VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slučovat se nebude, tvrdí nový ředitel šenovské sklářské školy

Kamenický Šenov - Na sklářské škole v Kamenickém Šenově opět vřou emoce a padají ostrá slova. Nový ředitel prý dal pohlavek studentkám a také má posvětit sloučení se školou v Boru. Ten to odmítá s tím, že jde o pomluvy.

22.5.2012
SDÍLEJ:

Šenovská škola má za sebou dvouletý boj o svoje zachování. Kraj ji chtěl zrušit, protože se potýkala s nedostatkem studentů a vysokými náklady na provoz.Foto: SUPŠS

K mafiánským praktikám přirovnali někteří pedagogové ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově jednání Libereckého kraje při nástupu nového ředitele Petra Kolče. Ten školu nedávno opustil kvůli tomu, že měl prý dát pohlavek dvěma studentkám během vyučování.

Učitelé se rovněž domnívají, že prostřednictvím nového ředitele kraj docílí sloučení se školou v Novém Boru, proti čemuž škola dva roky bojovala. Petr Kolč obvinění odmítá a má za to, že je jen cílem k očernění a nátlaku. Za něj se postavil krajský náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl.Atmosféra strachu

„Ve škole panuje atmosféra strachu a špiclování. Každý konkurs, který byl ve škole po odvolání ředitele Františka Janáka vyhlášený, provází velký nátlak na jeho účastníky," komentoval Petr Kolč.

(Ne)padla facka

K incidentu mezi ním a studentkou mělo dojít zhruba před měsícem na hodině počítačové grafiky, protože mu dívka sypala za krk křídu a on ji prý udeřil. Podobně situaci údajně řešil i pár dní předtím, kdy mu jiná dívka sepnula vlasy kolíčkem.

„Stalo se to před ostatními studenty. Na mimořádném jednání užšího vedení školy jsme panu učiteli řekli, že jeho chování považujeme za neslučitelné s posláním učitele a že očekáváme jeho dobrovolný odchod ze školy," řekl František Janák, jehož krajští radní před časem odvolali z funkce a do minulého týdne byl zástupcem pověřené ředitelky.

„Jen jsem úder naznačil, ale studentky jsem neuhodil. Obvinění mě má očernit," reagoval Petr Kolč. Na jeho podporu sepsala část studentů petici.

Učitel Kolč ze školy po incidentu skutečně odešel. Vrátil se ale 16. května, kdy jej jako vítěze konkurzu jmenovali krajští radní ředitelem sklářské školy.

Dva ředitelé

V souvislosti s tím František Janák poukázal na to, že Petr Kolč nastoupil mnohem dříve než 1. srpna, jak ve vyhlášeném konkurzu avizoval kraj. Proti vyhlášení konkursu protestoval František Janák od samého počátku.

V současnosti totiž běží soudní řízení, které má rozhodnout, zda kraj postupoval správně, když Janáka odvolal z funkce ředitele. Českolipský okresní soud, na nějž se Janák obrátil, se přiklonil na jeho stranu. Proti verdiktu se kraj odvolal, rozhodnout má liberecký krajský soud v odročeném jednání na počátku června.

„Pan náměstek Cikl se postaral o to, aby nový ředitel nastoupil do funkce ještě před soudním jednáním. Uprostřed měsíce, kdy jsou rozjeté maturity. Přitom se může stát, že škola bude mít najednou ředitele dva," řekl František Janák.

Konečné řešení

„Nastala ideální příležitost ke konečnému řešení - k rozprodeji historických školních sbírek a ke sloučení školy s novoborskou sklářskou školou," dodal František Janák.

Šenovská škola má za sebou dvouletý boj o svoje zachování. Kraj ji chtěl zrušit, protože se potýkala s nedostatkem studentů a vzhledem ke svému zaměření i s vysokými náklady na provoz. Loni na jaře přišel s plánem na záchranu exministr Josef Dobeš (VV), když ji chtěl zařadit do skupiny škol tzv. rodinného stříbra. Z toho ale sešlo, nicméně ministerstvo školství letos na jaře jako kompromis uvolnilo peníze, které pomohou zaplatit provoz školy.

To, že by měl být prostředníkem ke sloučení, Petr Kolč rozhodně odmítl: „Slučovat se určitě nebude. Kraj nemá zájem na rušení šenovské školy. Peníze jsou problém, to je pravda. Ale můžeme ho řešit užší spoluprací s velkými firmami v regionu, jako je například Preciosa. A pokud se konečně zklidní emoce, může být ke škole vstřícnější i kraj."

Fňukat nebude

Jak dále zdůraznil, právě vyhrocené vztahy a medializace problémů jen poškozují pověst školy. „Jako vítěz konkurzu jsem byl jmenován ředitelem s okamžitou platností. Ta funkce a nátlaky, které jsou s tím spojené, jsou za trest. Fňukat ale nebudu. Vím, že chci škole pomoct, aby normálně fungovala," dodal Petr Kolč.

Za něj se postavil krajský náměstek pro školství Radek Cikl. I on zmínil velké tlaky provázející každý vyhlášený konkurz na ředitele. „Tenhle je již třetí za poslední rok a všichni uchazeči, kteří si dovolili se přihlásit, si prošli osočováním. Teď jsme rozhodli o novém řediteli, který splňuje kvalifikační předpoklady, protože na to jako zřizovatel školy máme plné právo," řekl Radek Cikl. S ohledem na probíhající soudní řízení nechtěl komentovat možnost, že by škola mohla mít dva ředitele.

„Počkejme na výsledek soudu, pak teprve může jedna nebo druhá strana dělat závěry," dodal Radek Cikl.

Autor: Radmila Pokorná

22.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení