VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o pronájem pobřeží Mácháče bude řešit i antimonopolní úřad

Doksy - Svoje stanovisko k případu by mělo vydat také ministerstvo vnitra i nevládní organizace Transparency International.

17.1.2013
SDÍLEJ:

Ledová poklička pokryla v těchto dnech Máchovo jezero. První bruslaři ale musí ještě několik dní počkat, než led pořádně zesílí. Zatím se hodně prolamuje, nejvíc u břehů. O část z nich se teď svádí bitva.Foto: Deník/Vít Černý

Spory kolem pobřeží Máchova jezera ve Starých Splavech, které chce dokská radnice na dvacet let pronajmout výměnou za milionové investice, se ještě více zamotávají.Do hry vstupuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, na který se obrátil novoborský podnikatel Jiří Marek. Podle něj záměr města výrazně ohrožuje jeho podnikání na břehu Máchova jezera.

„Záměr vyhlášený městem Doksy obsahuje řadu chyb a je v rozporu s platnými zákony," tvrdí Marek. O jaké chyby jde a jak porušuje zákony, nechce podnikatel zatím rozvádět. „Chci počkat na rozhodnutí úřadu. Jsem přesvědčený, že antimonopolní úřad vyhlášený záměr pronájmu zruší."

Doksy na počátku ledna nabídly část pobřeží k dvacetiletému pronájmu. Zájemci ale musí splnit neobvyklé podmínky.

Podmínky podle plánu investora

Mimo jiné investovat nejméně 12 milionů korun bez DPH a za ně opravit molo a postavit na něm občerstvení s venkovním posezením, vybudovat altán pro svatební obřady i hřiště na plážový volejbal a také opravit příjezdové cesty i chodníky. Část z toho musí navíc stihnout ještě letos do října, zbytek do června 2014.

Podmínky bezmála identicky kopírují záměr pražského podnikatele Michala Boušky, který v Doksech představil už vloni na podzim. Bouška chce zvelebit okolí svého moderního domu s luxusními apartmány pro VIP klienty, jenž na břehu ve Starých Splavech vloni dostavěl. Zmodernizovanou pláž, která nyní nijak vábně nevypadá a má jí vévodit molo s kavárnou, chce ale nechat absolutně a zdarma otevřenou pro veřejnost.

„Není to ušité na míru jednomu investorovi. Pouze jsme našli cestu, jak v souladu s právem využít nabídku a zároveň zaručit budoucímu investorovi, že tento zhodnocený majetek v následujících letech nepronajmeme či neprodáme někomu jinému," říká starostka Doks Eva Burešová.

„Nám jako městu je jedno, kdo bude tím investorem. I pan Bouška by určitě potvrdil, že bude rád, když do toho dá peníze někdo jiný, ale hlavně ať to tam k něčemu vypadá," říká starostka Doks Eva Burešová.

Starostka také upozornila, že záměr pronájmu nelze zaměňovat s veřejnou zakázkou. „Protože na to vůbec nepůjdou veřejné peníze," vysvětlila.

Zabývat se tím bude i ministerstvo

Kromě antimonopolního úřadu se už Jiří Marek, jehož kiosek s občerstvením sousedí s pozemky, které dostane investor do pronájmu, obrátil také na ministerstvo vnitra, odbor dozoru a kontroly státní správy. Ministerstvo si od něj k celému případu vyžádalo doplňující informace.

Marek také požádal ÚOHS, aby městu Doksy nařídilo přerušení záměru pronájmu do té doby, než úřad rozhodne. Doksy nic takového ale zatím neplánují.

„Jsme si jisti, že máme všechno v pořádku. Pokud se na nás tyto úřady obrátí, budeme s nimi samozřejmě spolupracovat. Nikdo se na nás ale zatím neobrátil," uvedla Eva Burešová.

Zájemci, kteří by chtěli pobřeží ve Starých Splavech do pronájmu a investovat na něm, se mohou hlásit do 4. února.

Více čtěte v tištěném Českolipském deníku v pátek 18. ledna v rozhovoru se starostkou Doks Evou Burešovou

Autor: Michael Polák

17.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Věřím, že já pro vás komik z Prahy nejsem a nebudu, odpověděla Michaela Marksová

Liberecký kraj – Přinášíme výběr dotazů, které jste včera kladli v online rozhovoru Michaele Marksové.

OBRAZEM: Běžci za nový úsměv podpořili pacienty s rozštěpem

Česká Lípa - Pro dobrou věc běželi jako o život. Českolipský městský park ožil v sobotu odpoledne akcí, která nese název Běh za novým úsměvem.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení