VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Špitál vydává svědectví

Mimoň - Historie Mimoně sahá až do starší doby železné. Dokazují to fragmenty nalezené při archeologickém průzkumu bývalého špitálu.

4.5.2009
SDÍLEJ:

Na projektu rekonstrukce bývalého špitálu se podílí také římskokatolická farnost Mimoň. Na snímku vpravo Petr Jenč, který vede archeologický průzkum ve víceúčelovém sále. Mimoňský farář Václav Horniak (vlevo) se přišel podívat na vykopávky.Foto: Deník/Petr Šimr

Budovu starého špitálu přestavují v Mimoni na muzeum. Práce na obnově této historické budovy začaly v březnu a mají skončit v polovině roku 2010. Vznikne tu muzeum, zatím ale není rozhodnuto, jaká expozice v něm bude umístěná. „Je několik návrhů, co by v muzeu mělo být. Původně jsme uvažovali o muzeu města,“ řekl starosta František Kaiser. „Pozveme si odborníky, kteří nám poradí, a zeptáme se i občanů, co by tu chtěli mít.“

Pavel Škubal z odboru rozvoje města upřesnil možnosti, které zatím připadají v úvahu. „Kromě muzea Mimoně by tu mohlo být i muzeum bývalého vojenského prostoru Ralsko, muzeum duchovní stezky, která prochází Mimoní, anebo expozice spojená s bývalou továrnou Tonet, která by představovala historii nábytku.“

V budově bývalého mimoňského špitálu již muzeum bylo, skončilo v roce 1945. V současné době probíhají na stavbě průzkumné práce archeologů. Petr Jenč z pracoviště archeologů vlastivědného muzea v České Lípě upřesňuje, co zde archeologové našli: „Sondy ve víceúčelovém sále mapují historii ve třech obdobích. První nám přibližuje období od 16. století do současnosti. Vrstva do hloubky dvacet centimetrů obsahovala keramiku z období novověku, kovové mince z devatenáctého století, železné předměty, které souvisely s vlastní stavbou, skleněnou perlu nebo fragment přeslenu,“ přiblížil archeolog.

Další vrstva, která se vztahuje k období 13. až 16. století obsahovala nejvíc fragmentů keramických nádob středověku. „Probíhaly tu také sídelní aktivity, které však zatím nejsme schopni blíže určit, nálezy dokazují středověké osídlení,“ podotýká Petr Jenč. Nejstarší vrstva vydala doklady, že i v pravěku toto místo žilo. Keramický fragment pochází z doby bronzové nebo starší doby železné.

Kvůli vlhkosti měla být snesená podlaha objektu o 50 až 80 centimetrů. Právě v této hloubce se nacházejí všechny nálezy. Archeologové vítají, že stavebník rozhodl jinak: „Kdyby se vyšlo z původního plánu, že by se podlaha ve všech místnostech snesla a posadila se o padesát centimetrů níž, tak by to znamenalo náročný archeologický výzkum a také by došlo k odtěžení archeologických situací, což je obrovská škoda.

V tomto směru stavebník zvážil situaci a vrstvy budou z větší části uchráněny. To znamená, že většinu toho, co se v zemi nachází, necháme příštím generacím,“ pochvaluje si Petr Jenč.

Rekonstrukci bývalého špitálu provádí firma CL-EVANS, která vyhrála výběrové řízení. Rekonstrukce je financována Evropskou unií, která na projekt přeshraniční spolupráce poskytla Mimoni kolem 16 milionů korun. Současně probíhá v polské Zlotoryji další část projektu, a to rekonstrukce jedné z historických ulic. Výsledek má podpořit rozvoj cestovního ruchu v pohraničí.

Autor: Eva Vlastníková

4.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Policie. Ilustrační foto.

Na houby autem? Pozor, kam jedete. Policie rozdává pokuty a honí čtyřkolky

Nevzali ho do nemocnice, zemřel

Žandov – Muž ze Žandova zavolal o pomoc tísňovou linku. Přivolaný lékař neshledal nutnost jeho hospitalizace, pacient do rána zemřel.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Českolipsko - Pro milovníky starých vozů budou o víkendu na Českolipsku probíhat hned dvě akce. První z nich je setkání majitelů a příznivců vozů Mercedes-Benz, druhou pátý ročník setkání Valotour.

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

Česká Lípa – Přesto, že ani pořádně nevěděli co je čeká, utkali se členové osmi českolipských týmů v originální soutěži Souboj čtvrtí. 

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení