VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba roku letos v oslabení. Uspěla cesta k Modlivému dolu ve Svojkově

Liberecký kraj - Porota vybírala z rekordně nízkého počtu přihlášek. Jediná soutěžní stavba z Českolipska si odnesla Cenu sympatie veřejnosti.

14.9.2017
SDÍLEJ:

Po několika měsících skončila oprava stezky k Modlivému dolu u Svojkova.Foto: Lesy ČR

Že by se v Libereckém kraji vloni nic nestavělo? Porota soutěže o Stavbu roku Libereckého kraje byla letos v nezáviděníhodném postavení.

„Do soutěže se přihlásilo jen devět projektů, což je zklamání. Proto jsme také neudělili hlavní cenu pro absolutního vítěze, aby se tím nedegradovala ocenění v předchozích letech. Má jít o stavby výjimečné svým řešením nebo náročností. I když se přes nízký počet sešly v soutěži kvalitní stavby, na nejvyšší ocenění to nebylo,“ řekl předseda krajské pobočky České komory autorizovaných inženýrů a techniků Karel Urban.

Kdo naopak může být spokojen, jsou Lesy ČR. Ty do soutěže přihlásily několik staveb a se třemi uspěly, a to i u veřejnosti, díky které získaly i Cenu sympatie. „Jde o obnovu turistické stezky a křížové cesty, která se po 43 letech vrátila do Modlivého dolu u obce Svojkov. Jsme potěšeni, že lidé naši práci oceňují, protože v těchto projektech se snažíme vždy obnovovat to, na čem má zájem i veřejnost, starostové obcí, různé spolky a podobně,“ uvedl krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář.

Křížová cesta z druhé poloviny 19. století byla v roce 1973 přemístěna zásluhou faráře Ladislava Kubíčka do nedaleké svojkovské kaple sv. Václava. Nyní jsou v Modlivém dole k vidění kopie obrazů původních zastavení. Ta byla připevněna na stromech, dnes na dřevěných stojanech. Podnět k obnově dali místní obyvatelé, podpořilo je liberecké pracoviště Národního památkového ústavu.

V pískovcových skalách Lesy ČR obnovily také dřevěný kříž, schody k oratoři i skalní kapli, která je kulturní památkou. Nové je posezení a další lesní mobiliář.

V Modlivém dole ukrytém v rokli pískovcových skal rozmanitých tvarů a velikostí se konají bohoslužby. Nejznámější je květnová mše na zahájení mariánského měsíce.

Zasloužené vítězství

O Cenu sympatie hlasovalo prostřednictvím webových stránek www.stavbarokulibereckehokraje.cz celkem 269 lidí, zrekonstruovaná turistická stezka a křížová cestu Modlivý důl se jim zalíbila nejvíce. „Hojně frekventovaná stezka využívaná pro pěší turistiku si od občanů právem získala Cenu sympatie občanů Libereckého kraje,“ říká krajská radní Radka Loučková Kotasová, která cenu předala a jejíž resort soutěž připravuje.

Titul Osobnost stavebnictví, která je navrhována profesními organizacemi, byla v letošním roce udělena in memoriam Pavlu Vaněčkovi:  „Byla tak vyjádřena pocta člověku, jenž byl výraznou osobností poválečné liberecké komunity architektů. Podílel se na stavební činnosti nejen v našem regionu, ale i v zahraničí. Významně se zasadil o dnešní moderní podobu měst,“ doplnila radní.

Cenu Junior získali letos Adrian Balog a Ondřej David ze střední školy hospodářské ve Frýdlantu za rekonstrukci omítek bývalých stájí na Zámeckém dvoře v Černousích. Porotu zaujala i obnova památkově chráněné Liščí boudy na Kristiánově, provozní objekt SBD Sever v Liberci, lesní cesta Bedřichovská a retenční nádrž v Bulovce.

Autor: Jana Pavlíčková, Petra Hámová

14.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ester Ledecká miluje také vodní sporty, ovšem prkno při nich hraje nezastupitelnou roli. Nejen surf, ale i vodní monoski.
3

„Já jsem nemehlo, skoro nic neumím,“ tvrdí o sobě Ester

Meteorologická družice desítky let chátrá. Její budoucnost je nejistá.
5

Novákova družice v Lípě je stále zralá akorát do šrotu

Cyklistickou Časovku jednotlivců v České Lípě ovládl Jiří Šorm

Česká Lípa Celkem 107 cyklistů - silničářů na startu hlavní trati a další účastníci v dětských a mládežnických kategoriích. To je bilance Časovky jednotlivců v České Lípě, kterou pořádal Sportovní klub MS AUTO.

Kdo vystřídá Mimoň? O titul letos zabojují tři nádraží z Českolipska

Českolipsko – Již pojedenácté se rozhodne o nejhezčím nádraží České republiky. Vítězem může být Česká Lípa, Doksy nebo i Velký Valtinov.

Kam o víkendu za sportem na Českolipsku

Česká Lípa - Přinášíme sportovní tipy pro fanoušky na oba víkendové dny.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení