VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sloup ozdobila zlatá stuha

Sloup v Čechách /FOTOGALERIE/ - Osm let práce se zúročilo. S oceněním získala obec možnost čerpat jeden milión korun

21.8.2010
SDÍLEJ:

Loňským vítězem krajské Vesnice roku se stala obec Sloup v Čechách.Foto: Deník/Jan Škvára

Ve slavnostním duchu se neslo páteční odpoledne ve Sloupu v Čechách. Představitelé obce si totiž z rukou hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera převzali Zlatou stuhu jako ocenění pro novopečenou Vesnici Libereckého kraje 2010. Kromě hlavních aktérů slavnostního ceremoniálu byli přítomní i náměstek hejtmana Vít Příkaský, senátor Karel Kapoun, poslanec Petr Skokan nebo místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla.

Soutěž probíhá od roku 1995. Vyhlášení letošního 16. ročníku se uskutečnilo už začátkem března v Praze při příležitosti konání Dne malých obcí. „Předpokládám, že jsme to nedostali za to, že máme opravené silnice a hezké domy. Komisi se nejspíše líbilo, že vesnice funguje a žije,“ tak vnímá ocenění starosta obce Jaromír Studnička.

O přihlášení do soutěže uvažovali ve Sloupu už několik let. „Vždy když jsme se chtěli přihlásit přišlo něco, co nám plány překazilo, jako třeba čerpání dotací,“ zavzpomínal Jaromír Studnička a nezapomněl ani na práci předešlých zastupitelů. „Je třeba si uvědomit, že ocenění, které jsme získali, je prací za posledních osm let.“

Zviditelní se

„Nejenže se staráme o koupaliště, ale provozujeme lesní divadlo, máme tu několik spolků a snažíme se, aby návštěvníci měli veškeré služby dostupné a cítili se u nás dobře,“ podotkl starosta a dodal, že se do výsledků promítla i práce občanů a spolků.

„Poslední rok jsme měli předpoklady k tomu, abychom podali přihlášku do soutěže. A vyšlo to,“ spokojeně prohlásil Jaromír Studnička. Sloup, který získal ocenění Zlatá stuha, tak postupuje do celostátního kola.

Díky vítězství v krajském kole této soutěže se Sloup dostane do širokého povědomí a titul chce obec využít k propagaci. „Kromě ocenění získá obec celý milion korun z Programu obnovy venkova,“ prozradila mluvčí Libereckého kraje Květa Šírová.

„Zatím se ještě musíme poradit, na co peníze použijeme. Těch možností je celá řada,“ podotkl Jaromír Studnička s tím, že variantou, kde by mohli finance pomoci je třeba školství.

Jsou úspěšní

Sloupští byli v posledních letech úspěšní v získávání dotací. Za poslední čtyři roky získali celkem 140 milionů korun. Při ročním rozpočtu kolem šesti milionů je pak takový přísun peněz velmi výrazným přilepšením do obecní pokladny.

„Největším projektem, který tu teď máme, je vybudování komunitního centra za osmdesát milionů. Bude tam sídlit obecní úřad, klubovny nebo knihovna. Opravíme kvůli tomu tři objekty, začít by se mělo ještě letos a potrvá to dva roky,“ dodal starosta.

Letos se do klání o nejhezčí vesnici přihlásilo rekordních 361 obcí z celé České republiky. Starosta obce Jaromír Studnička díky vítězství v krajském kole soutěže bude v následujícím roce členem krajské hodnotící komise a v roce následujícím bude ředitelem jmenován jejím předsedou.

V rámci soutěže nechybělo ani udílení cen ve vedlejších kategoriích. Bílou stuhu za činnost mládeže získal Nový Oldřichov.

Malá kompenzace

„O výsledcích soutěže se rozhodovalo již v červnu, kdy by nikoho z nás ani v nejmenším nenapadlo, co náš kraj potká. Velmi mě mrzí, že tato prestižní událost je poznamenána krutými událostmi posledních dnů, kdy kraj zasáhly ničivé povodně. Věřím, že tato ocenění budou obyvatelům postižených obcí alespoň malou kompenzací a že starostům dodají odvahu do těžké práce na likvidaci škod, která je nyní čeká,“ řekl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Autor: Tomáš Mařas

21.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trio Bogar, Ludvík a Stránský vybojovalo na MS v MTBO v Litvě zlaté medaile ve štafetách.

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Burian (Lípa - v modrém) v souboji se Štajnerem.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Fotbalová I. B třída nezačala pro zástupce českolipského okresu nejlépe

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ - Neslavně zahájili novou sezonu v krajské fotbalové I. B třídě zástupci českolipského okresu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení