VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociální demokracii dali k ledu

Česká Lípa - Za diskriminaci hodnou totalitního režimu považuje ČSSD složení nové komise pro komunikaci s veřejností

21.12.2010 5
SDÍLEJ:

V komisi pro komunikaci s veřejností převažují lidé nominovaní koalicí ODS, TOP 09 a SLK.Foto: Deník/Vít Černý

Moc zlepšit vztah českolipské radnice směrem k obyvatelům města má v rukou třináct lidí z nově vzniklé komise pro komunikaci s veřejností. Paradoxně však hned v počátku vzbuzuje složení komise, v níž naprosto převažují lidé nominovaní koalicí ODS, TOP 09 a SLK (a KSČM) řadu otazníků. Zvlášť když o výběru rozhodovala sedmičlenná rada města.

Přiblíží úřad veřejnosti

Naplňování předvolebních slibů o transparentnosti a lepší komunikaci zahájilo vedení radnice zveřejněním materiálů na jednání zastupitelů na webu města. A nyní přišla úplná novinka: komise pro komunikaci s veřejností. Její vytvoření avizovala bezprostředně po svém znovuzvolení starostkou České Lípy Hana Moudrá.

„Komise bude zodpovídat za městské noviny, webové stránky města a za další projekty navazující na přiblížení úřadu veřejnosti,“ nastínila Hana Moudrá. Ovšem složení komise, kam jednotlivé politické strany mohly nominovat své kandidáty a kterou již posvětili radní, se pranic nezamlouvá opoziční ČSSD.

„Navrhovali jsme zastupitelku Janu Rychtaříkovou a za veřejnost Zdeňku Pšeničkovou. Ani jedna však v komisi neusedne,“ podivuje se Romana Žatecká z opoziční ČSSD nad tím, jak je možné, že ač mají sociální demokraté hned sedm křesel v pětadvacetičlenném zastupitelstvu, nedostali možnost, aby se podíleli na zlepšení vztahů s veřejností.

„Usnesení rady považuji za diskriminaci ČSSD, diskriminaci hodnou totalitního režimu. Vyvolává to ve mně pocit, že se vládnoucí koalice snaží umlčet nejsilnější opoziční stranu už předem tím, že ji odřízne od možnosti ovlivnit a vyjádřit se k tak důležité oblasti jako je právě komunikace s veřejností,“ protestuje Romana Žatecká.

Prim hraje TOP 09 a ODS

Podívejme se blíž na složení nové komise. Jen vládnoucí radniční koalici ODS, TOP O9 a Starostové pro Liberecký kraj se podařilo prolobovat hned osm členů z celkových třinácti. Za TOP 09 v ní usednou čtyři lidé: 1. místostarosta Jiří Kočandrle, Jiří Šubrt, Josef Hlávka a Nikolas Kožurik. Občanští demokraté prosadili tři kandidáty: Jaroslavu Procházkovou, Petra Nováka a Lukáše Fojtíka.

Za Starosty pro Liberecký kraj usedne díky zkušenosti s médii do komise Rudolf Živec, majitel i – novin a vydavatel magazínu Lípa, pro který bylo při sestavení návrhu rozpočtu pro příští rok pamatováno se 130 tisíci korunami. Podnikatel také v minulosti získal od města zakázku za bezmála půl milionu bez výběrového řízení na nepřehlédnutelné bannery, které na objektu KD Crystal hlásají, že Česká Lípa podporuje kulturu.

Radní neopomněli jmenovat do komise člena KSČM Josefa Adamčíka, dále zde figuruje Jiří Wawrečka ze Suverenity a Michal Panáček z Věcí veřejných.

Na ČSSD místo nezbylo

Jen ČSSD, ač vyhrála volby a má nejpočetnější zastoupení v zastupitelstvu města, vyšla naprázdno. Přitom Romana Žatecká byla v minulém volebním období členkou redakční rady Městských novin.

Podle jakého klíče rozhodovali radní při výběru členů komise? „O složení komise pro komunikaci s veřejností jsem nerozhodovala pouze já, ale sedmičlenná rada města,“ zní odpověď z radnice od starostky Hany Moudré.

Žatecká: Rada rozhodla nestydatě

Na komunikaci s veřejností za město Česká Lípa se budou podílet pouze vyvolení – rada města si totiž členy komise pro komunikaci s veřejností pečlivě vybrala. Není v ní jediný zástupce ČSSD. Přitom jsme již 22. listopadu nominovali do této komise dva kandidáty.

Ačkoli vedení města nezveřejnilo klíč pro obsazení komisí a výborů (tj. kolik míst které politické straně přenechá), očekávala jsem alespoň jedno místo pro ČSSD. Omyl! O třinácti židličkách rozhodla rada města (politické složení rady: ODS+TOP09+SLK) nestydatě – ke svým mocenským zájmům - tak viditelným již od ustavujícího zastupitelstva – si rychle osvojila i totalitní praktiky.

Ohrazuji se proti takovému pojetí demokracie, které nyní předvedla vládnoucí koalice - umlčuje nejsilnější opoziční stranu už předem, odřezává ji od možnosti ovlivňovat a vyjadřovat se k tak důležité oblasti, jakou je komunikace města s veřejností. Je na místě připomenout, že ve 25členné samosprávě je sedm zastupitelů za ČSSD a jejich názory – byť z opoziční lavice – by měly mít prostor.

Usnesení rady města považuji za diskriminaci ČSSD, diskriminaci hodnou totalitního režimu. Místo v komisi získala i Suverenita, která vyšla z voleb s jedním jediným mandátem. Že židličku dostali komunisté, mě ani nepřekvapilo…

Mgr. Romana Žatecká, předsedkyně klubu zastupitelů ČSSD v ZM Česká Lípa

Autor: Radmila Pokorná

21.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení