav. Foto: Deník/Petr Šimr

Ti přislíbili, že se jí budou velmi vážně zabývat a zrealizují v rámci možností navržená opatření. Mezi podstatné návrhy dětí patří zvýšení počtu přechodů pro chodce na území města a u těch stávajících obnovit jejich značení. Zejména se to týká autobusové zastávky v „dolním“ Šenově na Pískovci u mateřské školy a přechodu u městského úřadu.

Žáci ale za nejvíce rizikové místo označili světelný přechod v bezprostřední blízkosti školy. Ten protíná hlavní silniční tah mezi Novým Borem a Děčínem. „Zmíněné místo jsme nakonec do dopravní studie nezahrnuli, protože se jím zabývá již město,“ vysvětluje Hana Svobodová, ředitelka MŠ a ZŠ Kamenický Šenov.

Místní radnice totiž do svého plánu projektů pro příštích šest let zařadila pro přechod u školy vybudování podchodu za sedmnáct milionů korun. „Ten by měl velkou měrou přispět k bezpečnějšímu pohybu žáků při cestě do a ze školy. Zařadili jsme jej proto mezi priority města,“ říká Ota Raiter, starosta Kamenického Šenova.

Slavnostním předáním dopravní studie děti ukončily závěrečnou část školního projektu v rámci v grantového programu Na zelenou Nadace Partnerství. Ta poskytla šenovské škole devadesáti tisícovou finanční podporu. V první etapě mapovali žáci nebezpečná místa v okolí školy a s pomocí dospělých vytvořili souhrnnou školní mapu, na jejímž základě zpracoval odborník dopravní studii.

Součástí akce je i výtvarná soutěž žáků i dětí z mateřských škol Mistrovická a Pískovec, která bude ukončena koncem října. „Záměrem je rovněž získat rodiče a děti pro zdravý životní styl, aby dávali přednost chůzi či jízdě na kole před používáním prostředků hromadné dopravy nebo aut,“ doplňuje ředitelka.

Výstupem celého projektu je zpracování Školního plánu mobility, který je rozpracován na období několika let. „Je to vlastně jednoduchý písemný dokument, ve kterém škola pojmenuje hlavní problémy spojené s cestou dětí do školy a zpět a určí hlavní cíle a tomu odpovídající prostředky k jejich dosažení,“ vysvětluje Hana Svobodová.

Podle ředitelky bude škola dlouhodobě sledovat, zda se podmínky zlepšují a jak se mění procento dětských chodců či cyklistů. Získané finanční prostředky byly použity nejen na odborné zpracování dopravní studie, ale také na vybudování přístřešku pro kola v atriu školy.

Autor: Radmila Pokorná

23.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trio Bogar, Ludvík a Stránský vybojovalo na MS v MTBO v Litvě zlaté medaile ve štafetách.

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Burian (Lípa - v modrém) v souboji se Štajnerem.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Fotbalová I. B třída nezačala pro zástupce českolipského okresu nejlépe

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ - Neslavně zahájili novou sezonu v krajské fotbalové I. B třídě zástupci českolipského okresu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení