S prvními přízemními mrazíky začíná topná sezona. Právě první chladné dny ve spojení s nezodpovědností majitelů domů působí hasičům poměrně velké vrásky na čele. Ne každý si podle zákona nechává v pravidelných intervalech čistit a kontrolovat komín a podle toho vypadá i smutná bilance. Jen v roce 2011 hasiči vyjížděli k téměř třem stovkám požárů způsobených provozem komínu napříč celou republikou.

„Se začátkem topné sezóny, ale i během ní hasiči každoročně likvidují zvýšený počet požárů způsobených od komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Hasiči důrazně upozorňují na důslednost a včasnost při údržbě právě komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv," vysvětluje mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky Ivana Svitáková.

Podle samotných kominíků je potřeba komín čistit minimálně jednou za rok. „Je to víceméně individuální. Minimum je jednou za rok, ale může to být klidně i šestkrát. Záleží na tom, čím topíte. Každý by se měl vyvarovat pálení nějakých pet-lahví, pneumatik nebo třeba mokrého dříví. I když je komín z nerezu, dehet se stejně na jeho vnitřku usazuje," popsal kominík Martin Křižka.

A na kolik vás samotné vyčištění komínu vyjde? Už jen pár stokorun může zachránit milionový majetek. „Naše služby nejsou nějak drahé. Samotná kontrola komínu stojí zhruba 700 korun, kompletní vyčištění se vším všudy vyjde okolo tisícikoruny," doplňuje Martin Křižka.

Dlouhodobě se jako nejčastější příčina podobných požárů jeví jiskra v komíně. Dále následuje nevhodná rekonstrukce komínu, zazděný trám v komíně nebo špatné spáry.

Kominíci i hasiči radí nebrat kontroly a vymetání komínů na lehkou váhu.