VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud: Lenoxa jde do konkurzu

Liberec – V konkurzu skončil dodavatel tepla firma Lenoxa. Rozhodl o tom v pondělí liberecký soud navzdory tomu, že majitelé společnosti navrhovali reoganizaci.

25.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Zmíněný způsob řešení úpadku preferoval také insolvenční správce a přiklonila se k němu i většina věřitelů. Dával jim totiž mnohem větší šanci na uspokojení pohledávek. Soudkyně přesto rozhodla o konkurzu. Proti rozhodnutí je možné podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

Liberecký dodavatel tepla Lenoxa je od 12. března v insolvenčním řízení kvůli neschopnosti dostát svým závazkům vůči věřitelům. Ti v rámci řízení přihlásili pohledávky za více než 180 milionů korun. Největším věřitelem jsou Česká spořitelna, jíž dodavatel tepla dluží více než 17 milionu korun, a leasingová společnost Efis.

Lenoxa slibovala, že se v reorganizaci vypořádá se zajištěnými věřiteli v plné výši do konce roku a ostatním nabízela 24 procent jejich pohledávek do pěti let. Celkem plánovala v reorganizaci rozdělit více než 54 milionů korun. Konkurz ale znamená ukončení výroby, což majetek firmy znehodnotí. Zajištění věřitelé tak dostanou jen část svých pohledávek a na vyplacení těch nezajištěných pravděpodobně nezbude vůbec nic.

Rozhodují o licenci

Rozhodnutí soudu ale kvitují v Ralsku, kde vedení města dlouhodobě vyjednává s leasingovou společností Efis, na jejíž účet posílá platby za teplo, o změně provozovatele kotelny v Kuřívodech.

„Konečně se leasingová společnost rozhoupe a začne s námi usilovně hledat nového dodavatele tepla, který rovněž převezme finanční závazky za Lenoxu. A ty nejsou nijak malé,“ komentoval starosta Ralska Miloš Tita. Podle něj vyjednávání komplikují i majetkoprávní vztahy za samotný objekt kotelny, který nechala Lenoxa postavit z bankovního úvěru.

„Kdyby skutečně došlo k reorganizaci, tak jak ji minulý týden schválili věřitelé Lenoxy, byla by to pro naše obyvatele negativní zpráva. Naopak nový dodavatel tepla je pro ně příslibem změny, ale teprve čas ukáže, zda k lepšímu,“ podotkl starosta Doks Zdeněk Krenický.

Problémy kolem liberecké teplárenské firmy vyvrcholily na jaře právě v Doksech přerušením dodávek tepla a teplé vody. Bez nich se museli po čtyři dny obejít tisíce domácností, mateřská škola nebo klienti obou zdejších domů po seniory.

Protože tím Lenoxa závažně porušila podmínky podnikání v teplárenství, čeká i na verdikt Energetického regulačního úřadu, který zahájil řízení o zrušení licence. Pokud o ni přijde, nebude smět firma po tři roky podnikat v oboru. „Konečné rozhodnutí stále nepadlo a řízení stále běží,“ řekl ředitel odboru licencí ERÚ Luděk Pražák.

Autor: Radmila Pokorná

25.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení