VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školství řídí učitelka hoboje a fagotu z České Lípy

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Když se řekne začátek školního roku, lidé si většinou vybaví prvňáčky s kornouty, usměvavou paní učitelkou a pomalovanou tabulí na přivítanou.

1.9.2014
SDÍLEJ:

Krajská radní Alena Losová, má v gesci školství, mládež a zaměstnanost.Foto: Deník/Adéla Vachtová

Školní rok ale dnes začal také stovkám středoškolských studentů i učitelů na Českolipsku.Právě na středních školách na Českolipsku se za poslední měsíce odehrály nejvýznamnější proměny v rámci místního školství. Tou nejvýraznější byl restart umělecké školy v Kamenickém Šenově a pak také uklidnění rozbouřené situace na českolipském gymnáziu.

I o tom jsme si před začátkem nového školního roku povídali s osobou nejpovolanější: krajskou radní pro školství a zaměstnanost Alenou Losovou.

Bavíme se před začátkem školního roku a vy kromě toho, že působíte jako krajská radní, tak stále také v České Lípě učíte na základní umělecké škole. Kolik máte hodin výuky?

Učím tři hodiny. Dva hobojisty a fagotistu. A jak to vypadá, budu učit ve čtvrtek navečer.

A těšíte se na začátek školního roku jako paní učitelka?

Těším se, po škole se mi stýská, tu práci dělám hodně dlouho a mám radost z každého i malého úspěchu těch, které učím. ZUŠka teď nedávno organizovala letní dílnu v Jiřetíně pod Jedlovou a byla jsem se tam za nimi podívat. Bylo to moc fajn, už se mezi ně opravdu zase těším.

Myslím, že po prázdninách se těšíme všichni, někdo víc a někdo méně, ale kdo dělá tuhle práci ví, že každý nový školní rok je jiný a všichni od něj očekávají jen to nejlepší. Všem, kteří překročí 1. září práh škol přeji, aby byl úspěšný.

Jste přísná paní učitelka?

To je spíš otázka pro ty, které učím, já osobně si myslím, že ne. Učím hodně náročné nástroje, dovolím si říct že nejtěžší, ale krásné. Každý malinký krůček mých žáků mi dělá velkou radost.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta letos odstartoval školní rok na Střední umělecko-průmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Určitě bych řekl, že to je symbolické, protože ta škola letos zažila neuvěřitelné zmrtvýchvstání a byla a je to asi největší událost v rámci krajského školství na Českolipsku. Vidíte to stejně?

Každý ví, že té škole hodně ublížila kampaň, která se proti ní vedla. Na té kampani se podepsali lidé mimo školu, ale i škola samotná a lidé v ní. Dnes je to už naštěstí tak, že ve škole už se jenom nemluví o tom, že někdo jiný musí pro ně něco udělat, ale sami dělají hodně věcí, aby si jich někdo všiml, aby uznal, že se opravdu chtějí posunovat dál. Je tam pozitivní atmosféra, nové vedení školy, za půl roku ve funkci pan ředitel Pavel Kopřiva mi ukázal novou počítačovou učebnu, seznámil mne se spoustou akcí, které škola připravuje v novém školním roce, včetně navázání spolupráce se základními školami a základními uměleckými školami v kraji i mimo něj. Velmi dobře se rozvíjí spolupráce s Preciosou.

Je to pravda, že vy jste vlastně zažila tu kritickou dobu na škole i jako rodič?

Ano. Když tam studovala moje dcera, tak celé čtyři roky byly v podstatě „revoluční".

To, co se teď děje v Šenově, je ve srovnání s těmi revolučními roky nádhera. Ale spousta lidí je hodně znepokojená z toho, jakou cestou se vydala sklářsk škola v Novém Boru. Přívlastek sklářská už vlastně není na místě, teď je to škola pro učitelky do mateřinek a bytové designéry. Libereckému kraji to nevadí?

To je případ mnohých škol: hledají obory, které přilákají studenty. Proto vznikají školy s obory, které spolu vlastně vůbec nesouvisí. Stejný případ je tedy i v Novém Boru, ale opravdu nejen tam. Vedle sklářských oborů vznikly nové obory, které jsou dobře naplněné. Co se týká těch sklářských, tak přes všechny snahy školy a navzdory tomu, jaké mají obrovské zázemí, tyto obory nejsou bohužel tak atraktivní a nedaří se je naplnit tak, jak by bylo třeba vzhledem k zaměstnavatelům ve sklářství.

Alena Losová, dipl. um.• narodila se v roce 1963
• je absolventkou Konzervatoře v Teplicích
• na Základní umělecké škole v České Lípě učí od roku 1983
• v roce 2012 se jako členka Strany zelených dostala do krajského zastupitelstva na kandidátce Změny pro Liberecký kraj
• byla zvolena i krajskou radní, má v gesci školství, mládež a zaměstnanost
• je také předsedkyní Krajské rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství v Libereckém kraji
• její motto:„Na světě je mnoho co dělat. Vykonej to brzy! "(Ludwig van Beethoven)

Liberecký kraj přitom opakovaně vyhlašoval, že o zachování sklářského školství stojí, podílí se na organizování sympozia sklářských škol, prostřednictvím kampaní propaguje technické obory, ale na druhou stranu zcela bez komentáře přihlíží tomu, jak se z jedné sklářské školy stává běžná střední škola. Proč?

Liberecký kraj má nejvíc sklářských škol na jednom území ze všech regionů v republice. Naše představa je taková, že každá z těchto sklářských škol by se měla nějak výjimečně profilovat v rámci sklářství. Pokud jde o Kamenický Šenov, vidím jednoznačnou profilaci, a to design světelných objektů. Mají k tomu veškeré podmínky, včetně toho, že se přímo v místě nachází Preciosa Lustry, která se na tuto činnost zaměřuje. Další je například Střední uměleckoprůmyslová škola v Turnově. Jejím jednoznačným zaměřením je šperkařství. Úžasná profilace. Ve škole v Železném Brodě je zase významné podhoubí pro tavenou plastiku, provázanost školy na tento obor by ji rozzářila.

A Nový Bor? Logické by se zdálo, aby se vrátil k tomu, čím byl původně. Aby se tam znovu rozvíjela technologie výroby skla. Ale to jsme opět na začátku u toho, že tyto obory se navzdory úsilí nedařilo naplnit a škola musela hledat jiné obory.

Pořád ale platí, že cílem je zachovat všechny sklářské školy, vyprofilovat je a každou navázat na firmy a společnosti, které v daném oboru podnikají. Spolupráce s firmami je důležitá, pomůže to samotnému sklářství i těm firmám.

Pojďme z Nového Boru do České Lípy. Tiskem už proběhlo, že by se mělo zateplovat českolipské gymnázium. Kdy to bude?

Nyní se připravuje projektová dokumentace. Předpokládaná cena za zateplení je 20 milionů, ale soutěží může být cena nižší. Následně se budou zateplovat dva objekty Střední odborné školy a učiliště 28. října v České Lípě. Týká se to pavilonu B hlavního sídla školy, kde je odhad ceny 18 milionů korun, a budovy v Lužické ulici, kde by se mělo zateplovat za téměř 13 milionů korun. Na zateplení těchto budov získal Liberecký kraj dotaci ze Státního fondu životního prostředí.

A kdy se to uskuteční? Bude to docela brzy. Podpis smlouvy o dílo s vybranými firmami by měl být v lednu 2015 a od 1. září příštího roku už bychom měli mít zateplené budovy, realizace je šest měsíců. Předpokládám, že zasáhne do závěru školního roku, ale harmonogram prací by měl být připravený tak, aby to školy zase až tolik nepocítily.

Na co ještě dával Liberecký kraj na Českolipsku peníze?

Například jeden milion korun šel na rekonstrukci havarijního stavu tělocvičny na gymnáziu v Mimoni. Další částka putovala českolipské obchodní akademii, která opravovala podlahy v učebně.

Pak jsou tu zásadnější projekty. Liberecký kraj prodal za zhruba sedm milionů korun budovu Střední školy v Novém Boru na Palackého náměstí, kterou škola již nevyužívala. Peníze, které jsme získali z prodeje, půjdou na opravy a rekonstrukce školských objektů. Jsem osobně spokojena, že peníze z prodeje nepotřebného majetku ve správě rezortu školství jdou zpět do modernizace škol. Takže 3 miliony 300 tisíc z prodeje budovy na Palackého náměstí získá novoborská střední škola na úpravu učeben a rekonstrukci jejího objektu v Nemocniční ulici, kde si musí vytvořit depozit pro své sbírky a odborné učebny. To už schválilo krajské zastupitelstvo

V návrhu krajského rozpočtu na příští rok jsou 2 miliony 700 tisíc pro rekonstrukci ateliéru v Kamenickém Šenově, který je v havarijním stavu.

Autor: Michael Polák

1.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté a celníci při pátečních kontrolách u Máchova jezera.
10

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Holany se v úvodním kole I. B třídy představí na hřišti ve Vesci.

Holany se pyšní silným kádrem

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Hygiena na táborech je v pořádku. Přibylo klíšťat

Liberecký kraj - Hygienické kontroly na letních táborech v Libereckém kraji pokračují. K 16. srpnu mají hygienici nahlášeno celkem 171 táborů s 245 běhy. Celkem jich zkontrolovali 77.

Kam o víkendu za fotbalem

Českolipsko - Startují krajské a okresní fotbalové soutěže. I. B třída nabídne derby rezervy Doks s nováčkem ze Žandova.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

Českolipsko – Celní správa, dopravní i říční policie a toxi tým se o víkendu zaměří na návštěvníky festivalu Mácháč. Nebudou chybět ani hlídky se samopaly. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení