Obavy z neveselých důsledků přijímacího řízení na střední školy v podobě, v jaké letos proběhlo, se na některých školách v kraji potvrdily. Ačkoliv podle slov Jiřího Langra, tiskového mluvčího Krajského úřadu Libereckého kraje, nemají ještě k dispozici kompletní statistiku, kolik dětí nakonec školám chybí, už nyní se ví, že minimálně jedna škola v kraji postrádá desítky žáků.

Zhruba jedna třída žáků chybí českolipské střední průmyslové škole. Ředitel školy Petr Veselý vidí příčinu nejen v systému přijímacího řízení, ale i v demografické struktuře obyvatel. Absolventů devátých tříd jednoduše ubývá a změna přijímacího řízení nepřišla ve vhodnou dobu.

„Letos jsme až do prvního září přesně nevěděli, kolik studentů nastoupí. Problém vidím v tom, že uchazeči mohou vzít zápisové lístky až do konce srpna,“ vysvětluje ředitel českolipské průmyslovky. „Systém tak, jak funguje, sice víc myslí na studenty, ale školám přináší až do poslední chvíle nejistotu a vyšší administrativní zátěž.“

Přesuny stále probíhají

Přitom by podle Petra Veselého stačilo málo: ukončit rozhodování žáků už v červnu, aby školy měly dost času na přípravu nového školního roku, a na přihlášce podle priority uvádět pořadí škol, kam se žáci hlásí. „Pro nás by bylo mnohem snazší zjistit, jaký zájem má žák o školu a zda nebyl přijat jinde.“

Ani nyní, týden po zahájení školního roku, ale škola neví, o kolik se přesně sníží počet žáků, protože stále ještě probíhají přesuny. „Ve výsledku to možná nebude čtyřicet, o kterých se nyní mluví, ale díky přesunům o něco méně. V podstatě chybí žáci na jednu třídu,“ uvažuje ředitel.

V Liberci situace tak dramaticky podle náhodného průzkumu nevypadá. Ze čtyřech oslovených škol zůstala volná místa pouze na jedné, a to jen dvě.
„Byly to hrozné zmatky a podle předpokladů nám nakonec pár míst zbylo. Úplně nejhůř však hodnotím nový systém administrativně, kdy to bylo skutečně velmi náročné,“ uvedl Josef Šorm, ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci.

Přijímací řízení se prodražuje

Podobný názor sdílí i Jaroslav Počer, ředitel další z oslovených libereckých škol, obchodní akademie. Ten poukazuje především na nárůst finančních nákladů. „Přijímací řízení se řídí podle správního řádu, kvůli čemuž narostl počet zásilek, které jsme posílali poštou, což není zrovna nejlevnější záležitost. Pokud nás v minulých letech stály přijímačky tak tři a půl tisíce korun, letos to bylo desetkrát více,“ zdůraznil Jaroslav Počer.

I Jan Lajer, ředitel liberecké stavební průmyslovky, si stěžuje na obtížnou administrativu. „Dvě administrativní síly, které se o přijímací řízení starají, byly skoro na zhorucení, opravdu jsem je litoval. Vloni jsme měli necelou stovku přihlášek, kdežto letos jich bylo 278. Na každou přihlášku jsme přitom museli založit složku, kterou musíme evidovat,“ zdůraznil Jan Lajer s tím, že na letošní příjimačky doplatily i děti.

„To, že se v první vlně nedostaly na žádnou ze škol, na které se hlásily, mohlo těžce pohnout s jejich sebevědomím a sebedůvěrou. Přitom to třeba nejsou děti, které by se výrazně špatně učily, ovšem pochopitelně všude dostali přednost jedničkáři,“ poukázala na další aspekt Lajer.

Kompletní informace, jak dopadly střední školy v Libereckém kraji, vám přineseme v polovině září, kdy bude mít krajský úřad k dispozici konkrétní data.