VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Požádali město o pomoc

ČESKÁ LÍPA - Obyvatelé rodinných domů ve Staré Lípě jsou bezradní a obracejí se na město

23.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Jindra Hladík

Obyvatelé Staré Lípy požádali městský úřad o pomoc při přípravě připojení na veřejnou kanalizaci. Zákon jim totiž ukládá tuto povinnost, ale vzhledem k tomu, že jde o tři desítky objektů, nejsou přípravy snadné.
Mezi hlavní úskalí považují zásah do komunikace a inženýrských sítí. Pokud bude každý z majitelů rodinných domků zajišťovat všechna povolení a následnou stavbu sám, bude to nejen zdlouhavé, ale také drahé.
„Víme, že jako vlastníci rodinných domů máme povinnost stanovenou zákonem, ale vzhledem k věkovému složení obyvatel představuje nadměrnou zátěž, kterou nejsou schopni bez cizí pomoci zvládnout,“ píše se v dopisu zaslanému místostarostovi Janu Stejskalovi.
Připomínají, že v roce 1996, kdy bylo kanalizační řad vybudovaný, sice ze zákona povinnost připojit se neexistovala, ale také je město k připojení nevyzvalo.
Pomoc by podle obyvatel měla spočívat ve zpracování projektu přípojek, zajištění překopů komunikace a získání vyjádření správců sítí včetně stavebního úřadu, zda povolí připojení všech rodinných domků.
Podle Jana Stejskala město splnilo svou povinnost tím, že vybudovalo městskou kanalizaci. „Umožňujeme vlastníkům nemovitostí napojení na veřejnou kanalizace, přestože jsme v minulosti nebudovali odbočky z řadu,“ odpovídá Jan Stejskal. Dodává, že i přesto je napojení na řad technicky možné.
Nabízí se srovnání se situací v Dubici, kde město vybudovalo kanalizaci, ale majitelům rodinných domků pomohlo tím, že také postavilo veřejné části přípojek. „Chtěli jsme tak urychlit připojení rodinných domů tak, aby nedaleké koupaliště neznečišťovaly průsaky odpadních vod,“ vysvětlil místostarosta.
Město nyní prodává vlastníkům domů části přípojek. Jak upřesnila mluvčí úřadu Kateřina Amrichová, zatím se rozhodlo šedesát procent obyvatel Dubice, že se na kanalizaci připojí.
„Žádostí obyvatel Staré Lípy se budou zabývat českolipští zastupitelé. Rozhodnou, zda město pomůže vyřešit napojení na kanalizaci,“ dodal Jan Stejskal.
Kanalizační řad je ve Staré Lípě v hloubce dvou až tří metrů. V současné době jsou přepady ze septiků svedeny do dešťové kanalizace.
Podle vodního zákona musí každý majitel objektu od ledna příštího roku vyřešit likvidaci svých odpadních vod tak, aby splňovala emisní limity pro vypouštění odpadních vod.

Další zprávy z regionu najdete zde

23.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení