VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šetrné hospodaření bez chemie? Jde to! Dokazují zemědělci

Českolipsko – Spojené farmy hospodaří na Českolipsku ekologicky už 15 let.

8.9.2017
SDÍLEJ:

Ekofarma v Horní Polici přešla na ekologické zemědělství v roce 2002. Kromě jiného chová několik stovek kusů dobytka v bio kvalitě.Foto: Roman Hrůza

Patří mezi průkopníky ekologického zemědělství na Českolipsku. Milan Boleslav z Ekofarmy Agrome, která vznikla na začátku 90. let jako následník družstva v Horní Polici a spadá do svazku Spojených farem, považuje přechod na ekozemědělství jako správnou investici pro kraj i budoucí generace.

„Jsme taková přechodná oblast mezi obilnářskou a bramborářskou. Ležíme v kopcovitém terénu v údolí řeky Ploučnice, většina našich pozemků se nachází ve velké svažitosti. Proto jsme se v roce 2002 rozhodli k zatravnění polí ve svahu, což zabránilo vodní erozi a neefektivnímu hospodaření“, vzpomíná Milan Boleslav na začátky přechodu do ekologie.

ODOLÁVÁ POČASÍ

Díky vhodnému osevnímu postupu, pravidelnému hnojení chlévskou mrvou a neintenzivnímu hospodaření neviděla půda od roku 2002 žádný herbicid ani průmyslové minerální hnojivo. „Hnojíme jen klasickým hnojem a půda je 15 let zcela bez chemie. Díky tomu půda lépe odolává extrémním klimatickým změnám či výkyvům počasí. Snažíme se, aby měla orná půda minimum přejezdů technikou, a provádíme tyto pracovní operace v době, kdy má optimální vlhkost,“ vyjmenovává zásady ekologického provozu Boleslav.

Ekofarma dnes hospodaří na na 300 hektarech orné půdy a chová několik stovek kusů dobytka v bio kvalitě. Firma rovněž spravuje dalších pět farem na Českolipsku. „Již osm let se zabýváme rovněž produkcí biomléka, také děláme bio kuřata a provozujeme jatka na hovězí,“ vyjmenovává rozsah veškeré bioprodukce Milan Boleslav.

CHYSTAJÍ SEMINÁŘ

Na nutnost změny českého hospodářství chce upozornit seminář Setkání s půdou, který proběhne 21. 9. v Hospůdce Pohoda v Žandově. Symbolicky v září, které je měsícem biopotravin. O současném stavu zemědělské půdy v zemi i o možnost její ochrany budou hovořit nejen ekozemědělec Milan Boleslav, ale také například odborníci z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.

„Intenzivní zemědělství se soustředí jen na několik málo nejvýnosnějších plodin, které přináší největší efekt a vše ostatní odbourávají. To má za následek, že půda nemá dostatek organické hmoty, což je největší problém,“ varuje Milan Boleslav.

Autor: Petra Hámová

8.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soud. Ilustrační foto.

Za zpronevěru tankovací karty hrozí cizinci vězení

Dětskou pohotovost v českolipské Nemocnici s poliklinikou nově pacienti naleznou v přízemí Dětské polikliniky.

Dětská pohotovost se přestěhovala na polikliniku

„Perník“ měli vařit i pod Bezdězem. Teď jsou u soudu

Liberecký kraj – Krajský soud v Liberci začal včera rozplétat rozsáhlou „pervitinovou“ kauzu.

KRÁTCE: Z domu zmizely starožitnosti. V Jablonném začala oprava silnice

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Chtějí od Lípy 4 roky nájem zdarma

Česká Lípa – Finanční výbor doporučil Radě města České Lípy odpuštění čtyřletého nájemného za to, že si nájemce provozovnu opravil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení