Plnohodnotně sladit rodinný a pracovní život se snaží Centrum pro rodinu Koblížek. Zaměřují se v něm na rodiče s malými dětmi, kteří se i přes své rodinné povinnosti chtějí uplatnit na trhu práce.

Jedním z kroků, jak umožnit zejména maminkám návrat do zaměstnání, je miniškolka. Je nejenže malá, ale mohou do ní na čtyři hodiny denně chodit děti už od jednoho roku. Jde o jediné takové zařízení pro velmi malé děti na Českolipsku. „Děti sem chodí dopoledne, kapacita naší miniškolky je pět dětí a rodiče za jejich hlídání platí,“ shrnula vedoucí projektu Petra Vlčková jednu ze sedmi činností, jimž se v Koblížku věnují.

Občanské sdružení Centrum pro rodinu Koblížek bylo založeno už v roce 2005 a prostory pro působení mu poskytlo město. Během čtyřletého působení získali v centru solidní přehled o tom, co postrádají maminky, které jsou s dětmi na mateřské, jaké informace jim chybějí, jaké problémy je při nástupu do zaměstnání trápí atd.

Nasbírané zkušenosti pak v centru zužitkovali při formování obsahu Rodičovského ladění. Projekt je zaměřený především na ženy (případně muže) po mateřské nebo rodičovské dovolené, které se navzdory rodičovským povinnostem hodlají uplatit na pracovním trhu. „Týká se rovněž partnerů rodičů na mateřské či rodičovské dovolené nebo rodičů pečujících o dítě do věku patnácti let a v neposlední řadě i potencionálních rodičů,“ doplňuje Petra Vlčková a na okraj zmiňuje, že jen cca 1,5% českých otců využívá rodičovskou dovolenou.

Zájem žen z Nového Boru a okolí vzbudil rekvalifikační kurz pečovatelka o děti ve věku od tří do patnácti let. „Kurz v rozsahu 175 hodin absolventi uzavřou získáním certifikátu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy,“ upřesňuje Petra Vlčková s tím, že počet účastnic museli z plánovaných osmi navýšit na čtrnáct, a přesto uspokojili jen čtvrtinu přihlášených.

Je mezi nimi i Simona Kopecká, která podle svých slov uvažuje, že by se v budoucnu věnovala péči o děti profesionálně. Po absolvování této kvalifikace mohou ženy pečovat o děti jak v soukromé sféře, tak například ve firemních školkách a podobně.

Jedna sobota pro tatínky

Rodičovské ladění nezapomíná ani na tatínky. Jim a jejich dětem je určený blok s názvem Zelený táta orientovaný na podporu otcovských kompetencí a rozvíjení rodinných vztahů. Celodennímu programu bude vyhrazena jedna sobota v měsíci, kdy si tatínkové a jejich děti mohou pod odborným vedením vyzkoušet bohaté portfolio her a dalších aktivit. „Jeden z prvních výletů bude k výlovu rybníka, kde si tatínkové s dětmi opečou ryby. Zájem je velký, zatím se nám na první akci přihlásilo sedmnáct tátů,“ uvedla Petra Vlčková.

Součástí projektu je také webová agentura, která bude zprostředkovávat hlídání dětí. Slaďování rodinného a pracovního života zábavnou formou podpoří komiks, do kterého jsou zařazené i omalovánky pro děti. Do výčtu klíčových aktivit zbývá už jen soutěž Společnost přátelská rodině zaměřená na posílení úlohy rodiny ve společnosti.

Na jedinečnost projektu Rodičovské ladění upozorňuje místostarosta Nového Boru Stanislav Valdman. “Od roku 2005, kdy bylo Centrum pro rodinu Koblížek založeno a kdy mu město poskytlo prostory v DDM Smetanka, organizují v Koblížku rozličné volnočasové aktivity pro rodiče s dětmi. A dělají to perfektně, klobouk dolů, mají co nabídnout,“ chválí místostarosta.

„Dotace je ve správných rukou.“ Dlužno připomenout, že se projekt týká nejen rodin z Nového Boru, ale všech rodin žijících v šestnácti obcích mikroregionu Novoborsko.