VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy čekají na miliony pro odborná centra

Českolipsko - Na osmi středních školách v Libereckém kraji mohou vzniknout specializovaná centra pro vzdělávání v odborných oborech.

8.9.2016
SDÍLEJ:

Studenti českolipské průmyslovky se od loňska učí v šesti zbrusu nových odborných laboratořích. Další učebny by však potřebovaly modernizaci.Foto: Deník/Vít Černý

Ohromné zlepšení pro studenty odborných oborů na Českolipsku a v Libereckém kraji, tak by se dal shrnout projekt, na kterém už několik let pracují školy a jejich zřizovatel, Liberecký kraj.

Pokud vše dopadne dobře a na základě dlouhodobě připravované žádosti získá kraj potřebnou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, vzniknou na osmi krajských středních školách Centra odborného vzdělávání za zhruba 450 milionů korun. Tři z nich na Českolipsku.

„Projekty jsou zaměřeny na výstavbu nových nebo na rekonstrukci stávajících učeben pro odborné předměty, včetně potřebného zázemí pro žáky i učitele. Součástí je také pořízení vybavení jednotlivých učeben a dalších prostor," říká Alena Losová, radní resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Libereckého kraje.

3D tisk skla

Velké plány mají v šenovské sklářské škole, projektují zde třípatrovou vestavbu do nevyužitého prostoru mezi dvěma budovami, která by měla do budoucna sloužit studentům z Libereckého kraje a okolí jako uměleckoprůmyslové centrum.

„Mělo by to obsahovat spojení tradičních a moderních technologií kolem skla a kovu," říká ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Pavel Kopřiva s tím, že by neměly chybět ani technologie doslova supermoderní, jako řezání laserem nebo 3D tisk skla, který v nedávné době vyvinula prestižní americká univerzita MIT. „Na projektu intenzivně pracujeme už více než rok a půl," dodává Kopřiva.

Letité stroje

Ve střední průmyslové škole mají připravený projekt kompletní rekonstrukce a odborných dílen, jako je soustružna, kovárna nebo frézárna. Současné vybavení, na kterém se učí budoucí strojaři a inženýři, pochází z dob, kdy byla škola založena. „Pokud se nebavíme o dílně s CNC stroji, která je částečně zmodernizovaná, je většina ostatních dílen prakticky ve stavu z padesátých, šedesátých let," říká ředitel českolipské Střední průmyslové školy Petr Veselý. Do budoucna by se tak škola stala krajským středobodem strojírenství a informatiky.

Českolipská Střední průmyslová škola není jediná, jejíž vybavení pochází z dob založení. A proto se na možnou finanční podporu a s tím související vylepšení podmínek pro vzdělávání studentů těší i na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v České Lípě. Zde by mělo vzniknout odborné centrum služeb.

„Jednalo by se hlavně o investiční záležitosti. Těžištěm jsou stavební úpravy. Jedná se o finance, ke kterým by se škola těžko dostávala," říká ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Milan Kubát.

Žádané obory

Na dvou odloučených pracovištích chtějí zrenovovat odborné dílny pro velice žádané obory, jakými jsou elektrikář, kuchař, cukrář instalatér, automechanik a mnohých dalších ze širokého spektra, které škola nabízí. Vzniknout by měla i multimediální přednáškové místnosti.

„Už dneska neděláme výkresy rukou a díky dotaci by se měly zmodernizovat čtyři počítačové učebny, kde se studenti například učí pracovat v CADu," pokračuje Kubát.

V případě schválení celého projektu nepřijdou zkrátka ani další odborné školy v Libereckém kraji. Ve vysokém na Jizerou je v plánu centrum pro automobilový průmysl, v Liberecké průmyslovce centrum pro strojírenství a elektrotechniku, v Jablonci se zaměří na řemesla, v Turnově na techniku, a konečně ve Frýdlantu cílí na zemědělství.

Plánované investice pro jednotlivé školy se pohybují mezi pětatřiceti a šedesáti miliony korun.

„Celková investice za všech osm připravovaných projektů dosahuje 445,58 mil. Kč. Výše dotace, to znamená příspěvek z Evropské unie a státního rozpočtu, bude tvořit 90 % celkových způsobilých výdajů projektu. V současné době probíhá zpracování projektové dokumentace, která je jednou z povinných příloh k předložení žádosti o dotaci," dodává radní resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, Vít Příkaský s tím, že přesné výdaje jednotlivých projektů tak budou známy po jejich dopracování.

Autor: Jiří Jelínek

8.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodičům Janě Čvančarové a Jiřímu Sledzovi z Dobranova se v pátek 11. srpna v 8:42 hodin narodila dcera Ema Sledzová. Měřila 46 cm a vážila 2,64 kg.
12

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 33. týdne 2017

Sklářka Zdeňka Štrohalmová na snímku z 6. srpna.
7

Během pár minut vytvořím téměř cokoli

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Doksy - Tisíce lidí z celé České republiky, ale i ze zahraničí, vyrazily k Máchovu jezeru. Návštěvníci sem nepřijeli za rekreací, ale na tradiční taneční párty, která v Doksech probíhá celý víkend.

Operní diva držela palce nováčkům

Jablonec nad Nisou – Dnes mají zpěváci, a nejen populární hudby, skvělé podmínky vyzkoušet si reakci publika. To ostatně zhodnotila světová hvězda, mezzosopranistka Eva Randová.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Českolipsko - Bez bodového zisku skončily sobotní zápasy dvou fotbalových zástupců českolipského okresu v divizní skupině B. 

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Českolipsko – K dopravní nehodě, při které řidič osobního automobilu srazil nezletilého chlapce, došlo v sobotu 19. srpna krátce po poledni u Nového Boru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení